فهرست
۳۲۱ میلیون تومان برای ۲۰ روز؛ مرسی عابربانک!
۳۲۱ میلیون تومان برای ۲۰ روز؛ مرسی عابربانک!

۳۲۱ میلیون تومان برای ۲۰ روز؛ مرسی عابربانک!

آی اسپورت - هر وقت مهدی تاج و همکارانش در ساختار مدیریتی فوتبال تریبونی پیدا می‌کنند، قطعاً یکی از موضوعاتی که آن‌ها در گفتار خود به کار می‌برند، درد بی‌پولی است! البته مخاطبان این افراد در وهله نخست، موضوع را بی‌قید و شرط می‌پذیرند، اما با نگاهی زیرکانه به منابع درآمدزای فوتبال ایران می‌توان به این باور رسید که در عین اینکه تاج و کابینه اش از درد بی‌پولی فریاد برمی‌آورند، فدراسیون فوتبال چندان هم در حوزه پولی فقیر نیست. برای اثبات این ماجرا می‌توان به درآمدزایی کمیته پول‌ساز انضباطی نگاه کرد؛ کمیته انضباطی به عنوان یکی از سه رکن قضایی فوتبال ایران این روز‌ها به کمیته پول‌ساز فدراسیون مهدی تاج تبدیل شده، به گونه‌ای که این کمیته در مدت ۲۰ روز در قامت یک ستاره سرشناس فوتبال اروپا درآمد داشته است و به طور متوسط در جریان این ۲۰ روز، روزانه حدود ۱۶ میلیون تومان درآمدزایی داشته است.

کمیته انضباطی در طول این ۲۰ روز در قالب ۱۰ اطلاعیه رسمی، احکام انضباطی خود را منتشر کرده است که از این تعداد ۵ اطلاعیه به احکام انضباطی مالی باشگاه‌های متخلف لیگ برتری اختصاص داشته، ۲ اطلاعیه مربوط به تخلف در فوتسال، یک اطلاعیه برای تخلفات در لیگ فوتبال ساحلی، یک اطلاعیه برای لیگ دسته اول و یک اطلاعیه سهم رقابت‌های جام حذفی سال گذشته بوده است.

شاید باور‌پذیر نباشد، اما کمیته انضباطی با صدور این احکام انضباطی مبلغ ۳۲۱/۲۰۰/۰۰۰ تومان جریمه مالی برای باشگاه‌ها، مربیان و بازیکنان در نظر گرفته است تا به این ترتیب مأموریت قانونی خود را در جهت مبارزه با متخلفان انجام دهد، اما سؤال اینجاست که آیا این احکام و این حجم از جرایم سنگین انضباطی برای کنترل تنش‌ها و بداخلاقی‌ها مفید فایده بوده است یا اینکه صرفاً جریمه نقدی کمیته انضباطی به عنوان یکی از کمیته‌های پول‌ساز فدراسیون، خزانه فوتبال را پر کرده است؟

کدام‌یک از این احکام اجرا می‌شود؟

عبدالرحمن شاه‌حسینی، رئیس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در واکنش به این ماجرا به ما می‌گوید: «این موضوع نیاز به بحث‌های گسترده و ریشه‌ای دارد که باید در این خصوص ساعت‌ها بحث و گفتگو کرد، اما برای پیش‌درآمد، ذکر این نکته ضروری است که بسیاری از این حکم‌ها اجرا نمی‌شود»!

وی در ادامه توضیح داد: «هنر قضاوت باید در این ماجرا به کار گرفته شود، به شکلی که قاضی قبل از صدور حکم خود به این مسئله فکر کند که حکم مذکور را چگونه صادر کنیم که قابلیت اجرا داشته باشد؟ اینکه احکام مذکور آیا بازدارندگی کافی برای جلوگیری از تکرار تخلف را دارد یا خیر، بسیار مهم است، اما نکته کلیدی این است که بسیاری از این احکام صرفاً برای کنترل فضا صادر می‌شود و اطلاع‌رسانی می‌شود، اما کسی پیگیری نمی‌کند که این احکام اجرا هم می‌شود یا نه؟»

شاه‌حسینی در بخش دیگری از توضیحات خود می‌گوید: در زمان مدیریت ما یک مهلت زمانی برای متخلفانی که حکم برای آن‌ها صادر می‌شد، در نظر می‌گرفتیم. اگر در آن مقطع جریمه پرداخت نمی‌شد، دستور تعلیق صادر می‌شد، اما الان کدام یک از بازیکنان، مربیان یا باشگاه‌ها تعلیق می‌شوند؟ به همین دلیل می‌گویم کسی از بعد از صدور حکم خبر ندارد. باید این مسائل جراحی شود تا مشخص شود آیا بازدارندگی وجود دارد یا اینکه فقط حکم صادر می‌شود؟ در کدام مورد و پرونده عدالت به معنای واقعی اجرا شده؛ عدالتی که در متن قانون از آن نام برده شده است؟ هنر اجرای عدالت هنر ارزشمندی است که برای آن باید ساعت‌ها بحث و گفتگو کرد.»

رئیس پیشین کمیته انضباطی که در مدت مدیریتش در کمیته انضباطی پرونده سرباز احمدی و صدور حکم جنجالی آن رقم خورد، به بازی رفت و برگشت پرسپولیس- سپاهان اشاره می‌کند و در این باره می‌گوید: من فقط یک مثال می‌آورم و دیگر حرفی نمی‌زنم؛ در بازی سپاهان- پرسپولیس تعداد قابل توجهی از جوانان مصدوم و مجروح شدند. آیا خبری از محرومیت بود؟ اما می‌بینیم در بازی تراکتور-پرسپولیس در هفته دوم به دلیل تخلفی به مراتب کوچک‌تر یک جلسه محرومیت برای میزبان در نظر گرفته می‌شود. اگر دقت کنید اعتراض امروز تراکتوری‌ها کاملاً وارد است، اما حاصل این اعتراض کاملاً صحیح، چه بوده است؟»

کمیته‌های پول‌ساز فوتبال ایران

در حاشیه طرح این موضوع باید به این نکته نیز توجه داشت که دو کمیته دیگر که در ردیف ارکان انضباطی فدراسیون فوتبال قرار دارند نیز بنا به اختیاراتی که اساسنامه فدراسیون فوتبال به آن‌ها داده است، جرائمی را برای متخلفان و پرونده انضباطی خود در نظر می‌گیرند که با اضافه شدن این مبالغ به درآمد کمیته انضباطی، رقم نجومی به عنوان درآمد فدراسیون فوتبال حاصل می‌شود که با احتساب جرایمی که کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان برای پرونده‌های خود در نظر می‌گیرد، می‌توان به این حقیقت اعتراف کرد که فدراسیون فوتبال کمیته‌های پول‌سازی در اختیار دارد که در حال حاضر بخش عمده‌ای از درآمد‌های فدراسیون از فعالیت‌های این کمیته‌ها حاصل می‌شود، اما نکته اینجاست که با فعالیت‌های این کمیته‌ها، همچنان میزان بداخلاقی‌ها و تخلفات در فوتبال ایران روز به روز بیشتر می‌شود.

آیا مسئولان فدراسیون فوتبال پاسخ روشنی برای این پرونده جنجالی دارند یا به سادگی از کنار این مسئله عبور خواهند کرد؟

خبر ورزشی

     
آی اسپورت
2019-09-18 20:14:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر