فهرست
اوبا در آرسنال: رکوردشکن و امیدبخش
اوبا در آرسنال: رکوردشکن و امیدبخش

اوبا در آرسنال: رکوردشکن و امیدبخش

آی‌اسپورت – با اینکه فصل 2018-2017 برای هواداران آرسنال بی روح و بی انگیزه در حال به اتمام رسیدن است، اما پیر-امریک اوبامیانگ، مهاجم سابق بوروسیا دورتموند و گرانقیمت‌ترین بازیکن تاریخ باشگاه، این روزها تمام سعی و تلاشش را می‌کند تا حداقل اندکی شور و هیجان به کالبد نیمه جان توپچی‌های لندن بدمد.

با اینکه اوبا اجازه‌ی بازی در یوروپا لیگ را ندارد، تورنمنتی که تنها شانس آرسنال برای حضوری دوباره در چمپیونز لیگ سال آینده است، اما این مهاجم گابونی که دیروز هم در پیروزی 2-3 تیمش مقابل ساوتهمپتون یک گل زد، با نمایش‌ها و آمار خیره‌کننده‌اش در بازی‌های لیگ امیدواری‌های زیادی برای فصل آینده پدید آورده است.

اوبامیانگ در هر چهار بازی اخیرش برای آرسنال در لیگ گل زده و در مجموعِ هفت بازی اولش برای توپچی‌ها شش گل زده و یک پاس گل داده، یعنی تاثیر مستقیم روی هفت گل. هیچ بازیکنی در تاریخ حضور آرسنال در لیگ برتر موفق نشده بود در هفت بازی اولش چنین آمار چشمگیری از خودش به جای بگذارد.

رکوردشکنی اوبامیانگ اما در شرایط و جوی عجیب برایش رخ داده. او که مدت‌ها بود علاقه‌اش برای پیوستن به لیگ برتر را نشان داده بود و در نهایت در 28 سالگی به این خواسته رسید، برعکس تصورش در اتمسفری نه چندان پرشور کارش را در امیریتس آغاز کرده، حداقل با استناد به چیزی که دیروز دیدیم. علاوه بر این اوبامیانگ با توجه به اینکه تمرکز اصلی آرسن ونگر حالا روی یوروپا لیگ است، عملا در لیگ در ترکیب تیم دوم آرسنال قرار می‌گیرد.

با وجود تمام این نکات، نگاهی به نمایش و آمار او در همین چند ماه اول حضورش در جمع توپچی‌ها خوشبینی زیادی بین امیریتس‌نشینان حدقل برای فصول آینده به وجود می‌آورد. اوبامیانگ در نیم فصل دوم لیگ برتر در هر 102 دقیقه یک گل زده، آماری که تقریبا همسان با آمار هری کین است. درسته که تنها هفت بازی نمی‌تواند نمونه‌ی آماری مناسب و دقیقی برای پیش‌بینی عملکرد یک بازیکن در طول یک فصل کامل باشد، اما آمار اوبا در تیم سابقش، یعنی دورتموند، و میانگین گل به دقیقه‌اش در بوندسلیگا هم در بازه‌ای مشخصا بلندتر نزدیک به همین عدد است. پس می‌توان این آمار را جدی‌تر گرفت و حساب بیشتری رویش باز کرد.

در این بحث البته هواداران شکاک‌تر و بدبین‌تر آرسنال نام اولیویه ژیرو را به میان می‌آوردند، مهاجم فرانسوی‌ای که ژانویه به چلسی پیوست و آمار گلزنی‌اش (میانگین گل به دقیقه‌اش) چیزی کم از اوبامیانگ نداشت. ژیرو اما هیچوقت عاملی برای پیشرفت تیمش و یک قدم جلوتر گذاشتن آرسنال نشد و صرفا نقش مهاجم باکسی را بازی می‌کرد که تاثیر کمی در دیگر جنبه‌های نمایش تیمش داشت. اوبامیانگ اما با سرعت و تکنیک بالایش و توانایی‌اش در بازی در کناره‌ها تفاوت زیادی با ژیرو دارد و قادر است بعد جدیدی به خط حمله‌ی توپچی‌ها اضافه کند.

آمار نشان می‌دهند که اوبا در حال حاضر سریع‌ترین بازیکن آرسنال است (با ماکسیمم سرعت ثبت شده‌ی 35.3 کیلومتر در ساعت). خود ونگر درباره‌ی شروع خوب مهاجم جدیدش می‌گوید: «وقتی اوبامیانگ به جمع ما پیوست کاملا آماده نبود و برای همین ما تلاش زیادی در آماده‌سازی‌اش کردیم و حالا او به سطح فیزیکیِ لازم برای بازی در لیگ برتر رسیده.» با اینکه خیلی‌ها از همین حالا اوبامیانگ را جانشین الکساندر لاکازتی می‌دانند که خودش همین تابستان به آرسنال آمده، اما چند پسته بودن او می‌تواند حتی به مهاجم سابق لیون کمک کند تا درخشش بیشتری در امیریتس داشته باشد. ونگر در این باره هم می‌گوید: «اوبامیانگ گزینه‌ی بسیار جذابی برای خط حمله است، چون غیر از مرکز دوست دارد در بال چپ هم بازی کند و برای همین می‌توانیم از او و لاکازت، یا او و ولبک کنار هم استفاده کنیم.»

با وجود این اظهار نظر ونگر هنوز در هیچ بازی‌ای لاکازت و اوبامیانگ را با هم به زمین نفرستاده. البته این دو بازیکن مقابل استوک دقایقی را کنار هم بازی کردند، بازی‌ای که اوبا در آن با اینکه فرصت ثبت یک هت‌تریک را داشت، پنالتی به دست آمده برای تیمش را به هم‌بازی‌هایش سپرد. هکتور بلرین این حرکت او را نشان از شخصیت بالایش دانسته، بازیکنی که خیلی زود با محیط جدیدش تطبیق پیدا کرده.

رکوردشکنی، به دست آوردن دل هم‌بازی‌ها و جلب رضایت مربی؛ اوبامیانگ برای اثبات خودش در آرسنال فعلا کار بیشتری از دستش بر نمی‌آید. چالش اصلی اما فصل آینده از راه خواهد رسید، جایی که انتظارات از او بیشتر خواهد شد و فشار سنگین‌تری را باید تحمل کند. تا آن موقع اوبا می‌تواند از هفته‌های باقی مانده در لیگ به عنوان فرصتی برای آماده‌سازی کامل خودش بیشترین بهره‌ی ممکن را ببرد.

۵    
آی اسپورت
2018-04-09 09:48:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر