فهرست
گزارش روز: فدرر علیه خستگی
گزارش روز: فدرر علیه خستگی

گزارش روز: فدرر علیه خستگی

راجر فدرر مرد شماره 3 تنیس دنیا برنده تریلر پیرمردها شد‌؛ این تنیس‌باز سوئیسی که به زحمت از دور اول رقابت‌های یو اس اوپن عبور کرده بود در دور دوم به مصاف میخائل یوژنی رفت که در این سن و سال دست‌کمی از خودش نداشت‌؛ راجر 36 ساله در دیداری سخت و دشوار موفق شد با نتیجه 3 بر 2 از سد یوژنی 35 ساله بگذارد و مهیای رقابت امروز برابر فیلیسیانو لوپس شود. راجر در بازی دور دومش ست اول را برد ولی در ست‌های دوم و سوم بازی را به یوژنی واگذار کرد تا کار بسیار دشواری داشته باشد‌؛ البته او 6 بر 4 و 6 بر 2 موفق شد دو ست باقی‌مانده را به سود خودش خاتمه دهد و به مرحله سوم این رقابت‌ها برسد. راجر که پیش از این هم در دور اول 3 بر 2 برابر رقیب به برتری رسیده بود حالا برای اولین بار در تاریخ است که در یک تورنمنت ماژور هر دو بازی اولش را 3 بر 2 می‌برد‌؛ نشانه‌ای از بروز مشکلات که می‌تواند کار این تنیس‌باز قهار سوئیسی را در ادامه راه دشوارتر کند. به این موارد البته ناراحتی کمر او هم اضافه شود تا دلیل بد نتیجه گرفتنش در این دو بازی مشخص شود. البته خودش در صحبت‌هایی که بعد از بازی کرد و اکیپ منتشر کرده، نشان داد نمی‌خواهد بهانه‌جویی کند: «کمرم دردی نداشت. در بازی دوم به مراتب از بازی اول بهتر بود و از این مورد خوشحالم. فکر می‌کنم آنالیز کردن بازی‌ام مقابل میخائل ساده باشد‌؛ خوب مهیای این بازی نشده بودم، سرویس‌های مناسبی نزدم و در نتیجه نشان دادم تمرینات خوبی نداشته‌ام.»

فدرر حالا در شرایطی باید برابر لوپس به میدان برود که دو بازی خسته‌کننده را پشت ‌سر گذاشته و ممکن است بدنش دیگر جوابگوی رقابت سطح بالا نباشد. «وقتی از یک مرحله به مرحله بالاتر می‌رویم، خوشحالیم، پس به اتفاقات منفی ماجرا فکر نمی‌کنیم. شاید برای بازی امروز خسته‌تر از حد معمول باشم ولی با توجه به دوران آماده‌سازی‌ام می‌دانستم کار سختی پیش‌رو دارم. با این حال، من هنوز در تابلو هستم و حذف نشده‌ام، پس شانس دارم. فکر می‌کنم می‌توانم سطح بازی‌ام را بالا ببرم و با ثبات بیشتری بازی کنم. ضمن اینکه از بازی کردن با بدن خسته هراسی ندارم، فکر می‌کنم تا به حال بیش از 100 بار با خستگی بازی کرده‌ام، پس جای نگرانی نیست.»

راجر البته به رکورد شکست‌ناپذیری‌‌اش مقابل یوژنی هم ادامه داد‌؛ او در این دیدار که برای هفدهمین بار مقابل رقیب دیرینه بازی می‌کرد، برای هفدهمین بار به پیروزی رسید.

شماره یک مقابل شماره 59

به غیر از راجر فدرر، رافا نادال، مرد شماره یک تنیس دنیا هم تقریباً کار دشواری برای رسیدن به دور سوم این رقابت‌ها داشت‌؛ او البته هرگز اجازه نداد کارش مثل فدرر به اما و اگر بکشد‌؛ رافا در دور دوم مقابل تورو دانیل از ژاپن به میدان رفت و توانست مرد شماره 121 دنیا را 3 بر یک شکست دهد. نادال زمانی که ست اول بازی را واگذار کرد شوکه شد ولی در ادامه هر سه ست را برد و به دور سوم رسید. «هر مسابقه سختی‌های خودش را دارد، به ویژه اینکه در گرنداسلم‌ها باشد. خوب بازی نکردم ولی مهم این بود که بردم و هنوز در کورس برای رسیدن به عنوان قهرمانی قرار دارم.» رافا نادال که سال‌های 2010 و 2013 فاتح این رقابت‌ها شده، برای پیگیری حضورش در این بازی‌ها باید امروز به مصاف لئوناردو می‌یر، مرد شماره 59 تنیس دنیا برود.

حذف شده‌های بزرگ

رقابت‌های تنیس یو اس اوپن، آخرین مرحله از گرنداسلم‌های این فصل تنیس، در شرایطی در دور سوم پیگیری می‌شود که شگفتی‌های زیادی در همان دور قبلی رخ داد‌؛ فارغ از اینکه فدرر و نادال توانستند به زحمت در بخش مردان، خودشان را به دور سوم این رقابت‌ها برسانند ولی چندین تنیس‌باز مشهور دیگر، شانس حضور در ادامه رقابت‌ها را از دست دادند تا شگفتی‌ها یکی پس از دیگری رقم بخورد‌؛ گائل مونفیس یکی از برترین تنیس‌بازان فرانسوی که مردم این کشور امید زیادی به او برای رسیدن به نیمه‌نهایی داشتند در میان ناباوری 3 بر 2 به دونالد یانگ باخت و از گردونه بازی‌ها کنار رفت. این اتفاق در حالی رخ داد که قبل از گائل، ژو ویلفرد سونگا، دیگر تنیس‌باز مشهور فرانسوی هم از دور بازی‌ها کنار رفته بود. البته شاید مهم‌ترین شوکی که در بخش تنیس مردان رخ داد، حذف زودهنگام نیک کرگیوس 22 ساله و مرد شماره 17 تنیس دنیا بود‌؛ این تنیس‌باز جوان که این اواخر نشان داده بود رقیب سرسختی برای قدرت‌های تنیس دنیاست به هموطنش یوهان میلمن 3 بر یک باخت و حذف شد. نکته اما این بود که گفته می‌شد مصدومیت کتف راستش دلیل حذفش بوده است ولی با بازی کردن در تنیس دوبل یو اس اوپن، این مورد هم زیر سؤال رفت! او بعد از حذف از رقابت‌های انفرادی‌ پنج‌شنبه در تنیس دوبل به میدان رفت و بازی کرد.

گرگور افتاد

شاید مهم‌ترین اتفاقی که در دور دوم رقابت‌های یو اس اوپن رخ داد، حذف گرگور دیمیتروف بلغارستانی بود‌؛ مرد شماره 9 تنیس دنیا که همین چند روز پیش فاتح رقابت‌های مسترز 1000 سینسیناتی شد و گفته می‌شد یکی از بخت‌های فرعی قهرمانی در یو اس اوپن است در دیداری که 2 ساعت و 27 دقیقه طول کشید برابر آندری روبلوف در سه ست پیاپی شکست خورد و کنار رفت. ارشناسان اعتقاد ویژه‌ای داشتند که این یو اس اوپن می‌تواند محلی برای نمایش گرگور باشد. البته در این میان نباید از شکست عجیب دیگری هم غافل شد‌؛ توماس بردیچ 31 ساله و مرد شماره 18 تنیس دنیا هم در همین دور دوم با جام وداع کرد‌؛ او که از مصدومیت کمرش رنج می‌برد در نهایت 3 بر یک به الکساندر دوگلوپولوف باخت تا دیگر حذف شده مهم دور دوم لقب بگیرد.

سقوط زنان مدعی

فارغ از اتفاقات ریز و درشتی که در بخش مردان رخ داد، بخش زنان هم با غافلگیری زیادی همراه بود‌؛ بعد از اینکه آنجلیک کربر، زن شماره یک تنیس دنیا و البته سیمونا هالپ، زن شماره 2 تنیس دنیا از گردونه بازی‌ها در همان دور نخست کنار رفته بودند، زنان شماره 5 و 8 تنیس دنیا هم شکست خورده و حذف شدند‌؛ کارولین ووژنیاکی، زن شماره 5 تنیس دنیا در دیداری که 2 ساعت و 24 دقیقه طول کشید با قبول شکست 2 بر یک مقابل اکاترینا ماکاروفا از گردونه بازی‌ها کنار رفت. کمی پیش از او هم اسوتلانا کوزنتسوفا، زن شماره 8 تنیس دنیا در دیداری که 2 ساعت و 9 دقیقه طول کشید برابر کرومی نارا از ژاپن بر یک شکست خورد تا او هم وداع زودهنگامی با جام داشته باشد.

رکوردشکنی در تنیس زنان

فارغ از هیجانی که در تنیس زنان و البته رقابت بین مدعیان باقی‌مانده در این بخش وجود دارد، در دور دوم همین رقابت‌ها یک رکورد منحصربه‌فرد هم ثبت شد‌؛ جدال بین شلبی راجرز و داریا گاوریلوفا که 2 بر یک به سود شلبی به پایان رسید، رکورد طولانی‌ترین مسابقه بخش زنان در رقابت‌های گرنداسلم آمریکا را شکست. این رقابت که 3 ساعت و 35 دقیقه طول کشید، طولانی‌ترین زمانی است که دو تنیس‌باز زن در یو اس اوپن با هم جدال کرده‌اند.

ادای بیورن بورگ بی‌فایده بود!

اگرچه دور دوم اوپن آمریکا با حذف تنیس‌بازهای قدری همراه شد ولی یکی از این شکست‌ها خاطره‌انگیزتر و البته تا حدودی مهم‌تر هم بود‌؛ داستان مربوط به شکست الکساندر زفرف، پدیده تازه رقابت‌های تنیس دنیا از آلمان مقابل برنا کریچ از کرواسی بود که اهمیت بیشتری داشت. زفرف در حالی این بازی را با نتیجه 3 بر یک واگذار کرد که امید زیادی داشت تقلید کردن از بیورن بورگ افسانه‌ای و قهرمان دهه 70 و 80 میلادی برایش خوش‌یمن باشد. این جوان آلمانی برای حضور در یو اس اوپن، ظاهر و البته تیپش را درست شبیه به بیورن بورگ اسطوره درست کرده بود‌؛ با همان مدل مو، هدبند و همان پیراهن راه‌راه. هرچند که این تقلید او را بیشتر از دو مرحله در اوپن آمریکا همراهی نکرد و پایان زودهنگامی برایش داشت.

 سجاد فیروزی،خبرورزشی

۵    
آی اسپورت
2017-09-02 18:23:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر