فهرست
ذوب،  با کمترین تغییر در جاده استمرار
ذوب، با کمترین تغییر در جاده استمرار

ذوب، با کمترین تغییر در جاده استمرار

آی‌اسپورت-  ذوب‌آهن تک‌نماینده باقی‌مانده ایران در فصل ۲۰۱۹ لیگ قهرمانان آسیا برای فصلی دربردارنده سه جام مهیا می‌شود. سفید و سبزهای اصفهانی هم بخت‌شان را در مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ مذکور مقابل الاتحاد عربستان می‌آزمایند و هم در شروع فصل تازه لیگ برتر ایران با رقبایی مواجه می‌شوند که هر ‌یک انگیزه‌هایی قوی برای درخشش در این پیکارها دارند و در جوار این موارد از اواسط و اواخر شهریور که شروع فصل جدید جام حذفی است، در این میدان هم به سوی اهداف خود به حرکت درمی‌آیند.

پس از بیلان خوبی که علیرضا منصوریان در نیم‌فصل دوم لیگ قبلی برجای نهاد و عبور دادن ذوبی‌ها از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا بدیهی بود که آنها او را حفظ کنند و با نظر وی رفت و آمدهایی البته اندک در جمع پرسنل و نفرات تیم اصفهانی طی هفته‌های اخیر صورت پذیرفته است. بر این اساس یوسف بهزادی، محمد مشایخ و مجتبی حقدوست پیراهن ذوب‌آهن را بر‌تن کرده‌اند و رشید مظاهری، محمدرضا حسینی و مسعود حسن‌زاده به سایر تیم‌ها پیوسته‌اند. بی‌گمان مظاهری بزرگترین جدا شده سفید و سبزها است. او به تراکتورسازی رفته است که پول بیشتری را به وی وعده داده، ولی منصوریان اعتقاد دارد خلأ ناشی از کوچ وی چیزی نیست که نتوان آن را پوشش داد. نمی‌دانیم در ‌مورد محمدرضا حسینی هم که مهره‌ای حساس و مهم در وسط میدان تیم اصفهانی بود، همین گمانه‌زنی صدق می‌کند یا خیر اما شکی نیست که سرمایه انسانی تیم ذوب‌آهن کم نیست و به حدی بالغ می‌شود که سران این باشگاه به این نتیجه برسند که نیازی به خریدهای پرتعداد برای تقویت تیم‌شان نیست و نفرات موجود جواب می‌دهند.

راز پیروزی‌های ذوب‌آهن در فصل گذشته پس از جدایی امید نمازی و روی‌کار آمدن منصوریان، نزدیک‌تر شدن این مربی به شاگردانش در قیاس با فاصله‌ای بود که بین نمازی و نفرات تیم احساس می‌شد. چند نتیجه بد و نا‌امید‌کننده سبب شد فاصله بین نمازی و بازیکنان تیم بیشتر شود و اگر حمایت‌های سعید آذری از این مربی که سال‌ها در آمریکا زیسته و در مقطعی به‌عنوان دستیار کارلوس کی‌روش هم در تیم ملی ایران خدمت می‌کرد، در کار نبود، او زودتر از آنچه دیدیم جایش را به منصوریان می‌داد. فوتبال ذوب‌آهن از زمان تصدی به‌کار علی منصور، فوتبالی مبتنی بر دوندگی و جنگ‌های فیزیکی و گرفتن فضای حیاتی حریفان و سپس ضربه‌زنی به رقبا روی ضربات ایستگاهی و ضد‌حملات بوده است و او خوش‌اقبال بود که ارسلان مطهری در 20 دقیقه پایانی لیگ هجدهم تولدی تازه داشت و آساگوانا نیز طوری گل زد و خطوط دفاعی حریفان را آزار داد که برای تیم‌های رقیب همواره مشکل‌ساز و امری غیر‌قابل پیش‌بینی بود. ذوبی‌ها با همین اندوخته‌ها و البته با تک‌ستاره مسن و بازیساز و باکلاس‌شان قاسم حدادی‌فرد پای به فصل تازه می‌گذارند و مسوولیت آنها به این سبب که تمامی ورزشدوستان روی کار ذوب‌آهن به‌عنوان تنها نماینده باقی‌مانده ایران در لیگ قهرمانان آسیا حساس شده‌اند بسیار سخت خواهد بود. اگر آنها هم بلغزند، فصل تلخ تیم‌های ایرانی در جام باشگاه‌های آسیا کامل خواهد شد و این روزها که شایعه محروم شدن استقلال از جام آسیایی بعدی به خاطر قضایای پروپژیچ بر سر زبان‌ها است،

چنین رویدادی می‌تواند عیار ناکامی‌ها را پررنگ‌تر و بازگشت به روزهای خوش را سخت‌تر کند. خیلی‌ها معتقدند در ترکیب تیمی که برنده است نباید دست برد و ذوبی‌ها چون از یک فصل خوب فراغت یافته‌اند، با همان روند و ریتم به لیگ بعدی نیز وارد خواهند شد اما بارها خلاف این ثابت شده و حتی به تیم‌های پرمهره‌تر از ذوب‌آهن نیز به این سبب که در پرسنل خود تغییری ایجاد نکرده و به روش‌های نوین‌تر روی نیاورده‌اند، خسارات و لطمات زیادی وارد شده و در فصل بعدی فقط سایه‌ای از گذشته خود جلوه کرده‌اند. پیدا کردن این نکته که کدام‌یک از حالات فوق برای ذوبی‌ها صدق می‌کند، از جالب‌ترین موارد لیگ پیش‌رو است.
 

۲    
آی اسپورت
2019-07-17 20:27:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر