فهرست
تماشاگر نما؟ واقعیت را بپذیریم
تماشاگر نما؟ واقعیت را بپذیریم

تماشاگر نما؟ واقعیت را بپذیریم

آی‌اسپورت- کلمه «تعارف» از آن واژه‌هایی است که تنها مختص به جغرافیا و زبان ما هست و در زبان‌های دیگر معادلی برای آن در نظر گرفته نشده است. این واژه در دیکشنری‌های مختلف به شکل «ta arof» نوشته می‌شود و توضیحات مفصلی در مورد آن می‌آید. تعارف در مباحثی باعث می‌شود که اصل موضوع نادیده گرفته شود و مشکل واقعی هرگز حل نشود. در ادبیات فوتبال ایرانی، واژه‌ای به نام «تماشاگرنما» ساخته شده که این هم مانند تعارف در سطح جهان و در هیچ زبان دیگری هیچ معادلی ندارد. تماشاگرنماها، هولیگان‌های فوتبال ایران هستند. در کشورهای دیگر از آنها به عنوان «اولترافن» یاد می‌شود. هولیگان‌ها و اولتراها، در واقع هواداران افراطی تیم‌ها هستند و کسانی هستند که حاضرند برای تیم‌شان هر کاری انجام بدهند. تفاوت عمده آنها با تماشاگرنماهای ایرانی، در سازماندهی آنهاست. هولیگان‌ها معمولا میتینگ‌های زیرزمینی دارند و طی جلساتی که برگزار می‌کنند تصمیم می‌گیرند چه آشوبی به پا کنند. اما در ایران مشخصا سازماندهی جدی وجود ندارد و ما شاهد اقدامات خودسرانه هواداران هستیم. شنبه‌شب محمدحسین میثاقی در مورد اتفاقات تبریز گفت: «۵-۴ نفر تماشاگر نما، جو را به هم ریختند.» پیش‌تر و در مورد دیدارهایی که به آشوب کشیده می‌شد، عادل فردوسی‌پور در برنامه ۹۰ از همین لحن استفاده می‌کرد و مانند میثاقی این کار را بسیار کوچک جلوه می‌داد و حتی سنگ‌پران‌های اهواز را هم تعداد محدودی تماشاگرنما معرفی کرد. اما چه کسی است که واقعیت را نداند؟ چه کسی است که نداند زمانی که در استادیوم فحاشی می‌شود و تلویزیون صدای تماشاگران را می‌بندد، خیلی بیشتر از ۵-۴ نفر یا حتی خیلی بیشتر از ۵-۴ هزار نفر در حال فحاشی هستند؟ چه کسی است نداند در روز تلخ تبریز، زمانی که تعداد زخمی‌ها و بیمارستان‌رفته‌ها از ده نفر عبور کرده است، قطعا تعداد آشوبگران خیلی بیشتر از آن تعدادی بود که میثاقی و سایر مجری‌های صداوسیما اعلام کردند. اما گویا با خودمان تعارف داریم و این تعارف، باعث شده که مشکل ورزشگاه‌های ایران همچنان پابرجا باقی بماند و اوضاع در سال‌های اخیر هر هفته بدتر از قبل بشود.

انکار حضور تماشاگران آشوب‌گر در فوتبال ایران، تاکنون نتیجه‌ای نداشته است. تقلیل دادن این دسته از تماشاگران که روز به روز بر تعدادشان افزوده می‌شود به «تماشاگر نما»، انکار واقعیت فوتبال ایران است. این انکار نتیجه‌ای جز قدرت گرفتن و بازتولید این دسته از تماشاگران فوتبال در ورزشگاه‌های ایران نداشته و ندارد. این دسته از تماشاگران، نه‌تنها تماشاگر نما نیستند، بلکه شاید از افراطی‌ترین هواداران تیم‌شان باشند که بنا بر شرایط و مشکلاتی که وجود دارد، اینچنین خودشان را بروز می‌دهند. در تمام دنیا هم وجود دارند. اما تفاوت سایر نقاط دنیا مانند انگلیس، ایتالیا، اسپانیا، آلمان، هلند و سایر کشورهایی که فوتبال در آنها با زندگی بخشی از مردم گره خورده با ایران در این است که آنها به جای انکار حضور این تماشاگران و هواداران، وجود این دسته از هواداران را پذیرفته‌اند و با تدابیر قانونی آنها را محدود کرده‌اند. در حالی که در ایران ما اعتقاد داریم که «بهترین تماشاگران دنیا» را داریم و اگر کسی کاری می‌کند، تماشاگر نیست. تا در بر این پاشنه بچرخد، هرگز نمی‌توان امیدی به بهبود وضعیت داشت. در کشورهای دیگر، هواداران را شناسنامه‌دار و دارای آی‌دی‌کارت کرده‌اند تا در صورت بروز تخلف، آنها را جریمه کنند. اما اینجا اعتقاد بر این است که هواداران‌مان مشکلی ندارند که بخواهند برای آن تدبیری بیندیشند.

این انکار سیستماتیک هواداران افراطی و آشوبگر سال‌های سال در برنامه ۹۰ و در خلال گزارش گزارشگران صداوسیما دیده شده و می‌شود. برنامه فوتبال برتر هم همین رویه را در پیش گرفته است تا مطمئن شویم در این برنامه قرار نیست مسائل مهم فوتبال ایران به چالش کشیده شود. تا کی این رویه ادامه دارد و چند نفر باید از این رویه آسیب ببینند، مشخص نیست. کی قرار است باور کنیم ما بهترین هواداران فوتبال در دنیا را نداریم هم مشخص نیست. گویا قرار است تا ابد به هواداران فوتبال در ایران نان قرض بدهیم. رفتار سیستم ما با تماشاگران خاطی مانند پدر و مادرهایی است که وقتی بچه‌شان کار اشتباهی می‌کند، هر چیزی را مقصر می‌دانند جز فرزند دلبندشان. چون باور نمی‌کنند بچه‌ای که اینقدر برایش زحمت کشیده‌اند و تلاش کرده‌اند با فرهنگ‌سازی از او یک انسان خوب بسازند، جوری که می‌خواستند نشده است.

۱۵ ۴  
آی اسپورت
2019-04-22 18:14:00
نظر دهید

۴ نظر
حامد
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۸:۲۵
نظر آی اسپورت در مورد 70 هزار هوادار پرسپولیس که همزمان و یک صدا با هماهنگی لیدرها شعارهای نژادپرستی علیه ترک ها و عرب ها میدادن و نادیده گرفتن اکثر رسانه های ورزشی و کمیته انضباطی و اخلاق و فدراسیون چیست؟
یا حواشی تبریز برای شما مهم است
آرش
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۸:۴۰
واقعا این حجم از نفرت بی سابقه هست و بسیار نادر. از هر 3 خبر این سایت یکیش در راستای ضربه به تراکتور هست. یادتون باشه خودتون دارید فاصله رو زیاد می کنید و تفرقه پراکنی می کنید.
محسن
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۹:۱۵
فقط قسمت آخر مطلب.پرمغز و متاسفانه خیلی واقعی.مانند پدر و مادری که ....
۱
رضا
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۰:۰۳
اگرآقای کربلائی فقط یکبار در استادیوم سهند حضور پیدا کنند مکتوجه می شوند که :1- علت قطع صدای ورزشگاه فحاشیها نیست بلکه شعار دقیقه 15 وحمایت از آزادی تحصیل به زبان مادری طبق اصل 15 قانون اساسی 2- شعار دقیقه 25 حمایت از حضورخانمها در استادیوم 3- شعار حمایت از آذربایجان در بقیه لحظات است . ضمنا مصدوم شدگان ادعائی به دست یگان ویژه وبا شدیدترین حالت کتک زدن رخ داده است .البته صداوسیما با فحاشیها مشکلی ندارد وبارها فحاشی های نژادی علیه ملت ترک را با صدای بلند پخش کرده است
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر