فهرست
داستان تساوی تلخ استقلال با تیم حجازی
داستان تساوی تلخ استقلال با تیم حجازی

داستان تساوی تلخ استقلال با تیم حجازی

آی اسپورت - مصاحبه امروز مهدی فنونی ‌زاده ستاره سابق استقلال پرده از یک اتفاق مهم در راه کسب ستاره دوم این تیم برداشت. استقلال در جام باشگاههای آسیای سال 1370با تیمهای محمدان بنگلادش،25 آوریل کره شمالی و بانکوک بانک تایلند همگروه بود.گروهی که به نظر می‌رسید دشوارترین تیمش ، محمدان با هدایت ناصر حجازی باشد که سال 1365 در مهاجرت از ایران به روی نیمکت این باشگاه محبوب بنگلادشی می‌نشست.

زمان برگزاری این مسابقات سال 1370 بود و برخلاف امروز هر بازی دو امتیاز داشت. شاگردان منصور پورحیدری ابتدا با گلهای مرفاوی و عباس سرخاب دو بر یک تیم  25 آوریل کره شمالی را شکست دادند و سپس با دو گل مرفاوی از سد بانکوک بانک تایلند گذشتند.

در بازیهای موازی، محمدان با هر دو تیم مساوی کرد و حالا در بازی آخر مرحله گروهی نیاز به پیروزی مقابل استقلال داشت.مهدی فنونی‌زاده امروز گفت مرحوم حجازی به اردوی ما آمد و از منصورخان خواست طوری بازی کنیم که هر دو تیم با هم بالا بروند.

محمدان که سال 66با ناصر حجازی 1-2پرسپولیس را شکست داده و از جام باشگاههای آسیا حذف کرده بود در پایان دوره موفقش با مربی ایرانی خود قرارداشت.حجازی تکانی به فوتبال این کشور داده بود تا جایی که بعد ازحذف پرسپولیس ، تیم ملی این کشور نیز که سال 86 با 4 گل مغلوب ایران شده بود در هر دو بازی رفت و برگشت انتخابی جام‌جهانی یقه ایران را گرفت و سبزپوشان ایران در خانه برای برد تا دقیقه 84 منتظر ماندند تا صمد مرفاوی با سر ایران را به سه امتیاز این بازی برساند.

حجازی که 4 سال در بنگلادش کار کرده بود در آستانه تحویل دادن شغلش بود و دوست داشت این کار را با خاطره‌ای خوش انجام دهد بنابراین آنطور که مهدی فنونی زاده گفت بعد از دو مساوی انتظارش از هم‌تیمی‌های سابق این بود که در صعود به او کمک کنند.

فنونی زاده می‌گوید: این بحث در تیم مطرح شد اما بعضی از بازیکنان به شدت با این کار مخالفت کردند از جمله رضا نعلچگر که اتفاقا در محمدان بازیکن حجازی بودند. به عقیده آنها برای استقلال خوب نبود که این شکست در کارنامه‌اش ثبت شود.

در این شرایط استقلال با این که از قبل صعود خود را قطعی کرده بود با تلفیقی از بازیکنان اصلی و ذخیره خود به مصاف محمدان رفت ولی با تمام وجود بازی کرد و هرگز باج نداد. در آ ن دیدار خود نعلچگر ، تک گل استقلال را به ثمر رساند و بازی در نهایت یک بر یک مساوی شد تا استقلال با 5امتیاز صدرنشین گروه شود و 25آ وریل کره شمالی با 3امتیاز و تفاضل گل بهتر نسبت به محمدان در جای دوم قرار بگیرد و صعود کند.

این تساوی شاید تلخ ترین تساوی تاریخ استقلال بود که باعث شد تیم ناصر حجازی در خانه مقابل 40هزار تماشاگر بنگلادشی حذف شود.اما استقلالی ها آ ن روز با تمام وجود فوتبال جوانمردانه را رعایت کردند تا در نهایت خودشان به همراه نماینده کره شمالی صعود کنند و تیم ناصر حجازی بدون باخت از گردونه جام باشگاههای آسیا حذف شود.

استقلال در نیمه نهایی تیم پلیتا جایا اندونزی را دو بر صفر برد و در فینال جام باشگاههای آسیا با گلهای رضا حسن زاده و صمد مرفاوی دو بر یک لیائونینگ چین را 1-2شکست داد و قهرمان جام باشگاههای آسیا شد.

جالب اینکه مرحوم حجازی در بازگشت استقلالی‌ها به ایران با این تیم به تهران آمد و با حضور در تیم شهرداری کرمان دوران مربیگری‌اش در ایران را کلید زد. دورانی که منجر به حضور او در استقلال و تجربه فینال آسیا شد؛آن هم در تورنمنتی که آبیها با وجود شایستگی آن را به حریف ژاپنی واگذار کردند.

 

ورزش سه 

۲    
آی اسپورت
2020-12-05 17:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر