فهرست
چند پرده از بازی یوونتوس - بارسلونا
چند پرده از بازی یوونتوس - بارسلونا

چند پرده از بازی یوونتوس - بارسلونا

۱- شيوه‌ی پرسینگ یوونتوس به‌صورت Zonal بود و به شکل Man-oriented یا نفر به نفر نبود. این بدان معناست که اگر توپ به یک سمت زمین برود، کل بلاک دفاعی یووه به همان سمت متمایل خواهد شد. راهکار مقابله با چنین‌ شیوه‌ی دفاعی، گردش توپ سریع و تعویض مدام منطقه‌ی بازی است تا تیم دفاع‌کننده ساختار دفاعی‌اش طی این جابه‌جایی‌های دائم به‌هم بریزد.

۲- در صحنه‌ی گل بارسلونا، توپ به سمت چپ می‌آید و مسی با پاسی استادانه توپ را دقیقاً در جناح مخالف روی پای دمبله فرود‌ می‌آورد. مادامی که دمبله مشغول حرکت در عرض با توپ است، بلاک دفاعی یووه در حال شیفت از چپ به راست قرار دارد و هنوز نتوانسته شکل منظمی به‌خود بگیرد. دمبله هم از این بی‌نظمی استفاده می‌کند و با به داخل زدن و شوتی ناگهانی دروازه‌ی شزنی را فرو‌ می‌ریزد.

۳-  یووه‌ی پیرلو در دیدار‌های قبلی از آرایش ۲-۴-۴ Mid-block استفاده می‌کرد اما در این مسابقه رو به آرایش ۲-۴-۴ High-press آورد. پیرلو احتمالاً گمان می‌کرد این تغییر منجر به غافل‌گیری تیم کومن خواهد شد، اما کاتالان‌ها به خوبی توانستند از خط اول و دوم پرس بیانکونری با حضور دیبالا، مواراتا، کولوسفسکی، کیه‌زا، کوادرادو، بنتانکور و ربیو عبور کنند. چگونه؟ از راه به کناره‌ بردن بازی‌ها توسط آرائوخو و لنگله یا ارسال پاس‌های چیپ نتو برای دو فول‌بک بارسا یا گریزمنی که تا نیمه‌ی خودی عقب می‌آمد و تبدیل به گزینه‌ی پاس اضافی دروازه‌بان بارسا می‌شد.

۴- تفاوت بزرگ بارسا با ال‌کلاسیکو‌ در محل استقرار خط دوم پرس بارسا بود؛ بوسکی(نیمه‌ی اول دی‌یانگ)، پیانیچ و پدری در این مسابقه نزدیک‌تر به چهار نفر خط دفاع بازی می‌کردند و فضای بین مدافعان و هافبک‌های بارسا کاهش یافت؛ در نتیجه یووه برخلاف رئال نتوانست از منطقه‌ی ۱۴ استفاده‌ی خاصی ببرد.

۵- پیرلو گمان می‌کرد وینگر چپ بارسلونا همانند ال‌کلاسیکو قرار است روی پای دفاع وسط راست یووه بیاید و فول‌بک راست یووه( کوادرادو) را در Shadow cover خود قرار دهد. در نتیجه تیم او خواهد توانست با یک پاس قطری از بونوچی به کوادرادو، از جناح راست حمله کند. کومن اما در تصمیمی هوشمندانه به پدری( وینگر چپ بارسا) دستور داده بود تا کوادرادو را Mark کند. بال کلمبیایی تحت تأثیر بازی درخشان پدری فرصت نفس کشیدن هم در جناح راست پیدا نکرد و از این طریق یکی از مهم‌ترین طرح‌های پیرلو برای Build-up از عقب زمین خراب شد.

 ۶-یووه با ترکیب دو نفره‌ی بونوچی-دمیرال یا مثلث دمیرال-بونوچی-دنیلو، فاز اول Build-up خود را تشکیل می‌داد و بارسا هم با مسی، گریزمن و دمبله روی سه مدافع بیانکونری فشار می‌گذاشت. بازی با پای بسیار ضعیف دمیرال و دنیلو باعث شده بود یووه در شکستن خط اول پرس بارسا با مشکل جدی مواجه شود. مدافعان یووه نمی‌توانستند پاس طولی خوبی برای موراتا، دیبالا، کولوسفسکی و کیه‌زا ارسال کنند و کناره‌های زمین را هم تیم کومن به‌خوبی بسته بود تا پاس‌های قطری بونوچی به کوادرادو و بقیه هم کارساز نباشد. اخراج دمیرال هم حاصل همین بازی با پای بد او و کنترل توپ ضعیفش بود.

۷- با خروج احتمالاً اجباری آرائوخو، کومن در تصمیمی بسیار عجیب دی‌یانگ را به خط دفاع آورد و برای اولین بار در این فصل Double- pivot خود را با بوسکی و پیانیچ تشکیل داد. زوجی که عملکرد بسیار امید‌بخشی داشت. دی‌یانگ هم در خط دفاع با تهدید چندان جدی مواجه نشد. تنها در اولین توپی که در نیمه‌ی دوم روی دروازه‌ی بارسا آمد، دفع ناقص توپ توسط دی‌یانگ باعث شد تا کوادرادو روی تیر دو صاحب توپ شود و با پاس تک‌ضرب مواراتا را به گل برساند که با خوش‌شانسی دی‌یانگ و کومن این توپ هم آفساید اعلام شد.

۸- برخلاف تغییر پست اجباری کومن، تغییر پست اجباری پیرلو نتیجه‌ی خوبی نداشت. با اخراج دمیرال، پیرلو تصمیم گرفت تعویض جدیدش، برناردسکی را از پست هافبک چپ به دفاع چپ منتقل کند و دنیلو را از دفاع چپ به دفاع وسط آورد. در صحنه‌ی پنالتی منجر به گل بارسا، بی‌احتیاطی برناردسکی که حاصل ناآگاهی او از اصول دفاعی بود، منجر به خطای او روی فاتی تازه‌تفس شد تا تیر خلاص به قلب بیانکونری شلیک شود.

۹-  تقابل پیرلو و کومن تقابل سردرگم‌های این فصل بود. برنده، تیم و مربی بودند که کم‌تر سردرگم بودند! راه درازی پیش روی هر دو مربی وجود دارد. یکیشان که کومن باشد، هر بازی مشغول امتحان کردن مسی، گریزمن، فاتی، پدری، کوتینیو و ترینکائو در چهار پست جلوی زمینش است، اما حداقل آرایش تیمش را به هنگام دفاع و حمله و محل استقرار بلاک دفاعی‌اش را دریافته، دیگریشان که پیرلو باشد، هنوز بین ۳-۴-۳، ۲-۵-۳ و این اواخر ۲-۴-۴ می‌چرخد و هم‌چنان نمی‌داند قصد دارد بلاک دفاعی‌اش را از جلوی زمین بچیند یا از مرکز. فصل درازی در انتظار هواداران بارسلونا و یووه است.

۷    
آی اسپورت
2020-10-30 16:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر