فهرست
مانه باز هم فرشته نجات لیورپول
مانه باز هم فرشته نجات لیورپول

مانه باز هم فرشته نجات لیورپول

آی‌اسپورت- همیشه آنهایی که بیشتر از همه دوست‌شان دارید، بیشتر از همه نیز ناراحت‌تان می‌کنند. ساوتهمپتون همه چیز را درباره سادیو مانه می‌داند اما شنبه شب در ورزشگاه سنت‌ماری، قدیس‌ها یک تذکر تلخ دیگر درباره کیفیت و سطح بالای این بازیکن سنگالی گرفتند. لیورپول، عشق جدید او، ساحل جنوبی را با سه امتیاز ترک کرد تا شروع بی‌عیب و نقصش در این فصل لیگ برتر را با یک برد ۲-۱ خارج از خانه ادامه دهد، بردی که بیشتر از شیک بودن، پرزحمت بود اما این موضوع با توجه به اهمیت امتیازات کسب شده برای چه کسی مهم بود؟ تیم یورگن کلوپ بدون هیچ نشانه‌ای که ثابت کند این تیم هنوز تحت تأثیر شکستش مقابل منچسترسیتی در جام خیریه قرار دارد، از سد ساوتهمپتون گذشت. آنها این فصل قطعاً بهتر بازی خواهند کرد اما آنها با توجه به ماهیت مسابقات، بردهای بهتری نخواهند داشت. کلوپ پس از بازی گفت: «ذهنیتی فوق‌العاده در تیمم دیدم» و اشاره‌اش به ظرفیت تیمی بود که بازیکنانش برای کسب امتیاز، تا جایی که جان در بدن داشتند، تلاش کردند.

این مانه بود که تیم را در مسیر رسیدن به پیروزی قرار داد و استارت آن را با ثبت گل تماشایی درست چند ثانیه پیش از پایان نیمه اول زد. ضربه تمام‌کننده او از روی خط محوطه جریمه، پس از دور زدن دو مدافع دور از دسترس دروازه‌بان حریف، توپ را به تور چسباند و یک پیام واضح داشت: این مهاجم سنگالی برای هر مسابقه‌ای، هر تیمی و هر مقطعی از فصل آماده است. کلوپ هم گفت: «آن لحظه، همان لحظه بی‌عیب و نقص بود».

قبل از آن گل، لیورپول به دردسر افتاده بود همانطور که بارها خط دفاعی‌اش چهارشنبه شب هفته گذشته در سوپرجام اروپا مقابل چلسی از هم پاشید. لیورپول با ارائه نمایشی ضعیف و متزلزل، برای نجات دادن خودش از طوفان ساوتهمپتون در 45 دقیقه نخست، به شدت تحت فشار قرار گرفت و باید قدردان دروازه‌بانش آدریان باشد که با واکنش‌های به موقع خود مانع از بدتر شدن اوضاع شد. البته کم دقتی بازیکنان ساوتهمپتون در زدن ضربات آخرشان در یک سوم دفاعی پایانی هم عامل دیگری بود که نگذاشت لیورپول با گل خورده نیمه اول را به پایان برساند. تیم تحت هدایت رالف هازنهوتل، تا جایی که می‌توانست لیورپول را اذیت کرد اما میهمان مرسی‌ساید تسلیم نشد.

لیورپول این روزها بسیاری از نتایج خوبی که می‌گیرد را مدیون گروه ستاره‌های سابق بر این ساوتهمپتونی‌‌اش می‌داند که همگی مقابل تیم قدیمی‌شان خوش درخشیدند. ویرجیل فن‌دایک دوباره به دوران اوج خود در فاز دفاعی برگشت در حالی که الکس اوکسلید چمبرلین هم در نخستین بازی‌اش در لیگ برتر از ماه آوریل سال ۲۰۱۸ ، در خط میانی بازی به مراتب کارآمدتر نسبت به آنچه از او در بازی مقابل چلسی دیدیم، ظاهر شد و همانطور که کلوپ هم عملکرد این بازیکن انگلیسی را توصیف کرد، بازی او «استثنایی» بود.

مانه اما آن کسی بود که سرنوشت بازی را رقم زد، همانطور که هفته پیش مقابل چلسی بود. ضربه تماشایی او، زمانی که بازی وارد وقت‌های تلف شده نیمه اول شده بود، جریان مسابقه‌ای را تا آن زمان که حتی ممکن بود با شکست لیورپول همراه شود، تغییر داد. بعد از استراحت بین دو نیمه، در حالی که لیورپول فهمید چگونه باید به بازی‌اش ریتم بهتری بدهد، این مهاجم سنگالی بود که باز هم یک سر و گردن بالاتر از بقیه هم‌تیمی‌‌هایش بود. در حقیقت در حال حاضر اگر گفته شود که مهاجم گوشی بهتر از مانه در فوتبال امروز وجود دارد، در حق او اجحاف شده است. او تا همان موقع هم یک موقعیت خوب برای محمد صلاح ساخته بود که هم‌تیمی مصری‌اش آن را از دست داد. دفعه بعد، سماجت مانه در فاصله ۱۹ دقیقه به پایان بازی، سبب شد که او توپ را از چنگ یان بردنارک برباید و با آن روبرتو فیرمینو را تغذیه کند. مهاجم برزیلی هم به همان شیوه‌ای که از ابتدای فصل سرحال و قبراق نشان داده است، راهش را به داخل محوطه جریمه حریف پیدا کرد و دومین گل لیورپول را زد. موقعیت‌سازی‌های مانه اما باز هم ادامه پیدا کرد و او با یک پاس پشت پا اندی رابرتسون را صاحب موقعیت کرد و آن زمان بود که دیگر به نظر می‌رسد لیورپول از کنترل خارج شده است.

بعد از تقسیم کردن جایزه آقای گلی فصل گذشته لیگ برتر انگلیس با محمد صلاح و پیر امریک اوبامیانگ، به نظر می‌رسد که این فصل هم مانه آماده بردن یک کفش‌ طلای دیگر است. او در دو فصل حضورش در ساوتهمپتون دقیقاً در هر سه بازی یک گل (۲۵تا در ۷۵بازی) زد اما از زمان پیوستن به لیورپول این آمار به طرز دراماتیک بهبود پیدا کرده است. تازه‌ترین گل سانه شصت‌و‌سومین گل او در ۱۲۷ بازی‌اش در آنفیلد بود یعنی تقریباً یک گل در هر دو بازی. همانطور که کلوپ هم گفت، مانه یکی دیگر از پله‌های ترقی را پیموده است اما مرد آلمانی شک دارد که این آخرین پله ترقی باشد که مهاجم ۲۷ ساله‌اش روی آن قدم می‌گذارد.

منبع: سایت گل

۳    
آی اسپورت
2019-08-19 16:55:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر