فهرست
تو معروفی! بیا دوست باشیم!
تو معروفی! بیا دوست باشیم!

تو معروفی! بیا دوست باشیم!

یک؛ می‌‌گویند هر مدیری، برای مدیر بعدی یک پاکت دربسته به یادگار می‌‌گذارد برای روز مبادا! اسمش هم هست پاکت بحران! مدیر تازه‌‌وارد هر وقت به خنسی می‌‌خورد، پاکت را باز می‌‌کند و می‌‌بیند داخلش نوشته: «یک سلبریتی را بیاور وسط و چربش کن! بقیه موارد حل می‌‌شود!»

در فوتبال این یک رویه بسیار طبیعی است. در اروپا رونالدوی 33 ساله رکورد انتقال‌‌های یوونتوس را می‌‌شکند. دلیلش هم ساده است. سلبریتی است. می‌‌آید و همان روزهای اول سهام باشگاه را هشت درصد بالا می‌‌کشد و تعداد طرفداران باشگاه در فضای مجازی را افزایش می‌‌دهد و با خودش هزار جور خیر و برکت می‌‌آورد. از نظر اقتصادی و از هر نظر دیگری که حساب کنید، چرب کردن سبیل رونالدو برای شما هم خوب است.

این وسط اما در دنیای فوتبال بی‌‌در و پیکر ایران، چرخیدن با ستاره‌‌ها و سلبریتی‌‌های فوتبال، معمولا موجب سرخوردگی و سرشکستگی است مخصوصا در دراز‌‌مدت. اگر بروی گران‌‌ترین بازیکن‌‌ها را برای تیمت بیاوری، به آنها بدهکار می‌‌شوی. با هر ریالی که به آنها پرداخت کنی، طلبکارترشان می‌‌کنی و با هر روزی که پرداخت پول‌‌شان به تاخیر بیفتد، کیفیت بازی و میزان تعهد تیمی‌‌شان کاهش می‌‌یابد. اخبار درون تیمی را به رسانه‌‌ها درز می‌‌دهند و جهنمی برای‌‌تان می‌‌سازند که باورتان نشود.

دو؛ قصه اما فقط این نیست. مدیرها همیشه ثابت کرده‌‌اند که به این پاکت‌‌های برجای مانده از مدیران قبلی وفادارند حتی اگر کل این قصه افسانه باشد. ببینید در این سال‌‌ها چند‌بار، مدیران باشگاهی و روسای فدراسیون‌‌ها به سمت استفاده از چهره‌‌های امتحان پس نداده، گرایش پیدا کرده‌‌اند. علی دایی کی سرمربی تیم‌ملی شد؟ علی کریمی کی دستیار کی‌روش شد؟ جواد نکونام و آن تب و تاب فوتبال باز‌ی‌کردن و آن شور و هیجان درونی بعد از خداحافظی‌اش، چرا در خدمت کی‌روش قرار نگرفت؟ قصه‌‌ها ادامه دارند. همین ملاقات شبانه با فرهاد مجیدی بعد از شکست استقلال به این نیت که سرمربی استقلال شود. جواد زرینچه یادتان هست که بعد از برکناری مرحوم حجازی سرمربی موقت استقلال شد؟ حالا کجاست؟ خود افشین قطبی کی سرمربی تیم‌ملی شد؟ تنها یک سال بعد از ورود به فوتبال ایران و اندکی بعد از کسب قهرمانی با پرسپولیس. هیچ‌وقت مشخص نشد مربی خوبی هست یا نه. بلافاصله نابودش کردند. علیرضا منصوریان در نخستین تجربه سرمربیگری پاس همدان را لیگ یکی کرد. یحیی گل‌محمدی تا آخر عمر حسرت این را می‌‌خورد که چرا خداحافظی مهدوی‌کیا در چندمین ماه سرمربیگری او رقم خورد. زمانی که تجربه لازم برای اداره تیم را نداشت. دیگرانی هم هستند. می‌شود صفحات را با اسم‌شان پر کرد. آنهایی که بنا ‌بر توصیه آن پاکت جادویی و نفرین شده و تنها از خلاصی مدیر بالادست، سرمربی شدند تا آقای مدیرعامل برای خود وقت بخرد.

سه؛ قربانیهای این زود سرمربی شدن و این زود چسبیدن مدیران گمنام به سلبریتی‌‌های ورزشی، فراوانند. مهم این است که هیچ‌وقت هیچ مدیری پای این سوال محاکمه نشد که چرا باید عنان و اختیار تیمش را به یک جوان بسپارد. آنها هیچ‌وقت پاسخ نمی‌‌دهند. آنها همیشه قسر در می‌‌روند. این هم لابد بخشی است از وعده‌‌های داده شده در آن پاکت جادویی.

 

فرهیختگان 

۱۲ ۱  
آی اسپورت
2018-11-28 09:29:00
نظر دهید

۱ نظر
....
چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷، ۱۹:۰۹
عجب.یعنی کریمی معروف تر از کیروش بوده و کیروش ازاو خواسته تا بیاد کنار تیم ملی تا به اصطلاح کیروش گارانتی بشه؟.کریمی معروف هست ولی این حرفها اونم دو ماه قبل از جام ملتها فقط میتونه از یک ذهن ضد میهنی ترواش کنه تا تیم ملی نتیجه نگیره.ما به زد وبند عربها نباید بترسیم ما باید از همین افراد نامرد داخلی بترسیم.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر