فهرست
آزادی آماده احترام به همه
آزادی آماده احترام به همه

آزادی آماده احترام به همه

جمعه عصر معمولا برای همه دلگیر است؛ از حوالی ظهر تا غروب شهر خلوت می‌شود و کمتر کسی حوصله پرسه در خیابان‌های سوت و کور را دارد. اغلب مغازه‌ها تعطیل است و انگار شهر بعد از یک هفته تکاپو به خواب عمیقی فرو رفته.

عصر روز گذشته اما با همه جمعه‌های قبلی فرق داشت؛ از مسیرهای منتهی به ورزشگاه آزادی آهسته آهسته این تفاوت آشکار می‌شد. هرچه به ورزشگاه نزدیک می‌شدیم جمعیت بیشتری را در خیابان‌ها می‌دیدیم. بیش از ۲۴ ساعت مانده به بازی فینال، مقابل در ورودی استادیوم ولوله‌ای برپا بود. گزارشگران خارجی و داخلی لابه‌لای هوادارانی که کلاه و بوق و پرچم به دست داشتند می‌چرخیدند تا متفاوت‌ترین گزارش‌ها را پیش از فینال تهران تهیه کنند. بیرون ورزشگاه مردم چادر زده بودند و بی‌صبرانه پایان جمعه و روز بازی را لحظه‌شماری می‌کردند.

شاید شلوغی بیرون ورزشگاه را قبل از دربی‌ها هم به شکلی دیده باشیم اما تفاوت اصلی از لحظه ورود به مجموعه ورزشی آزادی آغاز می‌شد. همه‌ جا ‌تر و تمیز و منظم، ما را با ورزشگاهی که تا امروز ندیده بودیم مواجه می‌کرد. همه چیز مرتب و هر کس سرجایش بود. ناظران ‌ای‌اف‌سی به شدت اوضاع را زیر نظر داشتند و خبرنگاران طبق برنامه‌ای که کنفدراسیون فوتبال آسیا داده بود به بخش رسانه‌ای مراجعه می‌کردند و‌ آی‌دی کارت ورود به ورزشگاه را می‌گرفتند.

ناظر رسانه‌ای که از مالزی آمده بود به شدت بر روند تحویل کارت‌های ورود به ورزشگاه نظارت داشت و با اینکه سختگیرانه عمل می‌کرد اما لبخند به چهره، رفتاری محترمانه با خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌ها داشت. چقدر خوب که کسی جلوی کار آدم را نمی‌‌گیرد و احترام از در ورودی تا داخل استادیوم که محل برگزاری کنفرانس مطبوعاتی مربیان بود ادامه داشت.

به هر خبرنگار یک برگه تایپ شده از قوانین می‌دادند که مثلا کسی در میکس‌‌زون حق فیلمبرداری با موبایل یا عکس سلفی را ندارد و در صورت تخلف مطابق مقررات با فرد خاطی برخورد می‌شود. روی برگه زمان تمرین دو تیم نوشته شده و تنها سه دقیقه ابتدایی کنفرانس برای عکاسان آزاد بود تا از مربیان عکاسی کنند. وظایف هیچ‌کس در این تعریف با دیگری در تداخل نبود. روز قبل از بازی همه چیز قشنگ و زیبا- مثل استادیوم نونوار شده - پیش رفت.

با این وضعیت احتمالا امروز هواداران و علاقه‌مندان به فوتبال هم روز خوبی را در آزادی تجربه می‌کنند؛ گیت‌های الکترونیکی که در هر ثانیه 2 نفر را به داخل ورزشگاه می‌فرستند و شماره صندلی‌های از پیش مشخص شده، همه و همه در راستای احترام به هواداران است؛ هواداری که پول می‌دهد، بلیت می‌خرد و نقش بسزایی در درآمدزایی باشگاه‌ها دارد، این هوادار شایسته احترام است. کنفدراسیون آسیا هم برای احترام به افرادی که به ورزشگاه می‌آیند ایرادهایی از ورزشگاه آزادی گرفته بود که حالا با برطرف شدن آنها، همه و همه، از مربی و بازیکن، از خبرنگار و مسوولانی که به وی‌آی‌پی می‌روند تا تک تک هواداران در امنیت بیشتر و فضایی مناسب‌تر به تماشای فوتبال می‌نشینند.

روز گذشته شاید از اندک جمعه‌هایی بود که احساس شادی داشتیم؛ یک فینال بزرگ، هرکسی را به قاعده ‌خود به تکاپو و شوق واداشته بود. حالا تصور کنید از این دست رویداد‌ها و میزبانی‌ها بیشتر و بیشتر در ایران برگزار شود؛ چه شور و شوقی، چه لذتی و عجب شعف غیر قابل وصفی به شهر و مردم تزریق خواهد شد. شاید این جنبه از فینال امروز، مهم‌تر از خود بازی و برنده و بازنده باشد چون در فوتبال یک طرف بازی را می‌برد و طرف دیگر بازنده می‌شود. برزیل دو بار میزبان جام‌جهانی بود اما قهرمان نشد یا آلمان در سال ۲۰۰۶ میزبان بود ولی ایتالیا جام را بالای سر برد تا آلمان هشت سال بعد در خانه برزیل قهرمان شود. باخت و برد همیشه بوده و هست اما این انتهای دنیا نیست و تا زندگی پابرجاست، ورزش، فوتبال و این رقابت‌ جذاب زنده و پایدار خواهد ماند. امروز به استقبال یک فینال بزرگ می‌رویم که در آن قرار است همه در احترام کامل از یک نمایش هیجان‌انگیز لذت ببرند.

۱۰۴۷ ۱۰  
آی اسپورت
2018-11-10 01:33:00
نظر دهید

۱۰ نظر
شاخ گوزن نر
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷، ۰۱:۵۶
آخه 15 میلیارد هزینه واسه چی؟؟؟ واسه اینکه کاشیما بیاد جلوی چشم لنگیا جشن قهرمانی بگیره آخرشم نفری یکی یه شاخ لنگیا دستشون بگیرن برن خونه هاشون؟؟؟:)))) عاغای وزیر نامحترم ورزش تویی که 15 میلیارد پول بیت المالو حروم تیم کثیف حکومتی لنگ کردی که آخرم شاخ کاشیمایی های برسه به لنگیا یک پانزدهم این پولو به ما میدادی ما تاجیا خودمون شاخامونو میذاشتیم کف دست لنگیا و ایضا آقا زاده ت تا ببینی کیف کنی تازه از نوع وطنی هم بود نه جاپونی خخخخ. آی اسپورت انقد مثل این خبر آنلاین لنگی و سایت های 2 زاری همه چی رو سانسور نکن بچاپ. آخه شاخ حرف بدیه؟؟؟؟:))))
۶ ۵
HHEE
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷، ۰۲:۳۲
شاهد بلاهتِ یک راس کیسه کش ابله دیگه هستیم، حتی دیگه آدم نباید زحمت بده چرت و پرتای این بیسوادا رو بخونه، یه عده عقب افتاده بی عقل، این یکی شعورش هنوز نرسیده که پول برای ترمیم استادیوم خرج شده نه یه تیم باشگاهی.
اشکان۴
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷، ۰۸:۴۷
بچه جون برو سر درس و مشقت،شرط میبندم سنت کمتر از ۱۸ ساله و هیچی از زندگی و فوتبال نمی فهمی،به عنوان یه استقلالی میگم خفه شو فعلا و آبروی خودتو نبر با این کامنت های سطحی
آبروی ما استقلالی ها رو هم نبر با این کامنت مزخرفت
اگه استقلال الان توی فینال بود بازم از این حرفا میزدی؟
پس زیپتو بکش،تا هرچی به ذهنت میرسه فکر نکن درسته و کامنتش کنی! برو اول درستو بخون
۵
کیسه چرک
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷، ۱۱:۰۱
هزار بهت گفتم حرف هایی که نه نه بابای نداشته ات تو خونه به همدیگه میزنن رو نیا اینجا بزن. کیسه و کیسه کش جماعت اگه اهل اینطور کارها بود که السد نمیومد تو ازادی شلوارتون رو بکشه رو سرتون و بره که از اسیا و حذفی با خفت بیرون انداخته شدین و مونده لیگ که دارن واسه کم کردن بار این خفت و خواری بازی کیسه رو عقب میندازن.
ابله نفهم تو ازادی کیسه نجس و هوادارای کودنش هم قراره بازی کنن. با چه رویی این حرفا رو میزنی وقتی تیمی تو ایران و اسیا نمونده که نذاشته باشه درتون؟
۴
کاج
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷، ۱۱:۰۳
خخخ خودِ کیسه رسما عنوان دار عروس عرباست و جدیدا عروس تیم های ایرانی هم شده چی داری میگی کیسه کش؟ دوست دارین تا وضعیت فلاکت بار کیسه خوب بشه چندتا بازی دیگه رو واستون لغو کنن؟؟؟؟؟
۳
ارام.م
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۱۲
درود به شما اقا اشکان.
مسئله اینجاست که وقتی این ادم معلوم الحال میاد همچین کامنت هایی میذاره همه استقلالیا رو زیر سوال میبره.
۱
یاحسین(ع)
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷، ۰۲:۴۳
به امید نایب قهرمانی نماینده کشورمون
۸ ۱
امید
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷، ۰۸:۰۳
امام حسین بزنه تو کمرت
۳
امید
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷، ۰۸:۰۳
پرسپولیسی های عزیز نکند اگه خدایی ناکرده جام رو از دست دادیم شروع کنید به ایراد گرفت گرفتن از برانکو و بازیکن و فلان و فلان. این تیم غیرت رو معنا کرده واقعاً فینال آسیا با فقط 11 بازیکن و بدون سیامک و ماهینی و عالیشاه و محرمی و احمدزاده و طارمی و مسلمان و امیری خیلی سخته. اینها که امروز در ترکیب نیستند اگه با هم توی هر تیمی میبودند و بعدش یا میرفتند یا مصدوم و محروم میشدند شک نکنید اون تیم به فنا میرفت ولی ما با تدبیر برانکو و غیرت بازیکنان و هواداری خودمون شروع عصر جدید پرسپولیس رو داریم جشن میگیریم. با امید قهرمانی پسران سخت کوش پرسپولیس
۴
اشکان۴
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷، ۰۸:۴۳
Test
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر