فهرست
در‌ها را روی فوتبالیست خوب نبندید!
در‌ها را روی فوتبالیست خوب نبندید!

در‌ها را روی فوتبالیست خوب نبندید!

آی اسپورت - اینکه انتشار قرارداد برخی بازیکنان از بی‌دقتی برخی مدیران و اعضای هیئت‌مدیره است یا برخی با قصد و غرض این کار را می‌کنند را کاری نداریم. مهم‌ترین بخش این ماجرا ابعاد نهفته در این اتفاق است که باعث می‌شود ذهن مخاطب باهوش خود را به ظرافت‌های رخ داده در عقد قرارداد‌های بین باشگاه و بازیکنان خارجی دقیق کند.

خیریت افشاگری!

به قول مهدی طارمی حتماً خیریتی در انتشار قرارداد آندره‌آ استراماچونی، شیخ دیاباته، بشار رسن و از این دست بوده است. در اینکه متن قرارداد بازیکنان و یا مربیان در دنیا هرگز به این شکل منتشر نمی‌شود شکی نیست و این را می‌توان زاویه تلخ و بد ماجرا در نظر گرفت ولی اگر از زاویه‌ای دیگر به این موضوع توجه کنیم می‌بینیم که چه اتفاقاتی در فصول نقل و انتقالات و در بند‌های قرارداد‌ها در باشگاه‌ها رخ داده است!

بازیکن مقصر نیست

اتفاق بد در انتشار قرارداد بازیکنان این بود که برخی هواداران در تیم رقیب این موضوع را به پای بازیکن می‌نوشتند. اینکه دیاباته یا بشار رسن در نوشته شدن بند‌های قرارداد نقش داشته‌اند! در حالی که بازیکن کارش فوتبال است و شاید روحشان هم از خیلی از مفاد و ریزه‌کاری‌های قرارداد خبردار نباشد و تنها براساس اعتمادی که به مدیربرنامه یا باشگاه مورد نظر دارد قراردادش را امضا می‌زند. پس تقصیری متوجه بازیکن نیست، چون کسی اسلحه بالای سر باشگاه نگذاشته که بازیکن را با شرایط مورد نظر در قرارداد جذب کند.

زرنگی ایجنت یا مدیرعامل؟

یکی از احتمالات در گنجانده شدن آپشن‌های عجیب در قرارداد بازیکنان یا مربیان، زرنگی ایجنت هاست و یا در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توان این موضوع را به پای ضعف مدیران گذاشت و در بدبینانه‌ترین شکل، آن را در همدستی مدیران عامل با ایجنت‌ها دید! وگرنه کسی زور نکرده بازیکن ۱۰۰ هزار دلاری در لیگ سوئد که ۱۰ ماه است گل نمی‌زند را با ۴۰۰ هزار دلار به تیمی در لیگ ایران ببرند! کسی اسلحه پشت سر مدیرعامل نگذاشته که باید فلان فوتبالیستی که در لیگ دو اروپایی توپ می‌زند و ۵۰ هزار دلار می‌ارزد را با ۳۰۰ هزار دلار به لیگ برتر ایران بیاورد! مگر کسی زور کرده بود بودروف به استقلال بیاید؟ یا اگر نمی‌آمد بودروف می‌رفت به فیفا شکایت می‌کرد که چرا مرا نیاوردید؟ این درباره کرار جاسم‌ها، نیومایرها، اوکراینی‌های پرسپولیس و خیلی‌های دیگر هم صدق می‌کند!

واحد حقوقی باشگاه چه‌کاره است؟

سؤالی که مطرح می‌شود این است که وظیفه بخش حقوقی باشگاه فقط دریافت حقوق و نهایتاً بازخواست بازیکنی است که دیر به تمرین رفته؟ کاری که سرپرست تیم هم می‌تواند انجام بدهد! وقتی ۱۰ میلیون تومان حقوق برای جناب وکیل در نظر می‌گیرند تا در باشگاه فعالیت کند باید روی چنین قرارداد‌هایی دقت کند و مانع اضافه شدن چنین آپشن‌هایی شوند که اگر مدیرعامل از بازیکن خوشش آمد n دلار به قراردادش اضافه شود و یا اگر مهاجم از ۱۰ گل بیشتر زد n دلار بیشتر بگیرد. مگر مدیرعامل باید از بازیکن راضی باشد؟ مگر مهاجم وظیفه‌ای غیر از گلزنی دارد؟ یعنی قبل از ورود نهاد‌های نظارتی و وزارت اطلاعات، نمی‌توان درباره چنین مسائل پیش پا افتاده‌ای تصمیم سازی‌های درست کرد؟

در‌ها را نبندید، علت را بیابید!

اینکه شیخ دیاباته با هر رقمی به استقلال آمده در عوض امروز بهترین گلزن لیگ برتر است و امید نماینده ایران برای موفقیت در لیگ قهرمانان آسیا. اگر بشار رسن هافبکی گلساز و بازیگردان است تیمش را برای چهارمین دوره متوالی قهرمان لیگ برتر کرده پس هر خارجی بد نیست. نظارت دقیق‌تر موجب می‌شود بازیکنان باکیفیت به لیگ برترمان بیایند که این مستلزم دقت در جذب بازیکن است. وگرنه قیمت دلار هرچه باشد بالاخره برای تقویت تیم‌های‌مان در رویارویی با رقبای آسیایی باید به مهره‌های کاربلد مجهز بود.

 

خبر ورزشی 

     
آی اسپورت
2020-08-16 16:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر