فهرست
قتل اسپارتاکوس به دست فرعون مهربان
قتل اسپارتاکوس به دست فرعون مهربان

قتل اسپارتاکوس به دست فرعون مهربان

 

آی‌اسپورت- حمیدرضا صدر بعد از نمایش درخشان لیورپول برابر رم در آنفیلد، به سایه‌روشن‌های پیروزی 2-5 لیورپول برابر رم در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان پرداخته است.

 احساس تقدیر

نبردی که کمالگراها با شانه‌های بالا انداخته به استقبالش رفتند. دیداری بین تیم « معمولا سوم چهارم» انگلیس با تیم «معمولاً دوم» ایتالیا. دیداری بین دو تیمی که یکی (لیورپول) از آخرین قهرمانی‌اش در لیگ 28سال سپری شده و دیگری (رم) 17سال. دیداری بین دو جبهه که کسی تصور نمی‌کرد تا این مرحله پیشروی کنند. ولی جنگجویان مرسی ساید و گلادیاتورهای رمی بی‌اعتنا به بارسلونا، پاریسن ژرمن، منچستریونایتد و یوونتوس یکی از آن نیمه‌نهایی‌های متفاوت لیگ قهرمانان را با طعم متفاوتی برگزار کردند، با طعم سرنوشت. بسیاری از طرفداران لیورپول بر این باورند «تقدیر» آن‌ها را به سوی قهرمانی اروپا کشانده. می‌گویند مهارناپذیر شده‌اند، دسترسی‌ناپذیر. می‌گویند اهمیتی ندارد رئال راهی فینال شود یا بایرن. می‌گویند «ما آماده‌ایم.»

 

شب‌های آنفیلد

یکی از آن شب‌های آنفیلدی بود؛ شبی برای به خاطر سپردن، برای دوره کردن. یادآور پیروزی سه‌گله برابر سنت‌اتین 1977 و آن شلیک استیون جرارد 2005 برابر المپیاکوس... آنفیلد قلعه‌ای شده که لیورپول طی بیست دیدار اروپایی آخرش یک بار در آن باخته بود؛ فقط یک بار برابر رئال مادرید در پاییز 2014. بازی که شروع شد لیورپول در مقایسه با رم، تیم باتجربه نیمه نهایی‌های اروپایی به‌شمار می‌رفت. آن‌ها در سه نیمه نهایی لیگ قهرمانان به میدان رفته بودند و هر سه دیدار – طعنه‌آمیزانه - برابر چلسی برگزار شده بود، دو بار در 2005 و 2007 که راهی فینال شدند و یکبار در 2008 که برابر مردان بریج زانو زدند... رم همان تیمی بود که بارسای بزرگ را پس از دریافت چهارگل در نیوکمپ حذف کرده بود؛ همان تیمی که ناپولی را در زمینش پس از عقب افتادن 1-2 در نیمه اول 4-2 در نیمه دوم شکست داده، همان تیمی که طی بیست دقیقه آغازین کارساز بازی کرده بود، ولی در شب طوفانی آنفیلد پنج بار تسلیم شد.

 

طوفان صلاح

دو گل پیاپی‌اش در اواخر نیمه اول سرنوشت بازی را تعیین کرد. سپس دو پاس گل به فیرمینو و مانه داد تا نمایش خود را کامل کند: نمایش از نوع محمد صلاح را. پنج گل لیورپول طی سی و سه دقیقه در گذر از نیمه اول به نیمه دوم یادآور نبرد با منچسترسیتی در آنفیلد هم بود. جایی که صلاح دروازه سیتی را در دقیقه دوازده زود گشود و آکسلید چمبرلین و مانه بلافاصله دو گل دیگر زدند. نه گفتن یورگن کلوپ به بازی محافظه کارانه پس از گشودن دروازه حریفان و بی اعتنایی‌اش به دغدغه کلین شیت محمد صلاح را اسیر سیاست‌های دفاعی نکرده و او با 43 گل فصلی رؤیایی را سپری کرده. در عین حال نمی‌توان کیفیت بازی صلاح را با عدد تبیین کرد. گل اول او برابر رم با آن ضربه قوسی که توپ زیر تیر دروازه آلیسون شیرجه رفته پایین آمد با بهترین گل‌های بزرگان برابری می‌کرد و افتادگی‌اش برای شادی نکردن از ته دل برابر تیم سابقش سوی انسانی شخصیتش را عیان می‌ساخت.

 

خودکشی از نوع رمی

بیست‌دقیقه فوق‌العاده، شصت‌دقیقه مصیبت‌بار و سرانجام 10دقیقه قابل قبول یعنی مردان دی فرانچسکو در آنفیلد هم بالا رفتند و هم پایین، هم پرواز کردند و هم سقوط... ولی ترکیب کلی نمایش رم تاکتیک‌های دی فرانچسکو را به چالش کشید. روی آوردن به دفاع سه نفره‌ای که می‌خواست جلو بازی کند نوعی خودکشی به‌شمار می‌رفت. لیورپولی‌ها، استاد حمله‌های سریع و برق‌آسا هستند و 87 گل صلاح - فیرمینو - مانه بازتابنده زهر آگین بودنشان است. چنان که نفوذهای صلاح به فضاهای خالی بین مدافعان رمی بود که روند بازی را تغییر داد.
این شکست رمی‌ها می‌گفت جالوروسی طی بیست و هفت بازی آخر دور از خانه اروپایی‌اش نتوانسته دروازه‌اش را بسته نگاه دارد، می‌گفت یکی از نومیدکننده‌ترین رکوردهای اروپایی پس از سلتیک به آنها تعلق دارد. در آن لحظاتی که سنگر ایتالیایی‌ها دوباره و دوباره فرو می‌پاشید می‌پرسیدیم مگر این تیم از ایتالیا نیامده؟ مگر ایتالیایی‌ها استاد دفاع کردن نبودند؟... می‌پرسیدیم و سقوط رم برابر منچستر یونایتد در اولد ترافورد طی یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان 2007 را دوره می‌کردیم. دنیله دروسی آن شب را خوب به یاد داشت، شبی که دروازه رم طی شصت دقیقه، شش بار فرو ریخت و او طی شکست 1-7 تک گل رمی‌ها را زد. رمی‌ها در لیگ قهرمانان چهره دوگانه‌ای داشته‌اند، از یک سو طی شانزده دیدار دور از خانه فقط یک بار برده و از سوی دیگر به مدد گل زده در خانه بارسا و شاختار صعود کرده‌اند. ادین ژکو که پیشترها با پیراهن منچسترسیتی 2012 و 2015 دو گل طی سه دیدار در آنفیلد به لیورپول زده بود باز هم دور از خانه و پروتی گل دوم را زد تا نور امید در دل رمی‌ها روشن بماند... ولی آیا رمی‌ها می‌توانند لیورپول را به سه گل بدون گشوده شدن دروازه‌شان شکست دهند؟ آیا معجزه نبرد با بارسلونا تکرار می‌شود؟ آیا رعد دوبار پیاپی یک درخت را به آتش خواهد کشید؟

 

آمریکایی‌های غیرفوتبالی

این نیمه نهایی پاسخ جانانه مالکان آمریکایی دو باشگاه به خرده‌گیران هم بود، تام ورنر در لیورپول و جیمز پالوتا در رم که خیلی‌ها به آنها انگ غیرفوتبالی می‌زدند. هر دوی آنها در بوستون مالک باشگاه‌های غیر فوتبالی هستند. ورنر مالک تیم بیس بال ردساکس است و پالوتا مالک تیم بسکتبال بوستون سلتیک، با این تفاوت که رمی‌ها به تبار ایتالیایی پالوتا می‌بالند.

 

ورزش3

 

 

۳    
آی اسپورت
2018-04-25 10:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر