فهرست
تیم ملی و ویلموتس؛ آغاز پرده آخر
تیم ملی و ویلموتس؛ آغاز پرده آخر

تیم ملی و ویلموتس؛ آغاز پرده آخر

آی اسپورت - ماجرای اختلافات مارک ویلموتس و فدراسیون فوتبال ایران دیگر فقط در شایعات رسانه‌ها دیده نمی‌شود و طرفین درگیر در ماجرا هم به صورت علنی حرف‌هایی می‌زنند که بوی جدایی از آن به مشام می‌رسد. مارک ویلموتس با انتشار توییتی نوشته: «شایعات متعددی از زبان خبرگزاری‌های ایرانی به گوش من رسیده که هیچکدام از آنها صحت ندارد. حقیقت این است که وضعیتی غیر قابل تحمل برای من و دستیارانم به دلیل نقض تعهدات توسط فدراسیون فوتبال ایران ایجاد شده است. این موضوع توسط وکلای من در حال پیگیری است و فعلا قصد توضیح بیشتری در این مورد ندارم.» فدراسیون فوتبال هم در واکنش به این توییت‌ها اعلام کرده: «فدراسیون فوتبال به صورت کامل به تعهدات خود در قرارداد فی‌مابین پایبند بوده و تنها موضوع در فرآیند قرارداد، موضوع دیرکرد در پرداخت پول بود که با تلاش گسترده فدراسیون این موضوع نیز محقق شد. مباحث دیگر در این حوزه در روند حقوقی در حال پیگیری است.»

رسانه‌های خارجی وارد بازی شدند

موضوع ویلموتس و تیم ملی تا پیش از توییت‌های مربی بلژیکی بحثی صرفا داخلی بود که در رسانه‌های ایران مطرح می‌شد اما در روزهای گذشته رسانه‌های بلژیکی و فرانسوی هم به این موضوع پرداخته‌اند. نشریاتی مثل اکیپ و موندیال اسپورت در گزارش‌هایی با اشاره به توییت‌های ویلموتس و گزارش‌های بخش انگلیسی ایرنا، از اختلاف جدی بین مربی و فدراسیون تیم ملی ایران نوشته‌اند. اسپورت مگزین بلژیک در گزارشی مدعی شده ویلموتس و فدراسیون بر سر جدایی توافق کرده‌اند و تنها مسائل کوچکی باقی مانده است. وبسایت فرانسوی ouest-france با انتشار مطلبی درباره اختلاف ویلموتس با فدراسیون فوتبال ایران به واکنش ویلموتس پرداخت و از تیتر «ویلموتس رفتار فدراسیون فوتبال ایران را محکوم کرد» استفاده کرد. این سایت اشاره می‌کند ویلموتس مدعی شده که فدراسیون ایران به شکل مکرر مفاد قراردادش با او را نقض کرده است.

هواداران هم ویلموتس را نمی‌خواهند

به نظر می‌رسد ویلموتس در ایران هواداران زیادی هم نداشته باشد و در کامنت‌های پست اخیر توییترش، اغلب کاربران از او انتقاد کرده‌اند. هوادارانی که ۸ سال تلاش کی‌روش برای ساختن تیم ملی را دیده‌اند و جنگجویی او در قبال ناکارآمدی‌های فدراسیون را به یاد دارند، از بی‌تفاوتی ویلموتس به خشم آمده‌اند. او پیش از بازی با عراق سراغ تیمش را نگرفته و لیستی داده که مطمئنا آخرین عملکرد بازیکنان در آن سنجیده نشده و بیشتر بر اساس باورهای ویلموتس از بازیکنان ارایه شده بود، نه عملکرد چند ماه اخیر آنها. ویلموتس همچنین هیچ دوستی در رسانه‌های ایرانی ندارد و حتی مانند برخی مربی‌های خارجی شاغل در ایران، به‌واسطه رسانه‌های کشورش از اوضاع انتقاد نمی‌کند. او سکوت کرده و بعد از این که موعد مقرر رسید از فدراسیون درخواست فسخ قراردادش را داشته است. تمام این مسائل علاوه بر نتایج ضعیف ویلموتس در ایران، باعث شده او مرد محبوب هواداران نباشد و با رفتنش مشکلی نداشته باشند.

«تنها موضوع» مشکل کوچکی نیست

مارک ویلموتس از پایبند نبودن فدراسیون فوتبال به قراردادش شاکی و عاصی است. در توضیح فدراسیون فوتبال این طور عنوان شده که گویی در قرارداد با ویلموتس موضوعی مهم‌تر از مسائل مالی هم وجود داشته است که توضیح داده: «تنها موضوع در فرآیند قرارداد، موضوع دیرکرد بوده.» این که فدراسیون «با تلاش‌های گسترده» موفق شده قسط اول قرارداد را پرداخت کند هیچ دخلی به ویلموتس ندارد و او تنها مشکلش این است که پولش دیر پرداخت شده و این موضوع اصلا مشکل کوچکی نیست. در حال حاضر در فوتبال ایران مربی‌های خارجی مثل استراماچونی و کالدرون از وضعیت مالی‌شان گله دارند و برانکو و کی‌روش که از ایران رفته‌اند هم هنوز درگیر دریافت مبالغ باقی‌مانده قراردادهای‌شان هستند. دیرکرد در پرداخت پول برای فدراسیون و به‌ طور کلی تمام مدیران فوتبال ایران شاید موضوع مهمی نباشد و برای‌شان عادی شده باشد،اما مارک ویلموتس که در فضایی حرفه‌ای کار کرده، چنین موضوعی را برنمی‌تابد.

اوضاع نامعلوم و بحران همیشگی

ویلموتس به دلیل نتایج ضعیف در ایران چهره محبوبی نیست و دو باخت پیاپی در دو دیدار حیثیتی مقابل بحرین و عراق، این فرصت را در اختیار فدراسیون قرار داده که روی موج افکار عمومی سوار شود و کاستی‌ها و کم‌کاری‌هایش را بپوشاند. اما واقعیت این است که اگر ویلموتس یک مربی برنده بود و در این دو دیدار برنده از زمین خارج می‌شد، در بهترین حالت وضعیتی مثل دوران کی‌روش پیش می‌آمد. در هر صورت به‌ وجود آمدن بحران در این فدراسیون قطعی است و در دوره‌های متفاوت تنها شکل آن با هم فرق دارد. سوال این است اگر فدراسیون نمی‌تواند منابع مالی مورد نیازش را تامین کند، چرا باید به استخدام یک مربی گرانقیمت فکر کند؟ فدراسیون فوتبال در زمان اجرایی شدن قانون منع به کار‌گیری بازنشستگان با ادعای این که یک ارگان غیر دولتی است، از زیر اجرای قانون طفره رفت و مهدی تاج در این فدراسیون ماندگار شد. اما در زمان کسری بودجه و جور کردن منابع مالی، فدراسیون به سرعت توپ را به زمین وزارت ورزش می‌اندازد و اعلام می‌کند که وزارتخانه به آنها پولی نداده است. مهدی تاج تا زمانی که تکلیفش با خودش، زیردستانش و بالادستی‌هایش مشخص نشود، نمی‌تواند این فدراسیون را به سامان برساند.

۱۲ میلیارد تومان برای ۳۰ روز

۶ ماه از قرارداد ویلموتس با تیم ملی ایران می‌گذرد و او در این مدت یک قسط از قراردادش را دریافت کرده که به گزارش روزنامه «شهروند»، چیزی حدود ۱۲ میلیارد تومان می‌شود، یعنی روزانه ۳۹۰ میلیون تومان. از ابتدای حضور ویلموتس در ایران مسائل مالی قرارداد او به دو دلیل مورد توجه رسانه‌ها بوده. اول این که آیا با پولی که برای ویلموتس خرج می‌شود، نمی‌توان مربی بهتری آورد؟ دوم این که آیا فدراسیون منابع کافی برای پرداخت این پول را دارد؟ هر دو سوال از اهمیت زیادی برخوردار است و هرگز کسی از فدراسیون حاضر به پاسخگویی در مورد این مسائل نیست.

اعتماد

۴    
آی اسپورت
2019-11-27 22:27:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر