فهرست
جذاب‌ترین جوانان جام ملت‌های آفریقا
جذاب‌ترین جوانان جام ملت‌های آفریقا

جذاب‌ترین جوانان جام ملت‌های آفریقا

آی‌اسپورت - جام ملت‌های آفریقای 2017 که هفته‌یِ آینده در گابون شروع می‌شود مثل همیشه فرصتی است برای درخشش استعدادهای جوانی که در فوتبال اروپا دنبال دست و پا کردن نامی برای خودشان هستند. مارتین لورنس در مطلب زیر نگاهی می‌اندازد به 10‌تا از جذاب‌ترین جوانان این تورنمنت.

 

برتراند ترائوره (بورکینا فاسو)

بورکینا فاسو چهار سال پیش به شکلی شگفت‌انگیز مقام چهارم جام ملت‌ها را به دست آورد. اما در تورنمتِ 2015 تنها یک امتیاز گرفت. برای پیشرفت در بازی‌هایِ امسال امیدِ اولِ بورکینا فاسو برتراند ترائوره است. مهاجم 21 ساله‌یِ چلسی که در حال حاضر به صورت قرضی برای آژاکس آمستردام بازی می‌کند همین حالا 30 بازی ملی در کارنامه‌یِ خودش می‌بیند و با وجودِ اینکه آمار گل‌هایِ ملیِ بالایی ندارد، این فصل را در اردیویزه خوب شروع کرده، با چهار گل زده و میانگینِ 3.3 دریبل در هر بازی (بیش از هر بازیکن دیگری در لیگ).

رامی بن سبعینی (الجزایر)

با اینکه رامی بن سبعینی اولین بازی‌اش برای الجزایر را در همین بازی‌های دوستانه‌یِ پیش از تورنمنت انجام داده اما امیدوار است جایی در ترکیبِ اصلی خطِ دفاعی تیم ملی‌اش در گابون پیدا کند. بن سبعینی فصل پیش را به صورت قرضی برای مونپولیه بازی کرد و این فصل با بازگشت به رن استعداد خودش را بیش از گذشته به رخ کشید. بن سبعینی که هم به عنوانِ مدافع میانی، هم فول‌بک چپ بازی می‌کند این فصل در لیگِ یک میانگینِ 3.2 پیروزی در جدال‌هایِ هوایی و 2.6 قطع توپ در هر بازی داشته است.

مارولس ناکامبا (زیمبابوه)

جدا از اسمش که یکی از جذاب‌ترین اسم‌هایِ کل تورنمنت است (Marvelous)، مارولس ناکامبا پتانسیل زیادی برای درخشیدن در بازی‌های امسال دارد. ناکامبایِ 22 ساله که 10 بازی ملی برای زیمبابوه دارد در لیگ هلند به عنوان هافبکِ میانیِ اصلی ویتسه بازی می‌کند و فصل پیش بیشترین تعداد تکل در اردیویزه را به خودش اختصاص داد (125). با توجه به گروه سختی که زیمبابوه در آن قرار دارد و حضور مدعیانی مثل سنگال و الجزایر، ناکامبا در دور گروهی سرش حسابی شلوغ خواهد بود.

 

تینو کادوره (زیمبابوه)

با اینکه تینو کادوره در تیم باشگاهی‌اش، یورگاردنِ سوئد، هنوز جایی ثابت پیدا نکرده، اما هافبک 21 ساله‌یِ زیمبابوه امیدوار است در تورنمنت امسال نامی برای خودش دست و پا کند. کادوره با وجود زمان کمی که این فصل در لیگ سوئد فرصت بازی داشته، اما آماری چشمگیر از خودش به جا گذاشته: 3 گل و 4 پاس گل در تنها 796 دقیقه (هر 114 دقیقه نقش مستقیم روی یک گل).

کیتا بالده (سنگال)

سنگال با داشتنِ سادیو مانه در خط حمله‌اش یکی از مدعیان اصلی قهرمانیِ این دوره است. اما جدا از ستاره‌یِ لیورپول، سنگال می‌تواند در راه اولین قهرمانی‌اش در جام ملت‌هایِ آفریقا رویِ کیتا بالده هم حساب کند. مهاجم 21 ساله‌یِ لاتزیو این فصل پیشرفت زیادی نسبت به فصل پیش داشته و با تدامِ بیشتری بازی کرده. کیتا در نیم فصلِ اول سری آ 5 گل برایِ لاتزیو زد که به اندازه‌یِ کلِ گل‌هایش در 31 بازی فصل پیش بود. در ضمن او این فصل میانگینِ 2.8 دریبل در هر بازی هم داشته و سرعت و فیزیکالیته‌یِ بالایش را به خوبی در جمع بیانکوچلستی نشان داده است.

 

جردن ایکوکو (کنگو)

مصدومیتِ یانیک بولازی ضربه‌یِ بزرگی به کنگو بود و کارشان برای صعود از گروهِ سوم را بسیار سخت کرده است. اما در غیابِ وینگرِ تکنیکیِ اورتون کنگو باید اتکایِ بیشتری به خط دفاعی‌اش کند، جایی که جردن ایکوکو می‌تواند مهره‌ای کلیدی باشد. ایکوکو که پیش از این در تمام رده‌هایِ سنی پایین‌تر برای تیم ملی فرانسه بازی کرده، این فصل شروعی عالی و شگفت‌انگیز با گنگان در لیگِ یک داشته. شاگردانِ آنتوان کومبوراه در حال حاضر در رده‌یِ پنجم لیگ قرار دارند. در این مسیر ایکوکویِ 22 ساله در پست دفاعِ راست با میانگین 2 قطع توپ و 1.7 تکل در هر بازی یکی از ستاره‌های تیمش بوده است.

فرانک کسی (ساحل عاجل)

مورد توجه‌ترین بازیکن تورنمنت فرانک کسی است. هافبکِ 20 ساله‌یِ آتالانتا که این فصل در سریِ آ 6 گل برای تیمش زده و در مرکزِ زمین، کنار روبرتو گاییاردینی که حالا راهیِ اینتر شده، یکی از دینامیک‌ترین خطوط میانیِ لیگ را ساخته، با یایا توره مقایسه می‌شود. تعجبی هم ندارد که به ادعای ایجنتش همین حالا تمام بزرگان لیگ برتر به دنبال خریدِ کسی هستند و طبیعتا آتالانتا دنبال کسب بیشترین درآمد از پدیده‌یِ جوانش.

 

یوسف آیت بن ناصر (مراکش)

مراکش با گزینه‌هایِ زیادش در خط میانی امید زیادی برای صعود از گروه سوم دارد. یکی از این گزینه‌ها یوسف آیت بن ناصر است. هافبکِ 20 ساله‌یِ موناکو که به صورت قرضی برای نانسی بازی می‌کند این فصل در لیگ یک 12 بار در ترکیب اصلیِ تیمش قرار گرفته (سه بار هم به عنوان بازیکن ذخیره به زمین رفته)، و در این بازی‌ها 3 گل زده (2 گل از بیرون از باکس)، و در هر بازی به شکل میانگینِ 2.2 تکل داشته است. اگر فقط بازی‌هایی که بن ناصر از ابتدا در ترکیبِ نانسی بوده را در نظر بگیریم میانگینِ نمره‌یِ او از هواسکورد 7.18 می‌شود، که نشان از عملکرد قابل توجه‌اش دارد.

ایهلاس ببو (توگو)

ایهلاس ببو بهترین بازیکنِ نیم فصلِ اول بوندسلیگایِ دو بوده است. وینگرِ 22 ساله‌یِ فورتونا دوسلدورف تا این مقطع از فصل 4 گل زده و 3 پاسِ گل داده و بیشترین تعدادِ دریبل بین تمام بازیکنانِ دسته‌یِ دوم را داشته (37) و برای همین بالاترین نمره از هواسکورد را هم گرفته است (7.30). 

ابنزار اوفوری (غنا)

اوفوری که در ابتدایِ حضورش در تیمِ آیکِ سوئد به عنوان مدافعِ کناری یا وینگر بازی می‌کرد کم کم به یک هافبک میانی بدل شد و تا جایی پیشرفت کرد که لقبِ بهترین هافبکِ سالِ 2015 لیگ سوئد را به خودش اختصاص داد. اوفوری که استعداد بالایی در بعد دفاعی و قطع کردن حملات حریف دارد، فصلِ پیش 88.1 درصد از پاس‌هایش به مقصد رسید و در ضمن 3 گل زد و 4 پاس گل هم داد.

۶ ۱  
آی اسپورت
2017-01-11 11:16:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
سهیل
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵، ۲۳:۲۲
بسیار مطلب خوب و جالبی بود امیدوارم پوشش خوبی از این رقابتها داشته باشید
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر