فهرست
موناکو Vs پاریس سن ژرمن: پرده چهارم
موناکو Vs پاریس سن ژرمن: پرده چهارم

موناکو Vs پاریس سن ژرمن: پرده چهارم

آی‌اسپورت – موناکو برابر پاریس سن ژرمن، پرده‌یِ چهارم. در این درام شکسپیری که فوتبال فرانسه را در بر گرفته، بهترین تیم‌هایِ این سرزمین یک بار دیگر امشب، برای چهارمین بار در این فصل، مقابل هم قرار می‌گیرند، این بار در نیمه نهایی کوپ دو فرانس. موناکو و پاریس سن ژرمن با امتیاز برابر در حال حاضر صدرنشینان مشترک لیگ یک هستند، اما موناکو یک بازی کمتر و تفاضلِ گل بسیار بیشتری هم دارد (16 تا).

سه جدال اول دو تیم در این فصل هر کدام وقایع خاص خودش و چرخ‌های دراماتیکش را به همراه داشت. در اولین رویاروییِ دو تیم موناکو 1-3 پاریسی‌ها را شکست داد. در این بازی طرحِ تاکتیکیِ لئوناردو ژاردیم در انتقال جبرئیل سیدیبه از دفاعِ راست به هافبک راست یکی از عوامل اصلی اولین شکست اونای امری رویِ نیمکت پاریسی‌ها شد، در تنها سومین بازی‌اش.

در بازیِ برگشت لیگ اما پاریسی‌ها در یک قدمی انتقام قرار داشتند. بعد از اینکه ادینسون کاوانی در دقیقه‌یِ 81 از روی نقطه‌یِ پنالتی دروازه‌یِ موناکو را باز کرد به نظر می‌رسید کار برایِ شاگردان ژاردیم در پارک دِ پرنس به پایان رسیده. اما برناردو سیلوا در لحظاتِ پایانی گل تساوی را زد تا فاصله‌یِ سه امتیازی موناکو با پی‌اس‌جی در صدر جدول باقی بماند.

پاریسی‌ها اما بالاخره در فینالِ جام اتحادیه انتقام خودشان را گرفتند و این بار در لیون با نتیجه‌یِ 1-4 موناکو را شکست دادند. فشار روحی و روانی بالا در آستانه‌یِ کسب اولین جام بعد از نزدیک 15 سال، غیبت رادامل فالکائو و بی‌تجربگیِ بازیکنان جوان موناکو عوامل کلیدی شکست سنگین آن‌ها در این فینال مقابل پاریسی‌های با تجربه بود.

امشب اما داستان برای موناکو تفاوت دارد. شاگردانِ ژاردیم در هفته‌هایِ پایانی فصل برنامه‌یِ فوق‌العاده فشرده‌ای دارند و رسیدن به فینال جام حذفی برایشان در درجه‌یِ سوم اهمیت قرار می‌گیرد، چرا که آن‌ها دنبال قهرمانی در لیگ و فتحِ چمپیونز لیگ هستند.

بازیِ امشب 56اُمین باری خواهد بود که موناکویی‌ها این فصل به زمین می‌روند، بیش از هر تیمی در اروپا. شاگردانِ ژاردیم این فصل را از جولایِ 2016 و حضور در دور سوم مقدماتیِ چمپیونز لیگ مقابلِ فنرباغچه شروع کردند و با وجود تمام استعداد و نیروی جوانی و خروش آدرنالینی که پیروزی‌هایِ پیاپی‌شان برایشان به همراه آورده، خستگیِ جسمی و ذهنی می‌تواند ضربه‌یِ بزرگی در این مقطع سرنوشت‌ساز به امیدهای قهرمانی‌شان بزند.

فقط کافیست شرایط اسکواد دو تیم را مقایسه بکنید تا به تفاوت انرژی موناکو و پی‌اس‌جی در آستانه‌یِ بازی امشب پی ببرید. کاوانی این فصل بیش از هر بازیکن دیگری برایِ تیم امری در زمین بوده (3607 دقیقه). اما موناکو شش بازیکن در ترکیب خودش دارد که همه از کاوانی بیشتر بازی کرده‌اند: دنیل سوباسیچ، ژمرسون، کامیل گیلیک، فابینیو، برناردو سیلوا و توما لومار. تیمو باکایوکو هم تنها 30 دقیقه کمتر از مهاجمِ پاریسی‌ها این فصل در زمین بوده.

برایِ همین است که ژاردیم اعلام کرده با وجود علاقه‌اش برای پیروزی در این بازی و رسیدن به فینالِ جام حذفی، امشب به بازیکنان اصلی‌اش استراحت خواهد داد و از تعدادی از بازیکنانِ تیم دوم موناکو استفاده خواهد کرد. البته ژاردیم در این راه قوانین را زیر پا نخواهد گذاشت و حداقل هفت بازیکنی را در ترکیبِ اصلی تیمش قرار خواهد داد که نامشان بینِ 18 بازیکنِ اسکوادشان در دو بازیِ قبلیِ لیگ بوده است. در هر صورت استفاده از سیستم چرخشی بخشی از DNA امسال موناکو بوده و ژاردیم هرگز در دو بازی پیاپی از یک ترکیبِ ثابت استفاده نکرده است. اما تیمی که امشب شاهد رویارویی‌اش با پی‌اس‌جی خواهیم بود در واقع تیم سوم موناکو است.

حواس ژاردیم و مردانش از همین حالا متوجه بازی یکشنبه در لیگ مقابل تولوز و بازی هفته‌یِ آینده‌شان در نیمه نهایی چمپیونز لیگ مقابلِ یوونتوس است. برایِ همین نیمه نهایی جام حذفی از اهمیت سوم برایشان برخوردار است، با اینکه شکست دادن پی‌اس‌جی در بازی امشب آن‌ها را به یک قدمی اولین جامشان بعد از سالِ 2003 می‌رساند، فینالی که به مراتب برایشان آسان‌تر از این نیمه نهایی خواهد بود و مقابلِ یا آنژه یا گنگان برگزار خواهد شد.

این معادلات موناکویی‌ها ولی برایِ پاریسی‌ها هیچ اهمیتی ندارد. امری امشب قوی‌ترین ترکیبش را به زمین خواهد فرستاد، با این امید که یک پیروزیِ دیگر مقابل موناکو در بازی‌هایِ حذفی ضربه‌یِ روحی‌ای به آن‌ها در هفته‌هایِ پایانی لیگ بزند و دست بالا را به تیم خودش بدهد (شرایطی مشابه نیمه نهایی اف‌ای کاپ در انگلیس بینِ چلسی و تاتنهام).

پاریسی‌ها البته پیش از فینال جام اتحادیه هم چنین امیدی داشتند، اما پیروزیِ آن‌ها بر موناکو در این فینال ریتمِ شاگردانِ ژاردیم در لیگ را به هم نزد و آن‌ها شش بازی پشت سر هم را بردند. حالا تنها امید پی‌اس‌جی به لغزش موناکو در پنج هفته‌یِ باقی مانده است. برای اینکه پاریسی‌ها بتوانند از عنوان قهرمانی‌شان دفاع کنند موناکو باید در نه یک، بلکه دو بازی امتیاز از دست بدهد.

در هر صورت رویکرد ژاردیم برای بازی امشب محافظه‌کارانه خواهد بود. درسته که پیش رفتن به سویِ سه‌گانه وسوسه‌انگیز است، اما قرار دادن ترکیب اصلی در بازی امشب می‌تواند روی دو افتخار دیگری که موناکویی‌ها دنبالش هستند هم تاثیر بگذارد. در نهایت نتیجه‌یِ بازی امشب هر چه باشد، اگر موناکو در پایان فصل لیگ یک و چمپیونز لیگ را فتح کند، خنده‌یِ آخر با آن‌ها خواهد بود.

۲    
آی اسپورت
2017-04-26 12:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر