فهرست
کارنامه فوتبال ملی در سال ۹۷؛ ستاره‌ها پَر!
کارنامه فوتبال ملی در سال ۹۷؛ ستاره‌ها پَر!

کارنامه فوتبال ملی در سال ۹۷؛ ستاره‌ها پَر!

آی اسپورت – فدراسیون فوتبال در حالی که کمتر از یک سال و نیم پیش مورد تحسین بخش رسانه‌ای فیفا قرار گرفته بود، حالا تقریباً به نقطه صفر رسیده است. سال 97 برای تاج و فوتبال ایران مثل بخش‌های دیگر سال خوبی نبود. تیم‌هایی مثل تیم نوجوانان و ساحلی و بزرگسالان نتوانستند توقعات را برآورده کنند و اتفاقاتی که قرار است برای تیم امید رقم بخورد همچنان مجهول است. اگر بخواهیم تیم ملی جوانان را که ناکامی‌اش به اواخر سال گذشته باز می‌گردد اضافه کنیم لیست ناکامی‌های فدراسیون طولانی‌تر خواهد شد.

از دست رفتن اولین ستاره

تیم ملی نوجوانان با کارنامه‌ای که در دو دوره قبلی قهرمانی نوجوانان آسیا به جا گذاشت توقعات را از خود در این دوره بالا برد. در نهایت اما آنها با رهبری عباس چمنیان نتوانستند در حد دوره‌های گذشته ظاهر شوند. آنها دو دوره قبلی به مرحله یک چهارم نهایی راه پیدا کردند و دوره قبلی با یک پیشرفت چشمگیر به خاطر باخت در ضربات پنالتی در عین شایستگی نایب قهرمان آسیا شدند. این دو نتیجه خوب هواداران را امیدوار کرده بود که بالاخره قرار است موفقیتی در فوتبال پایه نصیب ایران شود. آنها اما مسابقات این دوره را خیلی بد شروع کردند و هماهنگ شدنشان در بازی‌های بعدی هم نتوانست این شروع بد را جبران کند. همینطور شد که به همین راحتی هم جام آسیایی از دست رفت و هم صعود به جام‌جهانی. فریدون معینی بعد از این حذف در پاسخ به علت ناکامی تیم ملی نوجوانان بعد از دو دوره خوب گفت: «به هر شکل بازی ها یک حالت خاصی دارد و نوسانات در رده سنی نوجوانان زیاد است!» همین حالات خاص باعث شد تا تیم ملی نوجوانان سال بدی را در سال ۹۷ بگذراند. همچنین معینی گفته است که باید با عجله و هر چه زودتر نهایت تا پایان مهرماه نام سرمربی جدید مشخص شود تا زمان را از دست ندهند. بخاطر همین عجله چند روز گذشته و چند روز مانده به پایان سال ۹۷ در نهایت حسین عبدی به عنوان جانشین چمنیان انتخاب شد.

پایان آرزوی میزبانی

قهرمانی تیم ملی فوتسال بانوان در ابتدای امسال و آقایان در پایان سال گذشته این تصور را بوجود آورده بود که سال طلایی برای فوتسال باشد. دو اتفاق اما این تصور را به هم ریخت.  فدراسیون فوتبال بعد از کسب مقام سومی تیم ملی فوتسال ایران در جام‌جهانی ۲۰۱۶ کلمبیا، پیشنهاد میزبانی از این رویداد بین‌المللی در ایران را مطرح کرد و با استقبال مسئولان ورزش کشور و حمایت رئیس جمهور، مجوزهای لازم اخذ شد. مدتی این مساله زیر سایه صعود ایران به جام‌جهانی روسیه و اتفاقات مهم قرار گرفت اما  همزمان با اوج گرفتن قانون منع به کارگیری بازنشسستگان در کشور و افزایش فشارها روی مهدی تاج رئیس فدراسیون، وی بعد از مدتی مسکوت ماندن موضوع در نشستی عنوان کرد که در جلسه اش با رئیس فیفا پیگیر بحث میزبانی جام جهانی فوتسال می شود. برای اولین‌بار درخواست میزبانی از جام‌جهانی فوتسال به فیفا رفت اما درحالی که فوتسال ایران شایستگی بالایی برای گرفتن این میزبانی داشت فیفا در نهایت لیتوانی را انتخاب کرد. کشوری که فوتسال آن در رده‌بندی جهانی، رتبه هشتاد و چهارم را در اختیار دارد و حتی مسئولان فدراسیون فوتبال فکر نمی‌کردند لیتوانی بتواند در گرفتن این رویداد بزرگ از ایران پیشی بگیرد. این حربه که تاج از آن قصد داشت به عنوان برگ برنده استفاده کند به یک شکست دیگر در کارنامه فدراسیون تبدیل شد.

لغو بازی با برزیل که ترابیان در مصاحبه‌های متعددی برگزاری آن را مایه اعتبار فدراسیون فوتبال دانسته بود یکی دیگر از ناکامی‌های فوتسال بود. همچنین بعد از یک سال جدا شدن جوایز برترین‌های فوتبالی و فوتسالی این مراسم مجددا ادغام شدند و جوایز این رشته به یک سوم کاهش پیدا کردند. البته اتفاق بزرگتر در این مراسم این بود که کاپیتان تیم ملی فوتسال و بهترین بازیکن این تیم که قهرمان جهان شده بودند به این مراسم دعوت نشدند. سال گذشته برترین های فوتسال ایران در ۲۱ بخش انتخاب شدند ولی امسال و با ادغام مراسم با فوتبال، سهمیه بهترین های فوتبال ایران به ۶ تا ۷ مورد یعنی یک سوم کاهش خواهد داشت. آشفتگی‌های مدیریتی فوتسال هم در این سال همچنان ادامه داشت.

غایب بزرگ جام جهانی

تیم ملی فوتبال ساحلی در اولین تورنمنت امسال نتایجی را رقم زد که همه تصور می‌کردند قرار است با ادامه این روند رویایی‌ترین سال خود را رقم بزند. شاگردان اوکتاویو توانستند با آمار صد در صد پیروزی در بازی‌های بین قاره‌ای و با شکست ۴-۲ روسیه در فینال قهرمان شوند. این شروع طوفانی نوید روزهای بهتری را می‌دهد اما سال ۹۷ پایان شیرینی برای اوکتاویو نداشت. بازیکنان تیم ملی فوتبال ساحلی در بازی‌های آسیایی با شکست به ژاپن از صعود به مرحله نیمه‌نهایی بازماندند. همین اتفاق باعث شد تا ایران غایب جام‌جهانی ۲۰۱۹ باشد، رقابت‌هایی که در دوره گذشته توانستند مقام سوم را از آن خود کنند. همچنین حذف در نیمه‌نهایی برای تیمی که در دوره قبلی مسابقات آسیایی قهرمان شده بود یک عقب‌گرد بزرگ محسوب می‌شود. به این ترتیب یک ستاره دیگر از ستاره‌های فدراسیون پنج ستاره خاموش شد.

آخرین سنگر

تیم ملی بزرگسالان مثل همیشه نقش ویترین فدراسیون را داشته است. تیمی که فدراسیون همه سرمایه‌گذاری‌اش را برای کادرفنی گذاشت تا با نتیجه گرفتن آن بتواند کمبودها و نقایصش را در بخش‌های دیگر جبران کند. هدفی که می‌توان گفت تاج و همکارانش در رسیدن به آن ناموفق بودند. تیم ملی در روسیه نتایج خوبی گرفت اما شکست سنگین مقابل ژاپن در جام ملت‌ها و ناکامی در قهرمانی، آخرین سنگر فدراسیون برای حفظ ستاره‌هایش را هم فروریخت. علاوه بر نتایج کسب شده، حاشیه‌هایی که به وجود آمد و مصاحبه‌های مربیان لیگ و تیم ملی علیه یکدیگر که فدراسیون در کنترل آنها و جمع آوری حاشیه‌ها ناموفق بود. بدین ترتیب بزرگترین ستاره فدراسیون ۵ستاره در سال ۹۷ پرید و شاید دیگر از تیتر پر طمطراق «ایران، تنها پنج ستاره دنیا» خبری نباشد. 

 

90tv 

     
آی اسپورت
2019-03-19 12:11:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر