فهرست
بارسلونا نزدیک سیاهچاله
بارسلونا نزدیک سیاهچاله

بارسلونا نزدیک سیاهچاله

آی‌اسپورت- «ما باشگاهی هستیم که بیشترین درآمد را در دنیا دارد، اما واقعیت این است که ما نمی‌توانیم به درآمد ۱.۰۵ میلیارد یورویی که هدفمان بود و بودجه را بر اساس آن بسته بودیم برسیم». این صحبت‌های جوزپ ماریا بارتومئو، رییس باشگاه بارسلونا در مصاحبه‌های تازه‌اش است.

او به اثر شیوع ویروس کرونا روی غول‌های کاتالان و عملکرد آنها اشاره کرد و گفت که باشگاه در ماه فوریه به روندی بی‌سابقه در کسب درآمد رسیده بود، و فراتر از انتظارات عمل کرده بود، اما حالا آنها هیچ درآمدی از فروش بلیت، حق پخش تلویزیونی، اجاره هتل، مغازه‌ها، و موزه‌ باشگاه ندارند. او می‌گوید: «این باعث کاهش بسیار زیاد درآمد می‌شود و ما داریم تلاش می‌کنیم این موضوع را با کاهش دستمزدهای بازیکنان و کارکنان جبران کنیم، از جمله خود مدیران، و به سراغ کاهش هزینه‌های دیگر هم رفته‌ایم و برخی پروژه‌ها را متوقف کرده‌ایم. بارسا مدل‌های خود و نحوه کارکردش را تغییر خواهد داد و به عنوان باشگاهی پیشرو، باید خود را با شرایط جدید سازگار کند.»

در سایر جاهای اروپا هم اوضاع خوب نیست. دسته برتر لیگ بلژیک اولین لیگی در این قاره شده که فصلش را به شکلی زودهنگام به پایان رسانده است. به این ترتیب جایگاه فعلی تیم‌ها در جدول به عنوان جایگاه نهایی آنها در نظر گرفته شده است، و در این شرایط، باشگاه بروژ قهرمان می‌شود. البته تصمیم نهایی در این باره ده روز دیگر گرفته خواهد شد.

باشگاه‌های لیگ برتر انگلیس هم اعلام کرده‌اند که معلوم نیست بازی‌ها از چه زمانی آغاز شود، اما آنها مصمم هستند که فصل را از سر بگیرند، چرا که در غیر این صورت مجبور خواهند شد پول حق پخش تلویزیونی بازی‌ها را پس بدهند که مبلغ بسیار بالایی است.

اسپانیا از نظر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا از ایتالیا هم پیشی گرفته و حالا پس از آمریکا در جهان دوم است. به این ترتیب بعید نیست که لالیگا راه بلژیک را برود. مارکا چند روز پیش نوشت: «اگر لیگ تا ۷ تیر برنگردد، به این ترتیب معنایش این خواهد بود که اوضاع در اسپانیا خوب نیست و فوتبال را باید کنار گذاشت. اگر در آن هنگام کل کشور به فعالیت طبیعی خود برنگشته بود، این یعنی فوتبال کمترین اهمیت را دارد.»

اگر لالیگا مانند لیگ بلژیک به پیش برود، بارسلونا برای سومین سال پیاپی فاتح لالیگا خواهد شد. اما مارکا نوشته که چنین سناریویی به ضرر بارسلونا خواهد بود. لوییس روخو در این روزنامه نوشت: «هرچند که لغو ادامه مسابقات فصل باعث می‌شود بارسلونا قهرمانی را به دست بیاورد، اما این باشگاه به‌شدت با این تصمیم مخالف است. آنها نمی‌خواهند به این شکل قهرمان شوند، و دستاوردشان زیر سوال برود. آنها نمی‌خواهند زیان مالی داشته باشند.»

بارسلونا در این صورت ۱۷ میلیون یورو تنها از نظر بلیت‌فروشی ضرر خواهد کرد، و البته آنها باید ۲۰ میلیون یورو هم پاداش قهرمانی به بازیکنان تیم اصلی بدهند. روخو نوشته که بارسا ۱۰۰ ملیون یورو کسری خواهد داشت، و پیش‌تر هم مشخص بود که آنها باید حدود ۱۳۰ میلیون یورو از فروش بازیکن به دست بیاورند تا وارد منطقه قرمز نشوند و بتوانند نفس راحتی بکشند. ۲۶۰ تا ۳۰۰ میلیون یورو هم نیاز است تا بازیکنانی مانند نیمار و لائوتارو مارتینس خریداری شوند.

با این حال، حتی خوش‌بین‌ترین افراد هم تردیدی ندارند که ادامه لیگ کار بسیار دشواری خواهد بود. این که باشگاه‌ها در نهایت چه تصمیمی خواهند گرفت نامشخص است، و این موضوع حتی می‌تواند روی موفقیت بارسلونا در یک دهه پیش رو تاثیر بگذارد.

۱    
آی اسپورت
2020-04-06 11:28:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر