فهرست
سرنوشت استراماچونی و دنیزلی چیست؟
سرنوشت استراماچونی و دنیزلی چیست؟

سرنوشت استراماچونی و دنیزلی چیست؟

آی اسپورت - روز پنج‌شنبه و چند ساعت پس از این که امیرحسین فتحی مدیرعامل استقلال به طور رسمی آندره‌آ استراماچونی را به عنوان سرمربی جدید استقلال معرفی کرد، هواداران تراکتورسازی هم با یک نام شگفت‌انگیز سورپرایز شدند. در شرایطی که صحبت از چند مربی برزیلی و پرتغالی مثل لئوناردو و تونی اولیویرا روی نیمکت تراکتورسازی بود، ناگهان تصویر مصطفی دنیزلی در کنار محمدرضا زنوزی منتشر شد تا مشخص شود که افندی یک بار دیگر به ایران خواهد آمد و این بار هدایت تیم تراکتورسازی را برعهده خواهد داشت. استراماچونی و دنیزلی البته نام‌های بزرگی هستند که حضورشان در ایران می‌تواند اعتبار لیگ برتر ایران را افزایش دهد و باعث بیشتر شدن توجه رسانه‌های جهان به فوتبال ایران شود اما آیا این دو مربی در بهترین شرایط خود به لیگ برتر ایران آمده‌اند یا درست وقتی که بیکار بودند با پیشنهاد غافلگیرکننده تیم‌های ایران روبرو شده و به این پیشنهادها پاسخ مثبت داده‌اند؟ آیا می‌توان به تاثیرات مثبت آنها در استقلال و تراکتورسازی امیدوار بود یا آنها زودتر از آنچه که پیش‌بینی می‌شود از ایران خواهند رفت؟

استراماچونی: پنجمین اخراج در انتظار اوست؟

در روزهای گذشته به اندازه کافی به کارنامه آندره‌آ استراماچونی پرداخته شده است. حالا دیگر کمتر کسی است که نداند او از چهار تیم قبلی‌اش اخراج شده است! البته تیم‌هایی که او سرمربی‌شان بوده تیم‌های بزرگی بوده‌اند و اخراج از آنها به معنای این نیست که استراماچونی مربی خوبی نیست. نشستن روی نیمکت تیم‌هایی مثل اینترمیلان، اودینزه، پاناتینایکوس و اسپارتاپراگ نشان می‌دهد که تیم‌های بزرگ در کشورهای مختلف به او اعتماد و اعتقاد داشته‌اند اما واقعیت این است که در کارنامه او ۴ اخراج دیده می‌شود که به هر حال نمی‌توان از آنها چشم پوشید. استراماچونی، اسپارتاپراگ را در چک و پاناتینایکوس را در یونان نایب‌قهرمان کرد اما قطعا مدیران این باشگاه‌ها از او توقع قهرمانی داشته‌اند که حتی با وجود نایب‌قهرمانی هم قید همکاری با او را زده و اخراجش کرده‌اند. اما ماجرا فقط اخراج او نیست. گویا هواداران تیم‌های اخیر استراماچونی هم دل خوشی از این مربی جوان ایتالیایی ندارند. این را می‌توان از واکنش تعدادی از آنها به توئیت آخر حساب رسمی باشگاه استقلال در توئیتر متوجه شد. یکی از هواداران پاناتینایکوس در پاسخ به این توئیت با لحنی کاملا تمسخرآمیز و غیر مودبانه خطاب به باشگاه استقلال مدعی شده که مصیبت و مشکل شما با استراماچونی تازه آغاز شده است! یک هوادار اسپارتاپراگ هم با لیست کردن باشگاه‌های قبلی استراماچونی و سرنوشت مشترک او در این باشگاه‌ها، نام استقلال را هم در انتهای این فهرست آورده و مقابل نام استقلال تصویر یک بمب ساعتی را منتشر کرده که به نشانه انتظار و لحظه‌شماری او برای اخراج استراماچونی از این تیم است!

اما یک نکته مهم در کارنامه استراماچونی میانگین امتیازاتی است که او در هر فصل با تیم‌هایش کسب کرده است. میانگین کلی امتیازگیری استراماچونی با تیم‌های اینترمیلان، اودینزه، پاناتینایکوس و اسپارتاپراگ، ۱.۴۶از هر بازی است. اگر قرار بر تکرار همین نتایج در استقلال باشد، او با این تیم در لیگ نوزدهم نهایتا ۴۴ امتیاز کسب خواهد کرد و این به معنای ایستادن استقلال در رده‌هایی بین ششم تا نهم خواهد بود. اما هدف استقلال در لیگ نوزدهم به گفته مدیرانش فقط و فقط قهرمانی است و این چیزی است که با میانگین بالای دو امتیاز از هر بازی به دست خواهد آمد و استراماچونی برای رساندن استقلال به هدفی که مدیرانش تعیین کرده‌اند باید خیلی بهتر از میانگین کلی خودش در تیم‌های قبلی عمل کند وگرنه باید منتظر به حقیقت پیوستن پیش‌بینی هوادار اسپارتا در توئیتر باشگاه استقلال و اخراج شدن استراماچونی برای پنجمین بار در عمر مربیگری‌اش باشیم.

دنیزلی؛ دور از روزهای اوج

مصطفی دنیزلی یکی از چهره‌های دوست‌داشتنی فوتبال ایران است. او در ایران در یک مقطع سرمربی پاس و در دو مقطع سرمربی پرسپولیس بود. در پاس نتایج خوبی گرفت و قهرمانی در لیگ برتر را بعد از قهر چندروزه و شکست عجیب مقابل ذوب‌آهن، به استقلال تهران واگذار کرد و بعد از این اتفاق از ایران رفت. چند سال بعد دوباره به ایران آمد و هدایت پرسپولیس را بر عهده گرفت. او یکی از کم‌مهره‌ترین تیم‌های تاریخ این باشگاه را در اختیار داشت و در مجموع نتایج خوبی نگرفت اما نمایش‌های تیم او، بی‌اغراق یکی از زیباترین پرسپولیس‌های تاریخ را به هوادارانش هدیه کرد. پرسپولیسی‌ها آن قدر از دنیزلی راضی بودند که با وجود ناکامی و نتایج عجیب، از بازگشت او به تیم‌شان استقبال کردند اما این بار هم خبری از نتایج خوب و قهرمانی نبود و دنیزلی پس از چند نتیجه بد که البته ردپای اشتباهات عجیب چند بازیکن این تیم هم در آنها دیده می‌شد، از پرسپولیس کنار گذاشته شد. تا سال گذشته، مقطع دوم حضور دنیزلی در پرسپولیس، ضعیف‌ترین نمره در کارنامه او از سال ۲۰۱۰ به بعد بود اما سال گذشته و در تیم کاسیم‌پاشای ترکیه، دنیزلی بدترین نتایج را گرفت. تیم او در مقطعی در سوپرلیگ ترکیه و جام حذفی، هفت باخت پیاپی را تجربه کرد اما عجیب بود که مدیران کاسیم پاشا او را اخراج نکردند! سرانجام با 4 باخت در 5 بازی پایانی، فصل با قرار گرفتن در رده چهاردهم لیگ هجده تیمی ترکیه به پایان رسید و کار دنیزلی هم با این تیم تمام شد. در واقع تراکتورسازی دقیقا بعد از ضعیف‌ترین فصل عمر مربیگری دنیزلی به سراغ او رفته است!

آخرین افتخار مصطفی دنیزلی به قهرمانی سوپرلیگ و جام حذفی ترکیه در فصل ۲۰۰۸ و دبل کردن با تیم بشیکتاش مربوط می‌شود. به جز فصل آخر در کاسیم‌پاشا، دنیزلی معمولا نتایج ضعیفی نگرفته و کارنامه نسبتا قابل قبولی دارد اما نباید فراموش کرد که از آخرین افتخاری که او کسب کرده یک دهه گذشته و البته بالا بودن سن او هم یک نکته منفی برایش محسوب می‌شود. دنیزلی هم اکنون 70 ساله است و بعید است آن شور و حالی را که در سال‌های گذشته از او دیده‌ایم داشته باشد. بخش بزرگی از محبوبیت دنیزلی در ایران به شور و اشتیاقش روی نیمکت پرسپولیس مربوط می‌شد و این همان چیزی است که تراکتور هم به شدت به آن نیاز دارد و مشخص نیست آیا دنیزلی در ۷۰ سالگی هنوز این اشتیاق را در خود دارد یا نه.

هفت صبح

۶ ۲  
آی اسپورت
2019-06-15 19:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
Saeed
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۰۰:۴۲
بد جور ریختی به هم خیس کردین لنگی های شیاف الدوله گورخیدی ها
۱
Arash
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۰۱:۴۸
چیز خواستی نیست یا مثل دلالویچ به شما خبرناهارا وعده شام و ناهار میده میشه دنیا بهشت یا دستتون قلم می کنه شمشر از رو میبندین براشون.