فهرست
این «تیم» می‌تواند قهرمان آسیا شود!
این «تیم» می‌تواند قهرمان آسیا شود!

این «تیم» می‌تواند قهرمان آسیا شود!

یک- پرسپولیس و برانکو آنچنان درخشیدند که تا سالها هیچ تیمی نمی‌تواند رکوردهایشان را تغییر دهد. آنچنان خوب بودند که سرسخت‌ترین منتقدان هم هفته‌ها/ماه‌ها است حرفی برای گفتن ندارند. عبدی‌ها درخشان‌ها خیلی وقت است که -با عرض پوزش- دیگر بیهوده حرف نمی‌زنند. علی دایی هم برچسبِ اتهام را از پرسپولیس برداشته است. پروین با همان نگاهی که بارها از او دیده‌ایم  بادی در غبغب کرده می‌گوید «این پرسپولیس شده پرسپولیس دهه شصتم». پیوس می‌گوید «این تیم حرف نداره جای هیشکی توش خالی نیست». ادموند در برنامه زنده دستش را روز میز می‌کوبد و حریف می‌طلبد. رضا مالدینی می‌نویسد «قسم می‌خورم سال‌ها بود دلم برای این پرسپولیس تنگ شده بود». بیراه نمی‌گویند پرسپولیس عالی است عالی. شده‌اند بی رقیب. حریفان هم با هر تدبیری که می‌آیند حریفِ انگیزه و جنگندگی این ستاره‌ها نمی‌شوند. بازیکن‌هایی که انگار در اوج جوانی به کمالِ پختگی رسیده‌اند. حتی در روزهایی که عالی هم نیستند هم گل می‌زنند و هم می‌برند. برایشان دیگر پایتخت و شهرستان هم ندارد, هرکه می‌خواهد باشد هرچه می‌خواهد باشد.

دو/ اما با احترام بسیار زیاد به شایستگی پرسپولیس؛ این فصل سپاهان آن تیمی نبود که هوادارانش سالها می‌خواندند «ما سپاهانیم حالا حالاها قهرمانیم». زردپوشان تیمشان را برای جوان گرایی بسته بودند نه قهرمانی. دیگر تیم اصفهانی ذوب آهن هم در ابتدای فصل با از دست دادن ستاره‌هایش نشان داد که تیمی نیست که برای قهرمانی بجنگد. فولاد و سایپا هم مردِ مسیرِ قهرمانی نبودند. استقلال هم از هفته سوم که در آزادی مغلوب نفتی‌های آبادان شد نشان داد توانِ جنگیدن برای قهرمانی را ندارد. استقلال خوزستان هم خیلی زودتر از آنچه که تصور می‌شد بحران را بلعیده بود. در این مسیر پرسپولیس مانده بود و تراکتور. به نیم فصل نرسیده این دو تیم نشان دادند تنها مدعیانِ قهرمانی لیگ برتر هستند. تراکتور با امیر سودای قهرمانی داشت و پرسپولیس با برانکو. تراکتور هم با مشکلاتی که گریبانش را گرفت خیلی زود عرصه را به شاگردان برانکو هم بیرونِ زمین و هم درونِ زمین باخت و شاید تنها دلخوشیشان فتح جام حذفی باشد. ولی پرسپولیس با 9 بازیکن در ردای ملی دست نیافتنی‌تر از همیشه در صدر تکیه زده است. اما سؤال اینجاست آیا قهرمانی در این لیگ که از همان ابتدا مدعیانش به سه تیم نرسیدند پرسپولیس و هوادارانش را سیراب می‌کند؟ آیا قهرمانی در این لیگ که حرف و حدیث و اتفاقاتِ زیادی را در پی داشت برانکو را راضی می‌کند؟ آیا قرار این است قصه‌ی فصل رؤیایی همینجا بی هیجان به سرانجام برسد؟

این دروغ است که هرروز قهرمانی پرسپولیس را با انبوهی از ستاره‌ها و بازیکن‌هایی در ردای ملی هستند را فراتر از تصوراتِ هواداران بگوییم. این لیگ برای پرسپولیس کوچک بود. این تیم امروز با این ستاره‌ها به نقطه‌ای رسیده است که هر حریفی را ضربه فنی کند. هرکه می‌خواهد باشد. هرچه می‌خواهد باشد.

سه/چهار سال قبل استقلال با شش هفت ملی پوش به قهرمانی لیگ راضی نشد. هدف آنها آسیا بود. آنها تا یک قدمی فینال آسیا هم رفتند و جلوی چشم هوادارانشان سربلندانه و در میان تشویق مردم حذف شدند. حکایت این فصل پرسپولیس که از بهترین بازیکنهای ایران و از یکی از بهترین مربی‌های تاریخش سود می‌برد بی شباهت با استقلال چهارفصل پیش نیست. وقتی سلطان جسارتِ این را پیدا کرده و این پرسپولیس را با دهه شصت قیاس می‌کند پس بهترین فرصت همین امروز است که با پرسپولیس لذتِ افتخارآفرینی در آسیا را بچشیم. دروغ چرا؟ کری‌ها و «جام در جام» را بگذاریم دمِ کوزه. این بهترین فرصت است تا کابوسی که سالها با پرسپولیس مانده ریشه کن شود. صعود به مراحل پایانی آسیا و حتی مقام مشترکِ سومی هم می‌تواند هواداران پرسپولیس و مردم ایران را خشنود کند. این پرسپولیس و این بازیکنهای عالی, این مربی و این هواداران لایق این نیستند که با یک قهرمانی لیگ داخلی پرونده رویایشان تمام شود. این پرسپولیس بی مرگ و میر هم می‌تواند  با هرکاپیتانی هرجامی را به بالای سر بگیرد. حالا هرچه می‌خواهد باشد هرکه می‌خواهد باشد.

چهار/ استقلال السد را شکست داد تا کلاسِ آسیا هم از لحاظ سابقه استقلال و هم از لحاظ تماشاگران بالاتر برود. استقلال در روزی که خیلی از مردم اعم از آبی و قرمز یکدل بودند سد را شکست و به مرحله گروهی صعود کرد. ژاوی و یارانش آنطور که دوست داشتیم حذف شدند. ژاوی درخشید, دریبل زد, شوت زد, بهترین بازیکن میدان شد و در یک روز دراماتیک در میان شادی یک استادیوم گوژپشتی با سری پایین به رختکن رفت. همه سیوهای رحمتی و درخششِ بازیکنان استقلال و یکدلی هواداران فـدای آن لحظه‌ای که پرچم ایران در دستان پادوانی بود که بر روی آن بوسه می‌زد و می‌خندیدشش سال پیش در مرحله یک هشتم نهایی پرسپولیس باید در بازی حدفی در آزادی به مصاف بنیادکار ازبکستان می‌رفت. همه از جدال کاپیتان‌ها می‌گفتند. یکی اسطوره‌ی برزیلی؛ دیگری نبضِ سبزِ ایرانی. یکی الگوی بچه‌های اروپایی؛ دیگری آرزوی بچه‌های پشت چراغ قرمز. یکی  افتخار نئوکمپ و جام‌های جهانی؛ دیگری جادوگرِ کوچه به کوچه‌های شهر. یکی ریوالدوی برزیلی؛ یکی علی فقط کریمی. آن روز هم پرسپولیس نماد یک ملت بود. آزادی از ساعت‌ها قبل جای سوزن انداختن نداشت. از ساعت‌ها قبل اطلاع رسانی می‌کردند به استادیوم نیایید. بازی آغاز شد و در همان نیمه اول ریوالدو بدون دورخیز دستانش را از روی کمر برداشت و توپ را از روی نقطه پنالتی وارد دروازه‌مان کرد. شاید تنها یک حسرت در دلمان ماند. همان لحظه که در دقایق پایانی داخل محوطه بنیادکار توپ به خدا به دستانِ ازبک‌ها خورد اما صدای هیچ سوتی نیامد, داور کره‌ای رویش را برگرداند و پنالتی‌مان را ندید که ندید. آن روز کریمی و هواداران پرسپولیس اشک ریختند. پرچم ایران در هوا ماند و بازیکنهای پرسپولیس در میان تشویق 95 هزارنفر به سمت رختکن می‌رفتند. ما حذف شدیم تمام. ریوالدو برخلاف ژاوی لبخندزنان به رختکن می‌رفتمساله مقایسه نیست. مساله شکوه تیم‌هایی است که نام ایران را یدک می‌کشند. حالا هرکه می‌خواهد باشد هرچه می‌خواهد باشد.

پنج/ چهارسال پیش پرسپولیسی‌ها باید در جده با تیمِ دوست نداشتی سعودی بازی می‌کردند. با الاتحاد عربستان. امان از این اسم که چه ضجه‌ها و فریادها پشتش نیست. از پرواز نیکبخت واحدی در وقت‌های تلف شده تا شوتِ سهمگینِ محمدنور که تسبیح پدران را در وقت‌های تلف شده پاره کرد. میدانی دروغ است فوتبال پلی است برای دوستی و برادری. سعودی‌ها هیچگاه ما را دوست نداشتند. -انگ نژادپرستی را نوش جانم می‌کنم-  پرسپولیسِ دنیزلی آن شب در جده باخت. نه؛ قهرمانانه نباخت. سه بر صفر باخت. هرگلی که درون دروازه‌مان می‌شد نگاهمان به سکوهایی بود که همه درد و بغضمان شده بودند. آن روز افراطی‌ترین هواداران استقلال هم میلی برای کری خواندن‌های رایج را نداشتند. آخه میدانی پای سعودی‌ها وسط بود. پای ایران و پرچمی که دمپایی‌ها را روی سرشان گرفته بودند وسط بود. پای عمری تحقیر و بی احترامی وسط بود. حقیقت اینجاست ستارگان دنیزلی هیچ امیدی برای صعود نداشتند. سیستم 3-6-1 در آن بازی گویا برای جلوگیری از یک فاجعه بود. اما دردناکتر لحظه‌ای بود که بازیکنان پرسپولیس در فرودگاه نه تنها غمگین نبودند بلکه می‌خندیدند. اتفاقی که آنقدر تکان دهنده بود که فردای آن روز مجری یک برنامه ورزشی مدیرعامل پرسپولیس را روی خط  برنامه آورد و با انتقادهای وحشتناکی حرف دل مردم را زد «خجالت بکشید حیا کنید سه هیچمی‌بازید و می‌خندید. آن بازیکن‌ها را باید از باشگاه بیرون کنید آقای مدیر. واقعاً برای چنین بازیکنهایی متاسفم. آقای بازیکن به خاطر میلیون‌ها هوادارانتون لااقل حیا می‌کردید و در فرودگاه آنگونه نمی‌خندیدید و..». این صحبت‌ها در برنامه زنده از دلنشین ترین انتقادهایی بود که می‌شد شنید. حالا از هرکه می‌خواهد باشد از هرچه می‌خواهد باشد.

شش/ حالا سالها از همه آن تراژدی‌ها و تلخی‌ها گذشته است. تیم ملی ایران بی رقیب‌تر ازهمیشه در آسیا است. سالهاست بر صدر آسیا تکیه زده است.  پس انتظارمان از بهترین تیم باشگاهی ایران که سهم بسزایی در موفقیت تیم ملی داشته است بسیار زیاد است. این پرسپولیس با این مربی، با این ستاره‌ها قهرمانی این لیگ برایش واقعاً کم است. واقعاً کم است. اگر به مسولان پرسپولیس برنمی‌خورد لطفاً در آسیا یکه تازی کنید. بچسبید به صدر گروه و صعود پشتِ صعود کنید. تیمی که با شش امتیاز کسر شده, هوادارانی را داشت که دستشان به آسمان دراز بود و جام را در دقایق پایانی از آسمان طلب می‌کند و در دقیقه 96 جام را به بغل می‌گیرند را نمی‌توان با قهرمانی این لیگِ بی مدعی سیراب کرد. بس است؛ خسته کننده است؛ این درد است  که لقب پرهوادارترین و محبوب‌ترین را سالها یدک بکشیم و در آسیا حرفی برای گفتن نداشته باشیم. آیا وقتش نرسیده است مسیر افتخار آفرینی آغاز شود؟ آیا وقتش نیست قلم کنیم همه قلم‌هایی را که می‌نویسند پرسپولیس آسیایی نیست؟ با احترام به ذوب آهن, استقلال خوزستان و استقلال تهران اما اینبار این پرسپولیس است که می‌تواند جور همه نمایندگان را یک تنه روی کول بگیرد و برود به آنجایی که شایسته‌اش است. این تیم نه بوی زننده جده را دارد نه حسرتِ ازبک را. هرکه می‌خواهد باشد هرچه می‌خواهد باشد این تیمِ برانکو بی شیله پیله رفته و خواهد رفت به آنجایی که شاید یک روزی همه شبکه‌ها و اخبار با این جمله آغاز شود «پرسپولیس قهرمان آسیا شد»

۵۷ ۴۰  
آی اسپورت
2017-02-11 13:14:00
نظر دهید

۴۰ نظر
سرور لنگ
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۲۱
با احترام به خانم شقایق ،قهرمانی آسیا برای تیم های شرق آسیا ،سخت تره . چون برنامه بازیا طبق لیگ های شرق آسیا تنظیم شده .
۹ ۱
قرمز
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۲۰:۰۱
اون سلی که از ازبک ها باختیم مقصر علی کریمی بود که برای اینکه بتونه کودتا کنه کم کاری و باند بازی کرد. هیچ وقت نمی بخشمش
۳
امیررضا
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۲۲
به به شقایق برگشتو اونم با اینجور یاداشتی. احتمالا تو این مدت پرسپولیسی شده
پرسپولیس عظمت و شکوه سرزمین آریا
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۲۷
یه یاری اهورا مزدا و یزدان پاک....به زودی بر بام قله قاره کهن..
حامد
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۵۶
زارت
۸
بهروز
يكشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۰۹:۴۷
تو روح بابات
۲
محسن
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۲۸
به به شقایق خانوم. یه مدت پیداتون نبود فکر کردم قهر کردی. بازگشتت را به یه مطلب خوب در مورد پرسپولیس و اشک نریختن را به فال نیک می گیریم. شقایق کیروش هم حالش خوبه نگران نباش
محسن
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۳۰
شقایق مفید و مختصر بنویس. خیلی طولانیه
۹
عمار كلايي
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۳۱
بايد منصفانه نگاه كرد...مطلبي احساسي و خوبي بود.بعيد بود از...
عماد
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۵۰
با احترام به پرسپولیس
این پرسپولیس توانایی صعود از گروه رو داره ولی فکر نمیکنم بتونه به مراحل پایانی لیگ قهرمانان برسه حتی مرحله 1/4
نه تنها پرسپولیس بلکه هیچکدام از 4 نماینده ایران هم امسال این توانایی رو ندارن
mohamadreza
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۵۲
کم اهمیت دادن قهرمانی پرسپولیس تو لیگ از کارهای شماس نویسنده بی انصاف. و اینکه تو دقیقا میخوای بگی پرسپولیس تو اسیا تیم نیس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مشهود است که پشت این نوشته چه چیزایی پنهونه. تلحویحا قهرمانی ارتش سرخ تو لیگ رو دارید بی اهمیت جلوه میدی و فکر میکنی کسی نمیفهمه. متاسفم برای افکارتون
عماد
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۸:۰۹
قهرمانی بعد از ۹ سال اون هم در کثیف ترین فصل تاریخ فوتبال ایران دیگه بزرگی نداره.
۷
خاطرات دسته سه
يكشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۱۰:۵۳
راست میگی قعرمانی! های شما با داوری های کثیف و خرید بازیکن های حریف و کمک های فدراسیون ارزش داره کیسه دوزاری!
۱
alii 22
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۵۶
معشوقه کیروش اومد
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۱۰
بی ادب
۷
آبتین
دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵، ۰۵:۳۶
خاک تو سرت
قباد
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۰۲
خانم اشک ریز بزرگوار،قهرمانی تو اسیا کار هر تیمی نیست و فقط از تاجیا برمیاد
محمدعلی
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۱۸
شاید امروز با نگاه کردن به بازی های تیم پرسپولیس در ذهن همه این نکته شکل بگیر که این تیم واقعا یک تیم کامل و قوی برای شرکت در مسابقات اسیای میباشد اما یک نکته خیلی مهم وجود دارد که در کوران مسابقات بین المللی به چشم خواهد امد برانکو یک مربی خیلی خوب شاید عالی در لیگ ایران نه در سطح اسیا در لیگ ایران بخاطر ضعف دانش فنی مربیان امکان بازی خوانی مناسب تیم پرسپولیس رو ندارن گاها اشتباهات عجیبی رو مرتکب میشن که در عالم حرفه ای مربیگری کمتر مربی این اشتباهات رو تکرار میکنن اگر با دقت بازیهای تیم پرسپولیس در این فصل رو نگاه کنیم گپ بزرگی بین خط هافبک و دفاعی این تیم وجود داره که با کار کردن بازیکنهای با کیفیت این تیم کاملا فلج میشه حالا سوال اینجاست ایا مربیان حریفان اسیای پرسپولیس هم مانند مربیان لیگ ایران به این موضوع نگاه میکنن یا با بازیکنهای خوب و ممتاز خود روی این قسمت از تیم پرسپولیس فشار وارد میکنن تا این تیم از کار بیفته برانکو مربی باهوشیه خیلی سعی کرد یک هافبک دفاعی تخریبی برای برطرف کردن این ضعف فاحش تیمش دست و پا کنه ولی متاسفانه در فوتبال ما بازیکنی با این مشخصات فعلا نیست احتمالا خیلی ها خواهند گفت اگر این ضعف انقدر بزرگ چرا گل های خورده پرسپولیس انقدر کم و پایین نکته اینجاست که سید جلال حسینی بعنوان یک مدافع بارها با شیفت کردن به همین نقطه این ضعف بزرو رو پوشش داده و بخاطر سبک بازی بازیکنهای هجومی فوتبال ایران که فاقد دید کافی و سر بزیر بودن سید جلال موفق بوده و مهاجمین شکست خورده اما بازیکنهای خوب و با کیفیت که در تیمهای متمول عربی حضور دارن با یک پاس دقیق میتونن در لحضه مناسب از فضای پشت سر سید جلال کمال استفاد رو بکنن با این شرایط صعود از مرحله گروهی بسیار سخت خواهد شد ودر مرحله حذفی کار مشکل و مشکل تر خواهد شد با احترام به نویسنده من فکر میکنم در حال حاضر امکان صعود هیچ یک از تیمهای ما به دور بعد وجود نداره مگر با قرعه بسیار راحت استقلال تهران که اونم بخاطر ضعف شدید خط دفاعی و نبود پلی میکر تقریبا ممکن نیست
۷ ۱
مهدي
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۰۷
دقيقا همينطور هست. من خودم پرسپوليسي هستم اما كاملا اين نكته رو قبول دارم كه برانكو فقط در مقايسه با قلعه نويي و سعداوي و مرفاوي خوبه نه در سطح بين المللي
در ضمن مقصر اصلي عدم قهرماني پرسپوليس در سال گذشته هم خود برانكو بود كه سيد جلال رو نگرفت در حالي كه اون خيلي منتظر مونده بود
۳
میم
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۲۸
حرف دل یک پرسپولیسی متعصب؛ امیدوارم بعد از سالها یک تیم ایرانی جام قهرمانی رو بالا ببره!‌ حتی استقلوله ...
زشته که ۲۵ سال از آخرین قهرمانی تیم های ایرانی در آسیا بگذره ...
۷
تاج آسیا
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۵۲
پرسپولیس و آسیا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
۶
امید از تفت
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۵۸
شقایق دلمون برای اشکات تنگ شده بود. خوش اومدی
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۱۶
خانم اشک ریز
چند روز قبل من از نویسندگان محترم ورزشی خواستم روند پیشرفت پرسپولیس در این چند سال اخیر را کنکاش کنند و علت ضعف رقبا را .
دوست داشتم با دلائل قویتری می پرداختید. من خلاصه ای را در کامنت چند روز قبلم گفتم.

اینکه در آسیا اول شویم کمی دور از دسترس است. دلیل اولش مدل لیگ قهرمانان اسیاست که برای ما در دو فصل رخ میدهد که انگیزه ها و تواناییها تغییر میکند.
دیگر اینکه برای قهرمانی آسیا فرصت بیشتری لازم است . شاید دو سه سال آینده اگر همینطور پیش برویم و ثبات داشته باشیم.
۴
A
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۱۸
این تیم از گروهشم صعود نمی کنه! حتی ممکنه آبروریزی دوپینگ و بازیکن غیر مجاز هم بکنه حالا ببین کی گفتم...
بازی های آسیایی شروع بشه شدید افت میکنه چون دیگه ایفارک نیست تست دوپینگ بگیره یا ریسک می کنه آبروریزی می کنه
۸ ۱
پیمان
يكشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۱۰:۵۹
با این اراجیف از سوزشت کم نمیشه از پماد های خارجی با دوز بالا استفاده کن
۱
مهدي
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۰۳
سلام
به نظرم احتمال اينكه يك تيم ايراني بتونه قهرمان آسيا بشه كمتر از يك درصد هست و حالا حالا ها با اين سيستم فوتبال ما رنگ جام باشگاه هاي آسيا رو نميبينيم. چون اختلاف فوتبال ما با كره و چين ژاپن و استراليا و حتي عربستان و امارات در مورد باشگاه ها بسسسيار زياد هست و تيم هاي ديگه با سرمايه گذاري بالاي ٥٠ ميليون يورو وارد مسابقات ميشن. هم مربيان عالي دارن هم بازيكنان خارجي خيلي خوب

از طرفي به نظرم نبايد به واسطه نتايج اخير پرسپوليس در ليگ امسال كه ضعيفترين ليگ سالهاي اخير بوده تا اينجا، جوگير بشيم و حرف از قهرماني در آسيا بزنيم. اجازه بديد بازي هاي پرسپوليس در آسيا رو هم ببينيم كه احتمالا سعود ميكنه ،اما مهم بعدش هست كه به نظر من اگه پرسپوليس به نيمه نهايي هم برسه خييلي كار بزرگي انجام داده.

قابل توجه دوستاني كه حافظه تاريخي خوبي ندارن و چون چارتا آدم سودجو بهشون گفتن با تاپالوويچ راحت رفتيم جام جهاني، باور كردن

بايد خدمتشون عرض كنم سال ٢٠٠٤ تيم ملي ايران با كلي بازيكن و ستاره با قطر مساوي ميكنه در تهران و باز هم توي تهران به اردن ميبازه!!!!!
بعد كه فدراسيون ميبينه اوضا خرابه و ما هنوز توي مرحله اول مقدماتي داريم اوت ميشيم، رييس فدراسيون شخصا ميره آلمان و دست به دامن وحيد هاشميان ميشه
كه آقا تورو خدا بياااااا
تيم ايران بايد حتما حتما قطر و اردن رو ميبرد تا بره مرحله بعد
از طرفي تاپالوويچ هم خداداد عزيزي رو كه قبلا از دعوت كردنش مقاومت كرده بود و ميگفت به درد نميخوره
خداداد رو با فشار مردم دعوت ميكنه و ما با پاس خداداد و گل هاشميان به هر ترتيب از بازي هايي كه متاسفانه خييييلي زود و در مقابل تيمهاي درجه سه براي ما تبديل به بازي مرگ زندگي شد عبور ميكنه.
******
اما براي دوستاني كه حافظه تاريخي خوبي ندارن و تازه چند ماهه كه با تاپالويچ آشنا شدن ذكر چند نكته لازمه
اول اينكه اين فاجعه در زمان مديريت دادكان رخ داد
يعني بهترين مدير فوتبال ما كه اگه كيروش اونو بالاي سرش داشت يك دهم اين مشكلات هم براش پيش نميومد

اون زمان در دوران خاتمي نه ايران تحريم بود
نه مشكل زمين تمرين وجود داشت و نه لباس

فدراسيون اسپانسر داشت و شركت ايرانول به خوبي در شرايط به دور از تحريم فدراسيون رو ساپورت ميكرد

همون تيمي كه تاپالويچ داشت حذفش ميكرد و دادكان شخصا وارد عمل شد
سه تا بازيكن سال آسيا رو داشت كه با خداداد ميشدن چهارتا

همون سال ٢٠٠٤ علي كريمي بهترين بازيكن آسيا ميشه

در ضمن ديگه اين ستاره ها اون موقع كه مصدوووم نبودن كه!!!!!!!!!

پس ميبينيد كه ي ملت دست به دست هم دادن تا افتضاح تاپالوويچ رو درست كنند.

بنده بيش از ١٣ ساله كه كاااااملا تمام حركتهاي تاپالوويچ رو ديدم و همون زمان نه تنها من كه جامعه فوتبال ايران به اين نتيجه رسيد كه امثال تاپالوويچ به هيچ عنوان در حد فوتبال ايران نيستند و اي كاش اون امكانات و بازيكنها و اون زمان رو به ي مربي بهتري ميدادن تا هم نتيجه بهتري بگيره و هم پشتوانه سازي ميكرد.ديگه اون موقع كه اصلا كيروشي وجود نداااشت!!
اصلا كسي در كار نبود و تاپالوويچ تنهايي داشت بگا ميداد.

داستان برادرشم فراموش نكرديم كه اصلا معلوم نبود از زير كدوم بوته سبز شده بود و حتي تو خود كرواسي هم مربي گري نكرده بود
اما تاپالوويچ آوردش براي برق شيراز و اون هم مثل برادرش رييد.
پس كسايي كه ميگن براي آوردن اوكرايني ها زيرميزي گرفته بي راه نميگن.


در واقع اين فوتبال ايران بود كه به تاپالوويچ كمك كرد ي تجربه اي بدست بياره.
و شما ميبينيد بجز كشور خودش هيچ پيشنهاد مناسبي براش نمياد وراهي چين و امارات و عربستان ميشه
توي عربستان فقط در جام حذفي دوم ميشه
در امارات با يازده تا باااااخت اخراج ميشه

افرادي كه حرف از موفقيت تاپالوويچ ميزنن اون زمان احتمالا در دوران طفوليت بودن يا آتاري دستي ميزدن
۵ ۳
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۵۴
دوست من!
چه لزومی دارد که حرفت را لکه دار بزنی درست بگو ، و بدن توهین و یا حرف زشت ،
درست ترین حرفها با الفاظ بد شنونده نخواهد داشت.

در نجابت برانکو تردیدی وجود ندارد چون تازه نیامده او سالها در کشور ما زندگی کرده و جز پاکترین مربیهاست.
اما شاید برای تیم ملی در زمان حال مناسب نباشد .

در پرسپولیس خوب نتیجه گرفته و باید با احترام در موردش صحبت کنید.
۴
خاطرات دسته سه
يكشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۱۱:۰۴
از یه کیسه دو زاری حقیر چه انتظاری میشه داشت؟! هنوز از تحقیر شدنشون 10 ماه نگذشته! و انشالله امروز هم اتوبوس کیسه چپ خواهد شد و تحقیری دیگر...! حالا بزار یه احمق بیاد به برانکو توهین کنه... اینا فقط نشانه سوزش و درماندگی این جماعت حقیر و پر از عقده اس!
۱
آبتین
دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵، ۰۵:۴۳
ببین آقای مهدی. هر جا هستی به بغل دستیت بگو، از طرف من یه ماچ گنده روی پیشونیت بزنه. موهام سفید انقدر این چیزا رو گفتم. دمت گردم. خیلی درست و دقیق.
سوتی ها برانکو دقیقا اینجا میزنه بیرون. این بابا باریکن محوره و تیمش بدون بازیکن هیچی نیست.
اما بازیکن ساز نیست. کیروش الان رسما تو هر پست تخصصی سه تا بازیکن هم تراز داره. اینو فرقش رو مردم نمیفهمن.
و متاسفانه خیلی راحت بازی برانکو و کثافت کاری های پشت پرده امثال اسدی رو خوردن و الان دارن به کیروش فحش میدن.
حتی حاج رضایی میاد میگه نباید به کیروش باج بدیم؟
باج؟ یارو میگه امکانات برای تیم ملی میخوام تعبیر باج میکنن. خجالت آوره واقعا/
۱
بی طرف
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۹:۰۸
وقتی تیم ملی ما نتونست قهرمان اسیا بشه نباید انتظار داشت پرسپولیس چون بیشترین تعداد ملی پوش رو داره باید قهرمان اسیا بشه چون شرایط بسیار سخت تر هست و سایر تیم های اسیایی وضعیت مالی خیلی بهتری دارن و می تونن از بازیکن های خوب اروپایی استفاده کنن.
نکته دوم اینه وقتی خود ایرانی ها احترام همدیگه رو نگه نمی دارن و به خاطر دو تیم باشگاهی و یا یک سرمربی خارجی شروع به اهانت به کشورشون می کنن نباید از سایر تیمهای خارجی انتظار احترام داشته باشیم.
۴
پرسپولیس پرسپولیسه
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۲۰:۲۲
به نظر من پرسپولیس امسال خیلی خوب و یه دست شده و بعد از دو سال ثبات امروز میبینیم که تبدییل به یک مکتب داره میشه ، مکتبی که اگه تداوم داشته باشه و پیشرفت کنه میتونه به زودیی یک سبک خاص و اروپایی به فوتبال ایران هدیه کنه و این مهم عملی میشه البته زمانی که همچنان تیم اسرار بر حفظ ارکان اصلیی تیم از جمله کادر فنی و شاکله اصلی بازیکنان یعنی طوری نباشه که هر سال بخواییم 70 درصد تیم رو تغییر بدیم مثل تمام تیم های بززرگ دنیا . اگه به اینصورت باشه و بتونیم هر سال یکی دو ستاره جوان و مستعد بگیریم خیلی زود با سبک تیم تطبیق پیدا میکنه و با توجه به این مسئله ها میتونیم اینقدر به تیممون شخصیت بدیم که اگه قراره بازیکنی از تیم جدا بشه یا از پرسپولیس به لیگهای درجه اروپایی ترانسفور بشه و یا به دوره پایان فوتبالش رسیده باشه و امیدوارم هیچ وقت مجبور نشیم بازیکنی که بدرد تیم نمیخوره و بصورت غیر کارشناسانه جذبش کنیم و مجبور باشیم بعد یک فصل نیمکت نشینی دیپورتش کنیم .... و بدون تردید مهم ترین مسئله برای حرفه ی شدن .. خصوصی شدن تیم هست چون میشه با برند پرسپولیس سالیانه میلیاردها درآمد زایی کرد و درآمد حاصله صرف زیرساختها و تیم اصلی شود البته این مهم زمانی عملی میشه که حکومت دست از سر فوتبال برداره و اگه نمیتونه کمک کنه لااقل جلوی پیشرفتشو با سیاسی بازیها نگیره (مثلاً 38 سال گذشت و سران بجای اینکه یک ورزشگاه در حد آزادی 50 ساله بسازند سعی میکنند مدیران غیر تخصصی و نظامی یا سیاسی را در این فوتبال جای بدهند و شالوده این عمل آنها چی میشه جز اینکه میبینیم 38 ساله نتونستیم یه میزبانی آسیا رو بگیریم و این به کنار حتی تیم های ما نمیتونند با یه تیم بزرگ در ایران بازی کنند البته نمیخوام مسئله رو سیاسی کنم اما واقعیاتی هست که نباید از کنار شان بی تفاوت رد بشیم کا ربجای رسیده که تیم های باشگاهی ما در مقابل لابی های عربی مجبورند از حق میزبانی خود بگذرند و بدون شک اگه ما هم لابی داشته بودیم و قدرت بین المللی راحت میتونستیم عربستان رو به دلیل دخالت .ورزش و سیاست محروم کنیم نه اینکه مجبور بشیم به ساز آونا برقصیم ..... همه این جریانات به کنار اگه بتونیم در تیم پرسپولیس به خودباوری برسیم چرا قهرمانی آسیا دور از دسترس باشه ؟ و به هیچ وجه دور از دسترس نیست و اگه میبینیم کشورهای دیگه میلیاردها خرج میکنند تا استعدادهای خارجی رو جذب کنند ما خودمون آون استعدادها رو داریم و باید شکوفا بشند
۱
حمید
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۲۰:۲۷
به به!!! شقایق خانووووووووووووووووووم نژاد پرست!!!. چه عجب از این ورا؟ بعد از این همه مشاهده دوقطبی برانکو-کیروش و به تبعش من-شما همچنان حرفات پر از یک نوع عقلانیت-دیوونگی دوست داشتنیه که دلمون براش تنگ شده بود. امیدوارم بدونی لف ونشر مرتب یعنی چی! دقت کن: برانکو-کیروش، من-شما، عقلانیت- دیوونگی. چه می دونم شایدم شقایق-اشک ریز!!!!
۲
حمید
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، ۲۰:۲۷
به به!!! شقایق خانووووووووووووووووووم نژاد پرست!!!. چه عجب از این ورا؟ بعد از این همه مشاهده دوقطبی برانکو-کیروش و به تبعش من-شما همچنان حرفات پر از یک نوع عقلانیت-دیوونگی دوست داشتنیه که دلمون براش تنگ شده بود. امیدوارم بدونی لف ونشر مرتب یعنی چی! دقت کن: برانکو-کیروش، من-شما، عقلانیت- دیوونگی. چه می دونم شایدم شقایق-اشک ریز!!!!
۲
هتریک میکنه یا پاس میده
يكشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۰۰:۱۲
چه عجب مطلبی ازتون دیدیم. دلمونم تنگ شده بود. دیگه فقط اینقدر قربون صدقه کیروش نرو
۱
6 & 4
يكشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۴۵
با کمال احترام به شقایق خانم اشک ریز، من عقیده دارم که این مطلب از سر احساس صرف نوشته شده، اگرچه موافق پسند و آرزوی من هم هست. خانم اشک ریز گرامی، این روزها فوتبال هر روز بیشتر تبدیل می شود به یک فرا صنعت عظیم. فرا صنعتی که بی تردید حاصل هماهنگی و برنامه ریزی سالیان متمادی است. در این سال ها برنامه ریزی، هر قدم و هر لحظه هدفمند گام برداشتن، اندیشیدن و طرح ریختن نه تنها ضروری که واجب است و این هدفمند عمل کردن بی شک مدیریتی از یک طرف پاک و از طرف دیگر "مدیر" به معنی واقعی کلمه را می طلبد. سئوال بنده از شما این است که خوشحال می شوم اگر به من پاسخ دهید: شما در کدامیک از افراد حاکم بر سازمان پرسپولیس چنین مدیریتی را سراغ دارید؟ وقتی که تنها حسن مدیریت آقای طاهری دور بودن از هیاهو های سخیف افرادی همچون رویانیان و فتح الله زاده است، هنگامی که دو اوکرایینی جذب شده/ شک دارم که بشود اسمشان را بازیکن گذاشت/ مثل یک زگیل پر خرج به نیمکت چسبیده اند و هنوز هم جناب برانکو (با کمال احترام) آنقدر قاطعیت و یا قدرت ندارد که آنها را دیپورت کند و بجای آنها از دو تا جوان آینده دار و مفید استفاده کند چگونه می توان انتظار قهرمانی آسیا را داشت. فوتبال امروز، دیگر برخورداری از یک مشت بازیکن نخبه و مربی توانمند نیست متاسفانه، این مورد سازمانی نخبه می طلبد.
آبتین
دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵، ۰۵:۳۲
هاهاها. حتما.
خانم اشک ریز، انشاله همیشه اشک شادی بریزی. اما منتظر کیسه های گل تو بازی های آسیا باش. پرسپولیس، استقلال و اصولا تیم های ایرانی فعلا فعلنا خواب اومدن جز هشت تیم رو هم به زور می بینن.
دستمزد یه بازیکن السد معادل بودجه دو تا باشگاه ایرانیه. فکر میکنی این چیزا شوخیه؟
این پرسپولیس یه هافبک دفاعی ذخیره نداره و جلوی تیم خسته و جوون استقلال سه تا گل خورده. فکر میکنی روزایی که ترافیک بازی ها زیاد بشه، می تونه همینطوری راحت ببره؟ این تیم تیم بازیکن محوره و بی نیمکت و ممکنه حتی قهرمان لیگ هم نشه. بازیهای گروهی آسیا رو بذارین بگذره بعد آرزوهای عجیب غریب کنین.
اونموقع که استقلال قهرمان آسیا شد رو فراموش کن. تموم شد اون دوران. الان توی لیگ چین جاضرن رونالدو رو با رقم های چند برابر بخرن. ضمنا لیگ های دیگه تو آسیا برنامه شون با باشگاهای آسیا هماهنگ تره. مثل ایران نیست که نصفش اینور سال باشه. و اینکه اکثرا خصوصا تیم های، لیگ های خلوت کشورهای عربی، حال بهتری دارن و پول بیشتری خرج می کنن.
ممکنه یه موقعی لستر سیتی طور جواب بده. اما برای تیمی که مثل لستر باشه. نه پرسپولیس که رانت حکومتی داره. نه استقلال که تغییر حتی توی شورای شهر تهران هم روی مدیریتش تاثیر میذاره.
همه چیز فقط مستطیل سبز و احساسات نیست.
دوران فوتبال احساسی هم گذشته. دوران مدیریت تصاحب توپ به منظور بردن هم گذشته. برای همین امروز با سه موقعیت، سه بار دروازه پرسپولیس باز شد.
من تره هم برای لیگ ایران خورد نمیکنم. و طرفدار تیم خاصی نیستم. , و به خاطر اینکه فوتبال رو دوست دارم و تیم ملی برام مهمه بازی ها رو دنبال میکنم و باور کن که وقتی اینطوی فوتبالش رو پیگیری کنی بهتر میشه فهمید چه طویله ایه. احساسات رو بذارین کنار. پرسپولیس خیلی تو نیمکت افتضاحه و تیمی که نیمکت نداشته باشه، توی بحران به فنا میره.
پرسپولیس پرسپولیسه
دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵، ۲۰:۱۶
پرسپولیس بهترین فوتبالو بازی میکنه و اگه یه مهاجم حرفه ی داشته باشه قهرمانی آسیا خیلی سهله ... به کوری چشم دشمنان پرسپولیس ... البته اگه اندازه یک درصد شیشتقلال شانس داشته باشه که همین طارمی میشه گوتزه
مسعود
سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵، ۲۲:۱۷
فکر کنم اگه پرسپولیس امسال بتونه تو لیگ قهرمان بشه و یتا مرحله یک هشتم اسیا پیش بره پرسپولیسی ها بهترین و روایی ترین فصل زندگیشونو تجربه کردن قهرمان آسیا ؟؟؟ فیلم های هندی هم دیگه اینجوری ساخته نمیشه
Gellshah
يكشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵، ۰۰:۰۸
شما 5تا از الغراضه نخورید برامون قهرمانید،لنگو چ ب این حرفا
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر