فهرست
طلسم شکنی در اروپا؛ اولین گل بعد از ۲۳ ماه!
طلسم شکنی در اروپا؛ اولین گل بعد از ۲۳ ماه!

طلسم شکنی در اروپا؛ اولین گل بعد از ۲۳ ماه!

آی اسپورت - در رقابت های مقدماتی یورو ۲۰۲۰ و از گروه J، تیم ملی لیختن‌اشتاین روز یکشنبه در آتن مهمان یونان بود و در پایان موفق شد با استفاده از شرایط بغرنج رقیب خود، دست به کار بزرگی زده و یونان را با تساوی ۱-۱ متوقف کند.

لیختن‌اشتاین که رقابت های مقدماتی یورو ۲۰۲۰ را با شکست خانگی ۲-۰ در مقابل همین یونان آغاز کرده بود، در ۴ دیدار بعدی خود نیز به ترتیب برابر ایتالیا (۶-۰)، ارمنستان (۳-۰)، فنلاند (۲-۰) و بوسنی و هرزگوین (۵-۰) شکست خورده و در حالی پای به هفته ششم می‌گذاشت که در 5 هفته ابتدایی آمار۵  باخت و ۱۸ گل خورده بدون حتی یک گل زده را به ثبت رسانده بود.

البته آمار شکست های متوالی لیختن‌اشتاین به مدت ها قبل بازمی‌گردد و در حقیقت شاگردان هلگی کولویدسون با متوقف کردن تیمی که در رده بندی فیفا ۱۲۸ پله بالاتر از آن ها قرار دارد (یونان در رده ۵۴ و لیختن‌اشتاین در رده ۱۸۲ قرار دارند) توانست بعد از ۱۹ شکست متوالی در رقابت های مقدماتی جام جهانی و یورو بالاخره به امتیاز دست یابد.

برای یافتن آخرین امتیاز تیم ملی لیختن‌اشتاین در رقابت های مقدماتی جام جهانی یا یورو، باید به ژوئن ۲۰۱۵ و مسابقات مقدماتی یورو ۲۰۱۶ بازگشت. لیختن‌اشتاین که از ۵ بازی نخست خود در گروه G مقدماتی یورو ۴ امتیاز اندوخته بود در روز ۱۴ ژوئن ۲۰۱۵ در وادوژ از مولداوی میزبانی کرد.

گل ساندرو وایزر با گل گئورگی بوگیو پاسخ داده شد تا دو تیم به کار خود با تساوی بدون گل خاتمه دهند. لیختن‌اشتاین در ۴ بازی بعدی خود در رقابت های مقدماتی یورو ۲۰۱۶ شکست خورد تا در گروهی که اتریش و روسیه به شکل مستقیم و سوئد از طریق پلی آف سهمیه حضور در یورو را به دست آوردند، با ۵ امتیاز از ۱۰ مسابقه در رده پنجم قرار گیرد. مولداوی ۲ امتیازی در این گروه قعرنشین شد.

برای مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸، لیختن‌اشتاین در گروه G با تیم های اسپانیا، ایتالیا، آلبانی، رژیم صهیونیستی و مقدونیه همگروه شد و در نمایشی دور از انتظار، هر ۱۰ مسابقه خود را واگذار کرد تا بدون امتیاز، در قعر این گروه ۶ تیمی قرار گیرد. از این گروه اسپانیا به جام جهانی صعود کرد و ایتالیا با ناکامی در بازی پلی آف مقابل سوئد، فرصت حضور در جام جهانی روسیه را از دست داد.

لیختن‌اشتاین مسابقات مقدماتی یورو ۲۰۲۰ را هم با ۵ شکست متوالی آغاز کرد اما روند شکست های متوالی این تیم بعد از تساوی مقابل یونان، در همان عدد ۱۹ متوقف شد و به این ترتیب لیختن‌اشتاین بعد از ۳ سال و ۳ ماه، موفق به کسب امتیاز در این مسابقات شد.

نکته جالب درباره این آمار لیختن‌اشتاین، ضعف شدید این تیم در گلزنی است. گل دنیس سالانوویچ در دقیقه ۸۵ دیدار مقابل یونان در شرایطی رقم خورد که این تیم، برای حدود ۲۳ ماه حتی از باز کردن دروازه رقبای خود در مسابقات مقدماتی نیز عاجز بود.

پیش از این گل، لیختن‌اشتاین آخرین بار در اکتبر ۲۰۱۷ و در جریان شکست ۲-۱ مقابل رژیم صهیونیستی (مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸) توانسته بود گلزنی کند؛ گلی که توسط ماکسیمیلیان گوپل در دقیقه ۴۹ به ثمر رسیده بود. به نقل از فیفا، ۱۲ دیدار گذشت و دروازه لیختن‌اشتاین هم در این مدت ۴۶ بار باز شد تا این که این تیم بالاخره توانست دروازه یکی از رقبایش را باز کند.

البته باید این را در نظر داشت که این آمار تنها مربوط به مسابقات مقدماتی جام جهانی و یورو است و رقابت های تازه تاسیس لیگ ملت های اروپا را شامل نمی‌شود. لیختن‌اشتاین در گروه ۴ از سطح ۴ این مسابقات با مقدونیه، ارمنستان و جبل الطارق هم گروه بود و در ۶ بازی خود،۷  بار موفق به گلزنی شد و ۴ امتیاز نیز اندوخت.

سرخابی ها در ۳ بازی از ۴ بازی پایانی خود میزبان ارمنستان، ایتالیا و بوسنی خواهند بود و تنها در بازی ماقبل پایانی، باید در شهری غیر از وادوژ (پایتخت لیختن‌اشتاین) به مصاف میزبان خود فنلاند روند. بعد از این طلسم شکنی، شاید این تیم کوچک اروپایی دیدارهای باقی مانده را با امیدواری بیشتری برای گلزنی و کسب امتیاز دنبال کند.

۲    
آی اسپورت
2019-09-14 00:21:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر