فهرست
پنل ESPN: پیش به سوی قله نهایی
پنل ESPN: پیش به سوی قله نهایی

پنل ESPN: پیش به سوی قله نهایی

آی اسپورت می‌گویند اسکندر مقدونی در اواخر عمر بعد از فتح تقریبا تمام عالم، به گریه آمد چون احساس کرد دیگر جهانی نیست که بتواند آن را فتح کند. این افکار شاید به سراغ کریستیانو رونالدو هم آمده باشند. در سال 2016 او بار دیگر لیگ قهرمانان را برد و به یک قهرمانی بی سابقه در یورو هم دست پیدا کرد. جدا از آن، تعداد عناوین فردی خود را هم به عدد 16 رساند.

او روز گذشته 32 ساله شد و احتمالا حالا تمام توجهش معطوف یک چیز است: جام جهانی 2018. کاپیتان پرتغال این فرصت را دارد تا تنها فضای باقیمانده در موزه شخصی‌اش را هم در روسیه پر کند. این در واقع بلند‌ترین قله برای او هم هست. در تابستان شرایط به او و کشورش کمک کرد تا اولین قهرمانی بین‌المللی خود را تجربه کنند. جام جهانی فوق‌العاده سخت‌تر خواهد بود. ایبرین‌ها فقط دو بار از بین شانزده تیم برتر جام بالاتر رفته‌اند.

حتی رفتن به جام جهانی هم شاید سخت باشد. آن‌ها در سپتامبر گذشته برابر صدرنشین گروه خود سوییس شکست خوردند و فعلا در رده دوم جدول مقدماتی قرار دارند. ممکن است آن‌ها مجبور شوند در نهایت به مرحله پلی آف بروند.

بلن رودریگو به عنوان ستون نویس رئال در یک روزنامه پرتغالی، رونالدو و خانواده‌اش را به خوبی می‌شناسد و می‌گوید فتح جام جهانی اولولیت اصلی رونالدوست.

رودریگو/ برای کریستیانو، بردن یک جام با کشورش بسیار مهم بود. بردن جام جهانی درست بعد از یورو می‌تونه بالاترین افتخار ممکن باشه. این یک چالش سخت و بزرگه و مساله اینجاست فقط به او وابسته نیست. به عنوان مهم‌ترین بازیکن تیم، رویکرد و ذهنیت رونالدو برای انگیزه دادن به بقیه بازیکنا اهمیت فراوانی خواهد داشت. اما خودشم می‌دونه پرتغال به عنوان یکی از شانس‌‌های اصلی وارد جام نمیشه.

تام کاندرت، یک کارشناس فوتبال پرتغال باور دارد جاه طلبی رونالدو، تمام توجهش را معطوف فتح جام جهانی خواهد کرد.

کاندرت/ جاه طلبی‌های رونالدو نامحدود هستن. برای همین مطمئنم تا زمانی بازنشستگیش برای فتح تمام جام‌های ممکن برای باشگاه و کشورش تمام تلاشش رو می‌کنه. وقتی خوشحالیش بعد از فتح یورو رو ببینید، متوجه می‌شید بازی برای پرتغال چه معنی خاصی براش داره. اگه بهش می‌گفتن فقط یه جام دیگه تا پایان دوران بازیگریش می‌تونه ببره، مطمئنم جام جهانی 2018 رو انتخاب ‌می‌کرد.

2016 بهترین سال دوران بازیگری رونالدو بود. اما سال جدید خیلی خوب شروع نشده. روند شکست ناپذیری مادرید بالاخره به پایان رسید. آن‌‌‌ها در جام حذفی کنار رفتند و زیدان هم حالا بیشتر از همیشه به او استراحت می‌‌دهد. این نکته هم وجود دارد که او حالا نسبت به پست وینگر، در پست سنتر فوروارد بازی می‌کند، جایی که از نظر بدنی به او فشار کمتری خواهد آمد.

مساله پیچیده دیگر، جام کنفدراسیون‌های 2017 است. جامی که فرصتی برای استراحت و ریکاوری را در تابستان به او نخواهد داد. این مشکل بزرگ او در سه سال قبل بود و او با درد زانو به جام جهانی قبلی رفت. مشکل مشابهی در فینال یورو هم به سراغش آمد که مجبور شد زمین بازی را به اجبار ترک کند.

یک کارشناس دیگر فوتبال پرتغال، لوییس ماتئوس می‌گوید رونالدو خودش شرایط را به خوبی می‌تواند مدیریت کند.

ماتئوس/ امسال نسبت به سال‌های گذشته متفاوته. می‌تونه با گل نزدن عصبی بشه و می‌دونه باید به طور کامل شکل بازیش رو عوض کنه. این تکامل از همین الان شروع شده، اما در آینده بیشتر هم میشه. رونالدو خیلی مسئولیت پذیره و از نظر فیزیکی خودش رو برای هر شرایط و چالشی آماده خواهد کرد.

آیا در این راه رونالدو برای باشگاهش انرژی کمتری خواهد گذاشت؟

ماتئوس/ کریستیانو کسی نیست که تمام توجهش رو معطوف یه چیز کنه. فکر می‌کنم هنوز همه جام هارو می‌‌خواد. لیگ قهرمان بیشتر، قهرمانی در لیگ و عناوین فردی بیشتر. وقتی جام جهانی بالاخره برسه، رونالدو روی بردنش تمرکز می‌کنه. قهرمانی در یورو حالا باور پذیریش رو هم بیشتر می‌کنه.

کاندرت باور دارد تیم ملی پرتغال می‌تواند بهتر هم شود.

کاندرت/ مردم می‌دونن تقاضای بزرگیه. اما این خوشبینی وجود داره که پرتغال می‌تونه دوباره خیلی خوب کار کنه. یورو 2016 به کمک بازیکنای جوون زیادی مثل گریرو، ماریو و سانچز فتح شد، بازیکنایی که همه نقش کلیدی توش داشتن. استعداد های جوون جدیدی هم از یورو به اینور وارد تیم شدن، مثل سیلوا، مارتینز و کانسلو. انتظار میره همه اینا تا 18 ماه دیگه بازیکنای بهتری هم نسبت به الان بشن.

در رده باشگاهی، رونالدو اخیرا تحت انتقاد بوده و رسانه‌های محلی می‌گویند او در سال جدید فعلا بدترین آمار حضورش در رئال را به ثبت رسانده. البته رونالدو در پیروزی برابر سوسیداد هم گلزنی کرد و هم یک پاس گل داد. کاندرت هنوز احساس می‌کند رونالدو در کنار بقیه با تجربه‌های پرتغال در روسیه سهم بزرگی خواهند داشت.

کاندرت/ بازیکنان مسن تر مثل رونالدو، پپه، موتینیو و فونته هم هنوز در سطح بالایی بازی می‌کنند. پس دلایل قانع کننده‌ای داریم که فکر کنیم پرتغال می‌تواند به قدرت یورو ظاهر شود و یا حتی بهتر کار کند.

هر چند ماتئوس معتقد است که کسی در پرتغال بیش از اندازه جو زده نمی‌شود.

ماتئوس/ خب بردن یورو یک چیزه و بردن جام جهانی یه چیز دیگه. صادقانه باید بگم این بهترین نسل تاریخ پرتغال نیست، و کسی در واقع سال گذشته انتظار نداشت در یورو قهرمان بشن. بازیکنای جوون خوبی دارن مطرح می‌شن و این یعنی جام جهانی بعدی پرتغال راه حل های بیشتری داره، حتی اگه رونالدو مث سابق نباشه. در کل شانس خوبی واسه رفتن به مراحل پایانی دارن اما اول باید از مرحله مقدماتی عبور کنن.  چیزی که اصلا راحت نیست و بردن جام جهانی هم یه قله خیلی خیلی بلنده.

مورخین می‌گویند اسکندر بالاخره از بالا رفتن قله های زیاد خسته شد و در حوالی تولد 32 سالگی‌اش، انگیزه‌هایش برای ادامه مسیر را از دست داد. تا الان رونالدو اثری از بازنشستگی زودهنگام را نشان نداده. او با مادرید قراردادی 5 ساله دارد و گفته دوست دارد تا 40 سالگی به بازی ادامه دهد. رودریگو هم می‌گوید پرتغالی ها انتظار دارند او در سال های زیادی همچنان کشورش را رهبری کند.

رودریگو/ شخصا فکر نمی‌کنم رونالدو انقدر زود از تیم ملی کنار بره. او بازیکن رکورد هاست، و احتمالا دوست داره تا جای ممکن عدد ها و جام هاش رو با پیراهن پرتغال بیشتر کنه. هنوز جوونه و اگه مصدومیت ها اجازه بدن، می‌تونه چند سال دیگه در بالاترین سطح بازی کنه. هواداران پرتغال روش حساب باز می‌‌کنن.

۴ ۳  
آی اسپورت
2017-02-06 19:45:00
نظر دهید

۳ نظر
مسعود
دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵، ۲۳:۵۶
چه ربطی به اسکندر عقده ای داشت یه قاتل جانی رو نباید با یه ورزشکار مقایسه کرد ابله
۲ ۱
برزو
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۰۳:۰۰
خخ
مسعود
دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵، ۲۳:۵۶
چه ربطی به اسکندر عقده ای داشت یه قاتل جانی رو نباید با یه ورزشکار مقایسه کرد ابله
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر