فهرست
زانو زدن مقابل زمین و زمان
زانو زدن مقابل زمین و زمان

زانو زدن مقابل زمین و زمان

آی‌اسپورت – جردن هندرسون قبل از شروع فینال گفته بود: «ما باید آماده‌ی مقابله با هر اتفاقی باشیم.» اما واقعا کاپیتان لیورپول چطور می‌توانست تمام این اتفاقات را پیش‌بینی کند؛ از دست دادن محمد صلاح، به ثمر رسیدن یکی از زیباترین گل‌های تاریخ فینال‌های چمپیونز لیگ، اگر نگوییم زیباترین، و دو اشتباه باورنکردنی و کشنده از لوریس کریوس. در چنین شرایطی هیچ کاری از دست هیچ تیمی بر نمی‌آید.

تلخی این شب وقتی برای لیورپولی‌ها بیشتر احساس می‌شود که به یاد بیاوریم چطور آن‌ها در 20 دقیقه اول مدافع عنوان قهرمانی را تحت تاثیر فوتبال برتر خودشان قرار داده بودند، مقطعی از بازی که رئالی‌ها 8 بار زیر فشار پرس پسران یورگن کلوپ توپ را از دست دادند، مقطعی که قرمزهای آنفیلد در آن 9 ضربه به دروازه‌ی کیلور ناواس زدند و فقط متحمل 2 ضربه به دروازه‌ی خودشان شدند.

اما مصدومیت صلاح در نتیجه‌ی درگیری‌ای که با سرخیو راموس داشت جریان بازی را به کلی عوض کرد. پیش از این بیرون رفتن او رئال 57 درصد مالکیت توپ را در اختیار داشت، آماری که در یک ساعت انتهایی بازی به 70 درصد رسید. لیورپول با ضربه‌ی روحی‌ای که از مصدومیت صلاح و بیرون رفتنش خورد عقب‌نشینی کرد و به لوکا مودریچ و تونی کروس اجازه داد تا نبض بازی را در دست بگیرند. در این مقطع رئالی‌ها 12 ضربه به دروازه لیورپول زدند، در حالیکه تنها شاهد 4 ضربه به سوی دروازه خودشان بودند.

پیش از شروع بازی زین‌الدین زیدان از صلاح به عنوان بازیکنی بزرگ یاد کرد، نظری که کلوپ هم طبیعتا باهاش موافق بود. حتی مارسلو هم گفته بود باید راهی برای مهار صلاح پیدا کند، راهی که در نهایت راموس خیلی زود پیدایش کرد. راموس با زمین زدن صلاح لیورپول را هم به زانو در آورد.

البته لیورپول حتی بعد از مصدومیت صلاح هم تسلیم نشد و در بازی باقی ماند، تا اینکه یک اشتباه وحشتناک از سوی دروازه‌بانش مقاومت‌شان را شکست. مشاهده‌ی چنین اشتباهای در چنین سطحی از فوتبال واقعا باور کردنی نیست. لیورپول حتی بعد از اشتباه کرویس که باعث به ثمر رسیدن گل کریم بنزما شد هم یک بار دیگر به بازی بازگشت و با ضربه‌ی فرصت‌طلبانه سادیو مانه نتیجه را به تساوی کشاند.

لیورپولی‌ها به باور داشتن ادامه دادند، اما این باور در نهایت در یک لحظه نبوغ از گرت بیل به یاس تبدیل شد. اصلا تعجبی نداشت که این لحظه‌ی جادویی در فینال چمپیونز لیگ به قلم بازیکنان رئال نوشته شود. از تفاوت نیمکت دو تیم هم نباید گذشت، جایی که زیدان بیل را به زمین فرستاد و کلوپ آدام لالانا را، بازیکنی که این فصل فقط و فقط یک بار در ترکیب اصلی تیمش در بازی‌های لیگ به زمین رفته بود.

بعد از گل آکروباتیک بیل امید همچنان در اردوی لیورپول زنده بود. شاید اندرو رابرتسون می‌توانست توپی برای مانه بفرستد و در دقایق پایانی گل مساوی به دست بیاید. اما اشتباه بعدی کریوس روی شوت از راه دور بیل دیگر تیر خلاص بر پیکر خسته‌ی قرمزهای آنفیلد بود. خود کلوپ باید تا قبل از فینال نشانه‌های هشداردهنده درباره‌ی کریوس را دیده بود. درسته که دروازه‌بان جوان آلمانی در نیم فصل دوم و از وقتی دیگر سیمون مینیوله را نیمکت‌نشین کرد روند رو به پیشرفتی را پشت سر گذاشته بود، اما در همان بازی نیمه نهایی در آنفیلد هم یک توپ ساده از دستش در رفت و با خوش‌شانسی‌اش به تیر دروازه خرد. این بار اما دیگر شانس با کریوس همراه نبود.

آیا اعتماد کلوپ به کریوس بیش از حد بوده؟ کلوپ مربی‌ایست که قبل از فینال چمپیونز لیگ می‌گوید اگر تیمش قهرمان شود عامل اصلی‌اش بازیکنانش هستند و اگر شکست بخورد مقصر اصلی خودش. کلوپ با این روحیه محیطی لذت‌بخش برای بازیکنان جوانش ساخته، فضایی که در آن احساس امنیت می‌کنند و می‌دانند به خاطر یک اشتباه دفن نخواهند شد. بخش اعظمی از پیشرفت لیورپول و رسیدن‌شان به فینال چمپیونز لیگ هم از همین روحیه‌ی تیمی می‌آید. باور کلوپ به بازیکنان جوانش حتی بعد از چنین شب سخت و سنگین‌ای هم محو نمی‌شود، فقط فکر کردن بهش و بیانش در چنین شرایطی به هیچ وجه ساده نیست.

چالش اصلی برای لیورپول حالا ادامه دادن به همین روند رو به جلو است. اکثر هواداران آن‌ها قبل از بازی قبول داشتند رئال شانس بیشتری برای قهرمانی دارد، اما پیش از مصدومیت صلاح چیزی که در زمین می‌دیدیم اصلا همسو با این دید نبود. لیورپولی‌ها نباید فراموش کنند دو فصل پیش وقتی در فینال یوروپا لیگ مقابل یک تیم دیگر اسپانیایی 1-3 شکست خوردند فاصله‌ی زیادی با سطحی که حالا بهش رسیده‌اند داشتند.

لیورپول حالا قطعا یکی از بهترین تیم‌های اروپاست. کلوپ قبل از بازی گفته بود تاکتیک‌ها برای این هستند که حریف قدرت‌مندتر را به سطح خودت پایین بکشی. اما در حال حاضر تیم‌های کمی در فوتبال اروپا هستند که در سطحی بالاتر از لیورپول بازی می‌کنند. لیورپولی‌ها به نظر می‌رسید برای این فینال، برای مقابله با هر چیزی آماده هستند. اما نه برای همه چیز.

۱۰    
آی اسپورت
2018-05-27 10:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر