فهرست
گزارش روز: بزرگان در اوپن امریکا
گزارش روز: بزرگان در اوپن امریکا

گزارش روز: بزرگان در اوپن امریکا

آی‌اسپورت- رقابت‌های اوپن آمریکا، آخرین مرحله از رقابت‌های گرنداسلم سال 2017 در شرایطی از امروز در نیویورک شروع می‌شود که همین حالا حسابی اتفاقات شوکه‌کننده افتاده؛ ماجرا مربوط به کناره‌‌گیری اندی ماری از این تورنمنت است که شمار غایبان بخش مردان را افزایش داد. نبودن اندی ماری حالا به این شایعه که «جام آخر» یا به راجر فدرر می‌رسد یا نادال، قوت بیشتری بخشیده ولی این تورنمنت همواره نشان داده می‌تواند سرشار از اتفاقات غیرمترقبه هم باشد.

تا دلتان بخواهد غایب وجود دارد!

همین سال گذشته بود که استانیسلاس واورینکا در فینال یو.اس اوپن، نواک جوکوویچ را از پیش‌رو برداشت و جام قهرمانی را بالای سر برد‌؛ ولی حالا هر دو فینالیست سال پیش به دلیل مصدومیت، تورنمنت امسال را از دست داده‌اند تا تاریخ این بازی‌ها را دستخوش تغییر و تحول کنند! داستان از این قرار است که بعد از 1971، این برای اولین بار است که دو فینالیست فصل قبل نمی‌توانند در تورنمنت شرکت کنند. در آن سال کن رزول و تونی راش به فینال رفته بودند که در دوره بعدی‌‌اش غایب بودند. البته بحث غیبت فقط مربوط به استن و نواک نمی‌شود چون کی نیشیکوری، دیگر تنیس‌بازی که در جمع 10 تای برتر دنیاست هم در تورنمنت امسال غایب است. هرچند که بزرگترین شوک را اندی ماری به یو.اس اوپن داد‌؛ این اسکاتلندی که جایگاه شماره یکی‌‌اش را به رافا نادال داد و خودش به ایستادن در رتبه دوم بسنده کرده بود، روز گذشته به صورت رسمی اعلام کرد نمی‌تواند در یو.اس اوپن به میدان برود تا جمع غایبان کامل شود. البته در بخش زنان هم نبودن ونوس ویلیامز که دوران بارداری‌‌اش را سپری می‌کند و آزارنکا که همچنان بچه‌داری می‌کند، در زمره غیبت‌های مهم محسوب می‌شود.

کاش 24 ساعت زودتر می‌گفتی

نبودن اندی ماری در رقابت‌های این دوره حسابی برنامه‌ها را به‌هم ریخته است‌؛ او به عنوان مرد شماره 2 تنیس دنیا در قسمت پایین جدول قرار گرفت و رافا نادال و راجر فدرر، مردان شماره یک و 3 دنیا در بالای جدول. این قرعه‌کشی که روز جمعه برگزار شد معنی‌‌اش این می‌شود که فقط یکی از دو نفر نادال-فدرر به فینال می‌رسند! اگر این دو تنیس‌باز از سد رقبایشان بگذرند در نیمه‌نهایی یو.اس اوپن به هم می‌خورند. با این حال اگر اندی ماری، 24 ساعت زودتر یعنی همان روز جمعه اعلام می‌کرد نمی‌تواند در آخرین گرنداسلم سال به میدان برود آن وقت فدرر به عنوان مرد شماره دو معرفی می‌شد و به پایین جدول برده می‌شد. خب در آن صورت امکان اینکه فینال این دوره را هم این دو نفر برگزار کنند زیاد بود. با این حال طبق قانون، اگر یکی از 4 نفر نخست رنکینگ فردای روز قرعه‌کشی اعلام غیبت کند دیگر در رده‌بندی بالای جدول تغییری به وجود نمی‌آید. به این ترتیب امسال هم باید منتظر ماند تا در صورت عدم شگفتی، یکی از میان فدرر و نادال به فینال برسد.

جنگ شماره یکی

رقابت این دوره از چیزی که تصور می‌شد سخت‌تر و البته هدفمند‌تر است‌؛ به عبارت ساده در هر دو بخش زنان و مردان، جایگاه شماره یکی دنیا می‌تواند دستخوش تغییر و تحول شود. در بخش مردان که فعلاً رافا نادال مرد شماره یک تنیس دنیاست فقط 495 امتیاز با راجر فدرر، نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده‌‌اش فاصله دارد. البته با توجه به 180 امتیازی که نادال به‌خاطر یک‌هشتم نهایی سال پیشش از دست می‌دهد این اختلاف امتیاز به 315 می‌رسد. حالا معنی‌‌اش ساده می‌شود: اگر راجر فدرر جام قهرمانی را بالای سر ببرد و یا اینکه نادال در مراحل پایین‌تر حذف شود آن وقت، راجر افسانه‌ای دوباره مرد شماره یک تنیس دنیا می‌شود. در بخش زنان هم شرایط مشابه است‌؛ کارولینا پلیسکوفا، زن شماره یک فعلی جهان تنها 5 امتیاز ناقابل از رقیبش یعنی سیمونا هالپ فاصله دارد‌؛ اگر او پایش بلغزد، هالپ می‌تواند جایش را بگیرد. در قسمت زنان شرایط پیچیده‌تر هم می‌شود چون اسویتولینا، ووژنیاکی، کونتا و ونوس ویلیامز، زنان شماره 4، 5، 7 و 8 کنونی دنیا هم بسته به شرایطی می‌توانند به قدرت برسند!

دوئل ناباورانه در بدو ورود!

تا بحث بخش زنان است باید به این نکته اشاره کرد که از همین روز اول یعنی همین امشب یک شگفتی می‌تواند رخ دهد‌؛ ماجرا از این قرار است که سیمونا هالپ، زن شماره 2 تنیس دنیا که اهل رومانی است باید به مصاف ماریا شاراپووا، تنیس‌باز مشهور اهل روسیه برود! شاراپووا که به دلیل محرومیت به‌خاطر استفاده از مواد نیروزا فقط با وایلد کارت توانسته جواز ورود به این تورنمنت را بگیرد در همین بدو ورود باید به مصاف یکی از مدعیان قهرمانی برود. بدون تردید حذف هر کدام از آنها می‌تواند اولین شوک را به تورنمنت بدهد. ضمن اینکه نباید فراموش کرد در 5 تقابل قبلی این دو، هیچ‌گاه شاراپووا به سیمونا هالپ نباخته است.

پادشاه شکست‌خورده

در تاریخ رقابت‌های تنیس به ویژه در رقابت‌های مهم مثل گرنداسلم‌ها و مسترزها، همیشه یکی بوده که به عنوان ناکام جام تلقی شود‌؛ یو.اس اوپن هم از این داستان مستثنی نیست‌؛ اگر اندی ماری پادشاه شکست‌خورده اوپن استرالیا، جان مک انروی ناکام رولان گروس و ایوان لندل سلطان زخم‌خورده ویمبلدون لقب گرفته‌اند، بیورن بورگ سوئدی هم پادشاه مغلوب رقابت‌های یو.اس اوپن است. این اسطوره دنیای تنیس در طول دوران حرفه‌ای‌‌اش 4 بار به فینال این رقابت‌ها رسید و هر 4 بار تن به شکست داد‌؛ دو بار مقابل جیمی کانرز و دو بار هم مقابل مک انرو. تلخ‌ترین شکست بورگ افسانه‌ای هم سال 1980 رقم خورد که پس از 5 ست مسابقه به مک انروی باخت. آخرین باری که بورگ یک بازی 5 سته را واگذار کرده بود به سال 1974 برمی‌گشت.

سرگیجه از چمن تا سطح سرعتی

رقابت‌های این روزهای اوپن آمریکا در زمین‌های سطح سفت موسوم به «دکوتورف» برگزار می‌شود. سطح این زمین شبیه به سطح زمین رقابت‌های مسترز 1000 در کانادا و سینسیناتی و البته شانگهای و دبی است‌؛ ولی بد نیست بدانید که زمانی که یو.اس اوپن وارد تقویم رسمی شد این رقابت‌ها ابتدا روی زمین چمنی و بعدها روی زمین‌های خاک رسی برگزار می‌شد!

کسی به «اِورت» می‌رسد؟

کریس اورت به معنای واقعی «ملکه عصر اوپن» در گرنداسلم آمریکاست. اگرچه رکورد پیروزی‌ها در این تورنمنت (چه زنان و چه مردان) با 8 قهرمانی در اختیار بیورستدت مالوری است ولی کریس اورت، در عصر اوپن، تنیس‌بازی است که بیشترین تاریخ‌سازی را در اوپن آمریکا داشته است. 6 قهرمانی او در اینجا را سرنا ویلیامز تکرار کرده ولی موضوعی که کار اورت را برجسته‌تر می‌کند ثبات او است. از سال 1971 تا 1980، در 19 دوره پی در پی، اورت همیشه حداقل خودش را به یک‌چهارم نهایی این تورنمنت رساند. کارنامه‌‌اش هم از این قرار است: 6 قهرمانی، 3 نایب‌قهرمانی، 8 بار حضور در نیمه‌نهایی و 2 بار حضور در یک‌چهارم نهایی. نکته اینکه او 16 سال متوالی به نیمه‌نهایی رسید‌؛ رکوردی مطلق در همه گرنداسلم‌ها و در بخش مردان و زنان با هم.

 سجاد فیروزی، خبرورزشی

۱    
آی اسپورت
2017-08-29 16:44:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر