فهرست
شیاطین سرخ برمی‌گردند؟
شیاطین سرخ برمی‌گردند؟

شیاطین سرخ برمی‌گردند؟

آی اسپورت - به دنبال برتری یک بر صفر مقابل برنلی، منچستریونایتد به صدر جدول رده‌بندی لیگ برتر انگلیس رسید و حالا شاگردانِ «اوله‌گونار سولسشائر» پس از تساوی بدون گل در «آنفیلد» با سه امتیاز بیشتر از لیورپول به حضور در جایگاه نخست ادامه دادند تا نشان دهند در این فصل به یاد روزهای گذشته، سودای قهرمانی در سر دارند. هر چند جایگاه شیاطین سرخ در صدر جدول فعلاً از سوی منچسترسیتی تهدید می‌شود اما آنها اکنون تیمی هستند که در کورس قهرمانی قرار گرفته و تحسین همگان را برانگیخته‌اند. بله؛ عجیب‌ترین دوره لیگ برتر انگلیس در فصل 21-2020 با کیفیتِ دور از انتظارِ قرمزهای شهر منچستر همراه شده و نحوه بازی‌های این تیم نشان می‌دهد که آن‌ها می‌توانند قهرمانی بیست‌و‌یکم خود را در سال 2021 جشن بگیرند.

تیمِ فعلی اوله، چندین نشانه از تیم فصول آخر «سر الکس فرگوسن»، به خصوص تیمی که در فصل 13-2012 جام قهرمانی لیگ برتر را به آغوش کشید را در دلِ خود جای داده است. البته آن تیم دقیقاً ستون‌های ثابت تیم فعلی را نداشت، بسیار مسن‌تر بود و از بازیکنان برجسته‌ای چون ویدیچ، گیگز، اسکولز و فردیناند با سال‌ها سابقه حضور در ترکیب اصلی، بهره می‌برد. تفاوت دیگر دو نسل نیز به عادت معمولِ یونایتدِ سولشائر در سپری کردنِ دقایق ابتدایی مسابقات در «آرامش» و بدون طراحی «خطر» است، به ویژه در بازی‌های خارج از خانه. این در حالی‌ست که تیمِ تحت رهبریِ فرگی با علم به فاکتورِ برتریِ هواداران رقیب در ورزشگاه، سعی می‌کرد در شروع مسابقات، خیلی سریع زهر خود را بریزد و حریف را به سرعت زمین‌گیر کند.

یونایتد در بازی‌های خارج از خانه همچنان شکست‌ناپذیر ظاهر شده اما فراموش نکنید در پیروزی مقابل تیم‌های برایتون، نیوکاسل، اورتون، ساوتهمپتون، وستهم و شفیلدیونایتد ابتدا از میزبان عقب افتاد. در مجموع منچستر با این بازی‌ها، بیشترین تعداد کام‌بک در جدال‌های خارج از خانه را در یک فصل در تاریخ لیگ برتر در اختیار گرفته است. علاوه بر این، تنها تیم‌های اورتون (در فصل 03-2002)، آرسنال (در فصول 2000-1999 و 12-2011)، منچستریونایتد (در فصل 13-2012) و نیوکاسل  (در فصل 02-2001) بیشتر از یونایتدِ این فصل موفق به ثبت کام‌بک در مجموع بازی‌های خانگی و خارج از خانه شده‌اند.

از دو منظر می‌توان به این آمار شیاطین سرخ نگریست؛ اول این که یونایتد با ذهنیت «برنده» پا به میدان می‌گذارد اما هیچ پاسخی نمی‌گیرد، به دردسر می‌افتد و سپس باخت را تبدیل به برد می‌کند. دومین دیدگاه نیز می‌تواند این باشد که سرخ‌های شهر منچستر تیمی هستند که توانسته‌اند از سوت آغاز بازی، حریف را شکست دهند، تیمی که با عقب افتادن از رقیب تنها چاشنیِ لذتِ این پیروزی را برای مخاطبین خود افزایش می‌دهند و خوب می‌دانند که به راحتی با اتکا به قدرت خط حمله‌شان، در پایان مسابقه به عنوان تیم برنده و با دستِ پر از میدان خارج خواهند شد.

قدرت تاکتیکی و آماری یونایتد در بازی‌های خارج از خانه مقابل تیم‌هایی چون آرسنال، چلسی، منچسترسیتی، تاتنهام و البته خودِ لیورپول طی ماه‌‌های آینده یک بار دیگه به ورطه آزمونی جدی گذاشته خواهد شد؛ در تقابل با تیم‌هایی که سطح کیفی بالایی دارند و در صورتی که در ابتدای بازی از شاگردانِ سولسشائر پیشی بگیرند، جبران نتیجه را برای شیاطین سرخ به مراتب سخت خواهند کرد اما در این مقطع باید به صراحت گفت که من‌یو تیمی‌ست که تمام فاکتورهای لازم برای تکرار روزهای طلایی خود را دارد.

شاید اکنون پیش خود بگویید که جدول هرگز تصویر کاملی از یک تیم را به ما نشان نمی‌دهد. حرف شما کاملاً صحیح است؛ یونایتد حالا در بین TOP 4 ایستاده اما آیا جایگاهش نشان‌دهنده این‌ست که وضعیت این تیم در رقابت بر سر عنوان قهرمانی روی پایه‌های محکمی استوار شده یا برای هفته‌های آینده نگرانی‌هایی در این خصوص وجود خواهد داشت؟

در بنگاه‌های شرط‌بندی شانس قهرمانی منچستریونایتد 13% تخمین زده شده. در حالی که منچسترسیتی با 53% بیشترین شانس را دارد و لیورپول با 23% در رده بعدی قرار گرفته! همین اعداد نشان می‌دهد که مردم در شرایط فعلی باور دارند که فرم اخیر من‌سیتی می‌تواند باعث صدرنشینی طولانی مدت آنها در ادامه رقابت‌های این فصل شود. این آمار همچنین به افت اخیر لیورپول نیز اشاره دارد.

آمار اختلاف میزان «گل» و «امید به گل» یا اصطلاحا «XG»، در یونایتد، بدون احتساب ضربات پنالتی، 0.28+ است که آنها را از این حیث در رده هفتم لیگ برتر قرار می‌دهد. این عدد با شروع ضعیف منچستر در ابتدای فصل کاملاً مرتبط است و گر چه اکنون پس از 19 بازی رشد پیدا کرده اما تاثیر شکست 6 بر یک مقابل تاتنهام در آن کاملاً مشهود بوده. اگر ملاک‌مان برای محاسبه این آمار نتایج مسابقت از ابتدای نوامبر باشد، این عدد به 0.57+ افزایش می‌یابد. آماری که شیاطین سرخ را پس از لیورپول، استون ویلا، چلسی و منچسترسیتی در رده پنجم قرار می‌دهد.

مشکل اصلی یونایتد اما در عقب زمین است؛ جایی که شاگردان سولشائر از نظر دفاعی عملاً تیمی متوسط ظاهر شده‌اند. صرف نظر از اینکه شما بر اساس تعداد شوتِ شلیک شده به سمت دروازه شیاطین سرخ، آمار دفاعی آن‌ها را بررسی می‌کنید یا کیفیت متوسط موقعیت‌ها بر اساس XG در هر ضربه یا ترکیبی از این دو در XG مقابل، باید اذعان داشت که نمی‌توان به عملکرد دفاعی یونایتد با توجه به این آمار، دل خوش کرد. البته در هفته‌های اخیر اوضاع من‌یو کمی بهتر شده و به نظر می‌رسد اما تصاویر شکست سنگین مقابل اسپرز هنوز از مقابل چشمِ فوتبال‌دوستان پاک نشده است. تصاویری که باعث شده این ترس در دل هوادارانِ این تیم نقش ببندد که شاید آن لحظات یک بار دیگر تکرار شود. با این حال یونایتد چندان از عملکرد خود در پایان فصل گذشته دور نیست؛ جایی که بهترین آمار دفاعی تحت هدایت سولسشائر را ثبت کردند و شاید در این فصل آن را بهبود بخشند.

به نظر می‌رسد که هدف کوتاه‌مدت سرخ‌های شهر منچستر برای بهبود آمار دفاعی، کاهش تعداد یا کیفیت شوت‌های دریافتی از سوی رقیب باشد. هدف بلندمدت نیز کاهش این میزان در کنار افزایش فاصله بین گل‌های زده و فرصت‌های «امید به گل.» نگرانی دیگر یونایتد این‌ست که اگر «برونو فرناندز» به دلیل مصدومیت، محرومیت یا فقط نیاز به استراحت، حضور در مسابقه‌ای را از دست بدهد، چه کسی می‌تواند همانند او بار خلاقیت تیم را به دوش بکشد؟

«دانی فان‌دِبیک» همانند «ادینسون کاوانی» در این فصل دقایق محدودی به کار گرفته شده و واضح است که او برای پست شماره 10 یونایتد گزینه‌ای قابل اتکا نیست؛ حداقل در این مقطع. در عوض «پل پوگبا» در هفته‌های اخیر پیشرفت بسیار خوبی داشته که می‌تواند در صورت غیبت برونو در نقش قهرمان تیم پا به میدان بگذارد و آنچه در طول فصول اخیر از او انتظار می‌رفته را برآورده کند. ستاره فرانسوی از ابتدای ماه دسامبر، بازگشتِ خوبی به ترکیب شیاطین سرخد داشته و بعضی از استانداردهای خود در حمله و پاس را به زیباترین شکل ممکن به تصویر کشیده است.

در پایان باید بگوییم که «اوله» اکنون کلید و مهره اصلی حرکت یونایتد محسوب می‌شود اما فراموش نکنید که یک ماشین اسپورتِ میان‌رده در اختیار اوست و طول می‌کشد تا بهتر از «فراری» یا «لامبورگینی» در جاده حرکت کرده و کولاک به پا کند.

شاید یونایتد جام قهرمانی بیست‌ویکم خود را در سال 2021 به آغوش بکشد،  شاید هم حسرت آنها تداوم یابد اما این مقطع قطعاً برای آن‌ها فرصتی خوب جهتِ به چالش کشیدنِ دیدگاه‌های منفی است؛ دیدگاه‌هایی که آنها را فاقد پتانسیل پیشرفت می‌دید و حالا روی تک‌تک‌شان خط قرمز کم‌رنگی ترسیم شده است. 

 

تیم ورویل 

سازندگی 

ترجمه: نوید صراف 

 

۳    
آی اسپورت
2021-01-20 17:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر