فهرست
مربیان اروپایی در آسیا؛ ایران در اقلیت!
مربیان اروپایی در آسیا؛ ایران در اقلیت!

مربیان اروپایی در آسیا؛ ایران در اقلیت!

آی اسپورت - قرارداد برانکو ایوانکوویچ و تیم ملی عمان، امضا شد تا انتخاب یک مربی داخلی برای تیم ملی قطعی شود. ایران پس از صعود به دو جام جهانی با کی‌روش و دوران کوتاه ویلموتس، قصد انتخاب یک مربی ایرانی از بین دایی و قلعه‌نویی را دارد. مگر اینکه دقیقه نود، یک نام غافلگیر کننده معادلات را بر هم بزند. هر 4 صعود قبلی تیم ملی به جام جهانی، با مربیان خارجی بوده و حالا، احتمالا یک مربی ایرانی قرار است شانسش را برای حضور در معتبرترین تورنمنت ملی جهان امتحان کند. کاری که سال 2010، دایی و قطبی در انجامش ناموفق بودند. نکته جالب، اینجاست ایران در صورت صعود به مرحله نهایی، باید با تیم‌هایی روبرو شود که اکثرا از مربیان خارجی استفاده می‌کنند.

علاوه بر ایران، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و عربستان مدعیان سنتی قاره برای حضور در جام جهانی محسوب می‌شوند. سوریه، چین، کویت، عراق، بحرین، ازبکستان، عمان، قرقیزستان، ویتنام، مالزی و ترکمنستان هم شانس خوبی برای رسیدن به مرحله نهایی دارند. هر چند در بازی‌های باقی مانده، می‌تواند جدول گروه‌ها کاملا دگرگون شوند.

از بین رقبای اصلی ایران، ژاپن و استرالیا از مربیان بومی استفاده می‌کنند و کره جنوبی و عربستان، مربیان خارجی دارند. در بین دیگر مدعیان غرب آسیا، آمار استفاده از مربیان خارجی بیشتر است. عراق و بحرین، هر دو رقیب ایران در این مرحله با مربیان خارجی شرکت کرده‌اند و عمان، برانکو را استخدام کرده تا در مرحله نهایی حریف قدرتمندتری باشد. بر خلاف آن‌ها، کویت و سوریه از مربیان داخلی استفاده می‌کنند. قطر، میزبان جام جهانی هم یک مربی خارجی روی نیمکتش دارد. در شرق آسیا هم چین و مالزی، دست روی مربیان داخلی گذاشته‌اند و سایر مدعیان صعود به دور بعد، مربیان خارجی را ترجیح داده‌اند.

با این شرایط، ایران جزو تیم‌های اقلیتی است که قصد صعود به جام جهانی، با مربیان داخلی را دارند. در شرایطی که هم این مرحله، روبروی دو تیم با مربیان خارجی قرار گرفته و هم مرحله بعد، احتمالا تیم‌های بزرگ با مربیان بزرگی منتظر تیم ملی خواهند بود.

نود

۱ ۱  
آی اسپورت
2020-01-20 00:50:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
علیرضا
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸، ۰۱:۰۵
و البته سرمربی ایران در جام جهانی 1978 حشمت مهاجرانی یک ایرانی بود.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر