فهرست
نهمین تقابل سرمربیان خارجی در دربی
نهمین تقابل سرمربیان خارجی در دربی

نهمین تقابل سرمربیان خارجی در دربی

آی اسپورت - برای سومین بار است که در تاریخ لیگ برتر دو سرمربی خارجی در دربی تهران حضور دارند. برانکو ایوانکوویچ هدایت قرمزها را برعهده دارد و وینفرد شفر آلمانی هم سومین حضور خود در دربی را تجربه می کند. در دو تقابل قبلی این دو سرمربی با هم هر کدام یک‌بار موفق شده‌اند به پیروزی برسند و همه چیز در نبردها این دو در لیگ برتر با هم برابر است. قبل از تقابل شفر و برانکو، آخرین باری که دو سرمربی خارجی در دربی حضور داشته است به سال ۴۲ سال قبل برمی‌گردد.

نبردهای اولیه

دربی تهران قدمتی ۵۰ ساله دارد. چند دربی اول با مربیانی ایرانی برگزار شد. اولین سرمربی خارجی که دربی تهران را تجربه کرد زدراکو رایکوف، سرمربی صاحب نام تاجی‌ها بود. این مربی اهل یوگسلاوی سابق در دربی ششم (سوم مهر ۱۳۴۹) هدایت تاج را برعهده داشت و سه بر دو پیروز شد. پرسپولیس هم پس از مدتی روی به مربی خارجی آورد و آلن راجرز انگلیسی هدایت این تیم را برعهده گرفت. بین سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۳ دربی تهران تبدیل به رقابتی بین آلن راجرز انگلیسی و رایکوف یوگسلاو شد.

اولین ملاقات این دو سرمربی که اولین دربی تهران با دو سرمربی خارجی است در دربی نهم رقم خورد. دو تیم در پانزدهم بهمن ماه سال ۱۳۵۰ به مصاف هم رفتند. پرسپولیس پیش از آن بازی هرگز استقلال را شکست نداده بود و این بار موفق شد در حضور اولین سرمربی خارجی اش برد چهار بر یک در دربی را جشن بگیرد. دربی‌های دهم، یازدهم، دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم هم تقابل راجرز و رایکوف بود. در دربی‌های پانزدهم و شانزدهم دو اتفاق رخ داد که آمار تقابل‌های خارجی را کم کرد.

در دربی پانزدهم به جای راجرز همایون بهزادی هدایت پرسپولیس را برعهده داشت، این در حالی است که در دربی شانزدهم دوباره شاهد حضور راجرز بودیم. در دربی شانزدهم اما خبری از رایکوف نبود، او در آن بازی به مرخصی رفته بود و رضا عادلخانی هدایت تاج را عهده دار بود. به هر حال رایکوف و راجرز در مجموع در شش دربی مقابل هم قرار گرفتند که سه بار راجرز پیروز شد دو بار رایکوف به برتری رسید و یک دیدار هم برنده نداشت.

برتری با سرخ‌ها

در تاریخ دربی‌های گذشته ۹ دربی با سرمربیان خارجی برگزار شده. در دربی بیستم ایوان کونوف روس روی نیمکت پرسپولیس حضور داشت و به مصاف رایکوف رفت که این بازی یک بر یک شد. پس از دربی بیستم که در تاریخ ۲ مهر ۱۳۵۵ برگزار شد دیگر خبری از دربی خارجی‌ها در تهران نشد. از سال ۵۵ به بعد پرسپولیس روی به مربیان ایرانی آورد. پس از انقلاب بارها پرسپولیس با سرمربی خارجی در دربی حاضر شد اما هر زمان که پرسپولیس سرمربی خارجی داشته استقلال با سرمربی ایرانی مقابل این تیم قرار گرفته است. استقلال هم در چند دربی با سرمربیانی مثل رولند کوخ و سوکوموروخوف حضور پیدا کرد که در آن زمان سرمربی پرسپولیس ایرانی بود. به این ترتیب چهار دهه گذشته و دو تیم با سرمربی خارجی مقابل هم قرار نگرفتند و این طلسم چهارم آبان سال گذشته با رویارویی وینفرد شفر با برانکو ایوانکوویچ شکسته شد.

در مجموع ۹ دیداری که در تاریخ سرمربی استقلال و پرسپولیس خارجی بودند و مقابل هم قرار گرفتند، برتری با قرمزها بوده است، در این ۹ تقابل چهار بار پرسپولیس برنده شد، سه بار استقلال به پیروزی رسید و دو نبرد هم برنده نداشت. جالب اینکه بازی معروف شش تایی‌ها  تقابل دو سرمربی خارجی بود. بهترین برد پرسپولیس در تاریخ دربی، برتری راجرز مقابل رایکوف بود.

ولادمیر جگیچ سرمربی پیشین استقلال دو تابعیتی بود، اگر او را آلمانی محسوب نکنیم رولند کوخ، وینفرد شفر، یورگن گده و راینر سوبل سرمربیان آلمانی دربی بوده‌اند که این سرمربیان آلمانی فقط یک‌بار در دربی پیروز شده‌اند. کروات ها اما سابقه زیادی در دربی دارند. دربی هشتاد و نهم سیزدهمین دربی‌ای است که یک سرمربی کروات هدایت پرسپولیس را برعهده دارد.

نود

     
آی اسپورت
2018-09-26 16:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر