فهرست
سوال حقوقی؛ بازی باشگاهی در فیفادی قانونی است؟
سوال حقوقی؛ بازی باشگاهی در فیفادی قانونی است؟

سوال حقوقی؛ بازی باشگاهی در فیفادی قانونی است؟

آی اسپورت - تجربه اولین فینال آسیایی برای پرسپولیس در کنار تجربه‌ای لذت بخش، دردسرهای زیادی هم داشت. آن‌ها محمد انصاری مدافع چپ‌پای‌شان را از دست دادند و ۳ بازی عقب افتاده در لیگ و ۲ بازی عقب افتاده در جام حذفی را باید برگزار کنند. موضوعی که باعث شده سازمان لیگ، تصمیم بگیرد در میان مسابقات تیم ملی برای آن‌ها بازی لیگ برتری بگذارد.

برگزاری مسابقات رسمی باشگاهی و به صورت خاص لیگ، در روزهای فیفا امری مرسوم نیست. تقویم مسابقات باشگاهی، همیشه طوری تنظیم می‌شود که در فیفا دی تعطیل شود و مشکلی برای حضور بازیکنان در تیم ملی نباشد. در تقویم لیگ برتر ایران، تعطیلی مسابقات و اردوهای تیم ملی طولانی‌تر هم هستند. این بار اما سازمان لیگ تصمیم گرفته یک مسابقه پرسپولیس را زمانی برگزار کند که دو بازیکن این تیم، در تیم ملی ایران و یک بازیکن در تیم ملی عراق حضور دارند.

پرسپولیس درخواست تعویق بازی با پیکان و تغییر این برنامه ریزی را داده‌اند و از طرفی، سازمان لیگ هم هنوز زیر بار نرفته و به برگزاری بازی در آن تاریخ خاص اصرار دارد. سوال اینجاست پرسپولیسی‌ها، به صورت قانونی می‌توانند زیر بار انجام ندادن این مسابقه بروند؟ هوشنگ نصیرزاده کارشناس حقوقی به سایت نود می‌گوید جواب این سوال منفی است: «فیفا دی، یک بازه زمانی مشخص برای ترخیص بازیکنان از بازی‌های باشگاهی برای مسابقات ملی است. یعنی اینکه چه در تورنمنت‌های رسمی و چه بازی‌های دوستانه، در بازه زمانی فیفا دی باشگاه‌ها موظفند بازیکنان را در صورت درخواست تیم‌های ملی ترخیص کنند و قانون، محدودیتی برای برگزاری بازی‌های باشگاهی در نظر نگرفته است. حتی در روزهای فیفا هم امکان برگزاری مسابقات باشگاهی وجود دارد.»

دکتر محمودی کارشناس حقوقی اتحادیه فوتبال هم این موضوع را تایید می‌کند و توضیح می‌دهد فیفا، منعی برای برگزاری بازی‌های باشگاهی در فیفا دی در نظر نگرفته است: «در اساسنامه فدراسیون فوتبال، بندی در این زمینه وجود داشت که اگر تعداد ملی‌پوشان از سقفی فراتر برود بازی‌های یک تیم خود به خود لغو می‌شود اما این موضوع ارتباطی به فیفا ندارد. فیفا این روزها را برای تیم‌های ملی گذاشته و از آن‌ها هم حمایت کرده تا باشگاه‌ها موظف باشند بر اساس زمان و مکان بازی، بازیکنان را به تیم‌های ملی در بازه زمانی تعیین شده تحویل بدهند. از آن طرف منعی برای برگزاری بازی‌های باشگاهی در نظر نگرفته است. کشورها در تقویم‌شان، همزمان نشدن با روزهای فیفا را رعایت می‌کنند و همکاری لازم را انجام می‌دهند اما فشار قانونی روی آن‌ها وجود ندارد. پرسپولیسی‌ها هم برای لغو این بازی، باید سراغ سازمان لیگ بروند.»

با این شرایط، به نظر می‌رسد اگر اصرار سازمان لیگ روی برگزاری این بازی ادامه داشته باشد پرسپولیسی‌ها چاره‌ای جز رویارویی با پیکان ندارند. آن هم در شرایطی که علاوه بر لیست مصدومان، حالا سه بازیکن دیگرشان هم درگیر بازی‌های ملی هستند. مگر اینکه سازمان لیگ، تصمیم بگیرد این برنامه را لغو و دوباره، زمان جدیدی برای بازی پرسپولیس و پیکان در تقویمش بگذارد.

نود

۲ ۵  
آی اسپورت
2018-11-15 16:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
حمید پرسپولیسی
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷، ۱۶:۴۸
طبق قانون فدراسیون وسازمان لیگ هر باشگاهی سه تا ملی پوش یا بیشتر داشته باشه بازیش لغو میشه و بیرانوند و نورالهی و بشار رسن سه ملی پوش پرسپولیس هستند
جالب اینجاست که بازی پرسپولیس که طبق قانون باید لغو بشه لغو نمیشه اما بازی تیم مافیایی حکومتی کیسه با یک اشاره وزارت ورزش لغومیشه بصورت کاملا غیرقانونی!
۲
.
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷، ۱۶:۵۵
فیفادی، نبود ملی پوشان هیچ کدوم باعث نمیشه فتاحی کیسه کش از موضعش کوتاه بیاد
۱
کسری
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۰۱
یه سوال دارم از مسعولین واقعا چرا بازی کیسه عقب افتاد بی هیچ دلیلی ولی الان میخان پرسپولیس رو با دست بسته بفرستن بازی کنه!!!؟؟؟تا بوده از این ظلم ها تو این حکومت به ما شده حتی زمانی که کیسه رو سال ۷۰ فرستادنش اسیا قرار بود ما یا کیسه ها رو بفرستن که بازهم سوگلیشون رو فرستادن بعد میان حرف مفت میزنن این متوهم ها چون از قدیم میگن نیکی که از حد بگذرد نادان خیال بد کند.اینها چون تو اقلیت هستن همیشه با هوچی گری کارشون رو جلو بردن.چهار بار قهرمان شدیم امان از یه بار میزبانی گرفتن ولی دو بار قهرمان شدن دو تا میزبانی براشون گرفتن این تو بمیری دیگه از اون تو بمیریها نیست اقایون سیاسی.
۳
حسن
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۰۲
پس این قانون چیه اگه ۳ ملی پوش داشتی بازیت باید لعو بشه این قانون تو ایران تا الان انجام شده
۲
علی
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷، ۰۰:۲۱
استاد قانون سه ملی پوش فقط برای ملی پوشان داخلی مدنظر میباشد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر