فهرست
پرطرفدارترین تیم آسیا لیدر می‌خواهد چه‌ کار؟
پرطرفدارترین تیم آسیا لیدر می‌خواهد چه‌ کار؟

پرطرفدارترین تیم آسیا لیدر می‌خواهد چه‌ کار؟

آی اسپورت – یکی می‌گوید لیدر و یکی هنوز به واژه بوقچی وفادار مانده. رییس کانون مشوقین باشگاه اما معنای دهان‌پر‌کن‌تر، ادبی‌تر و شیک‌تری است که اتفاقا در این چند سال مد هم شده. کانون مشوقین هم که حتما خودتان می‌دانید؛ ریختِ کوتاه شده‌ و انحصاری کانون هواداران است که باشگاه‌ها در سال‌های کمی دور به ما معرفی‌اش می‌کردند و امروز از آن بی‌نصیب‌اند.

حالا اما آنها را به نام کانون مشوقین باشگاه‌ها می‌شناسیم و دایره انسانی‌شان به چند تا لیدر محدود شده است. لیدرهایی که البته محدوده مسوولیت‌هایشان خیلی گسترده‌تر از مسوولیت‌ بوقچی‌های سابق به نظر می‌رسد و هر کدام یک پا تصمیم‌گیرنده‌اند برای خودشان. ماهیت این لیدرها روزی شکل گرفت که باشگاه‌ها تصمیم گرفتند به سکوهایشان سر و سامان بدهند. پس یکسری افراد برگزیده که شاید کمی قدیمی‌تر بودند و فریادشان رساتر، شدند اختیاردار سکوها و زبان سکونشین‌ها.

 حالا اما پرسش این است که کدام مشکل را توانستند از پیش‌ پای این فوتبال بردارند؟ حضور آنها و مسوول بودن‌شان چه تاثیری بر فوتبال ایران و باشگاه‌هایش گذاشت جز اینکه فحاشی و توهین و اختلاف و کینه‌توزی را به ذهن هواداران تزریق کرد؟ بیایید مقایسه کنیم روزگاری را که بوقچی‌ها تنها برای هیجان دادن به فوتبال و ترغیب سکونشین‌ها به ورزشگاه می‌رفتند، با امروز که بوقچی‌های مدرن مدیر و مربی و کاپیتان تیم را تهدید می‌کنند و بر هوادارانی که فوتبال را برای لذت بردن از زندگی برگزیده‌اند، چاقو می‌کشند.

پیش‌ترها حمایتی اگر بود و فریادی اگر می‌شنیدیم، از سر وفاداری بود و فارغ از نام‌ها. لیدرهای امروز اما همان‌ها هستند که بالادست مدیر و مربی تصمیم می‌گیرند که فلان بازیکن در تیم باشد و فلان بازیکن نباشد. فلان بازیکن بازی کند و فلانی بازی نکند. البته که پیش از پا گرفتن لیدرهای امروزی هم دعوا و درگیری بوده اما نه مثل حالا هدایت‌ شده و بر اساس خط و ربط‌های بیرون از زمین.

مشکل همین جاست. اینکه این اقلیت فریادکش چگونه به یکباره قدرت گرفتند و چطور حرف‌شان شد شعار یک ورزشگاه؟ چه شد که از گسترانیدن فرهنگ سکونشینی و هواداری، به لیدرپروری رسیدیم؟ چه کسی زیر بال و پر این به ظاهر هواداران را گرفت و تکیه‌گاه‌شان شد تا اینگونه ریشه بدوانند در باشگاه‌ها که دیگر هیچکس را یارای ایستادگی مقابل آنها نباشد؟ یا خود را چنان محق و صاحب قدرت بدانند که تیمی به بزرگی پرسپولیس را در یک مشت‌، به شکل دلخواه‌‌شان دربیاورند؟

پای اینها را چه کسی به باشگاه‌ها باز کرده؟ برای رقم خوردن چنین فاجعه‌ای چه کسانی را می‌توان مقصر دانست، غیر از مدیران فوتبال ایران؟ مدیرانی بدون پیشینه فوتبالی که باشگاه‌ها را پیش پای قدرت‌طلبی و شهرت‌طلبی خود قربانی کردند تا امروز فلان لیدر مقابل کاپیتان‌های محبوب پرسپولیس بایستد و حتی مدیر باشگاه هم نتواند کنار بگذاردش. این چه فوتبالی است که مدیر باشگاه نتواند مقابل یک لیدر بایستد و از کاپیتان‌هایش دفاع کند؟ چه ارزشی دارد آن اتحاد وقتی فلان لیدر با تهدید کاپیتان‌ و مدیر باشگاه را به عقب‌نشینی وادار می‌کند؟

مشکل این است که ما هنوز معنای وحدت و اتحاد را درک نکرده‌‌ایم و به ارزش‌ آنها پی نبرده‌ایم که با خفت و خواری یکی می‌دانیم‌شان. هنوز حتی نفهمیده‌ایم که هواداری، از دل برمی‌آید و حسابش از حمایت مواجب‌بگیران جداست.

حاصل این کج‌فهمی هم می‌شود همان اتفاقی که در شنبه پرسپولیس رقم خورد و کاپیتان‌ها حرف‌شان را پس گرفتند تا مبادا در این سال سخت، لیدرهای عصبانی و چاقو به دست پا روی گلوی تیم بگذارند و راه نفسش را ببندند. آن اتحاد هم هیچ ارزشی ندارد وقتی روی دیگرش تحقیر و عقب‌نشینی و عذرخواهی مدیر و کاپیتان باشد.

خود آنها را البته انگار خیالی نیست. ما اما همچنان از خودمان می‌پرسیم تیمی به بزرگی پرسپولیس که کنفدراسیون فوتبال آسیا پرطرفدارترین بودنش در قاره کهن را هر سال یادآوری می‌کند، لیدر می‌خواهد چه کار؟

 

ایران ورزشی

۱۵ ۱۷  
آی اسپورت
2018-08-13 12:35:00
نظر دهید

۱۷ نظر
majid
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۵۲
کی گفته لنگ پرطرفدارترین تیم آسیاست!؟ افتخار که ندارید تو آسیا مجبورید الکی لقب پرطرفدارترین تیم به خودتون ببندید!!
مارال
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۲۲
چند وقت پیش اعلام شد پر طرفدار ترین تیم آسیا پرسپولیس
گل آقا
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۱۵
برو جوجه در مسايل کلان خودتو داخل نکن! تيم دسته سومي شما حتما پرتماشاگره! شما اگه هوادارن ترک نبودند همون آزادي رو هم نميتونستيد نصفه پر کنيد!
۵
شهروند
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۵۷
کوچه بازاری ترین تیم آسیا
.
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۳۴
کوچه بازاری اراذل و اوباشی هستن که یاد گرفتن با فحاشی و تجمع باج بگیرن
۴
خربین
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۳۰
این چه تیم سوراخ و آشغالیه که پرطرفدارترین تیم اسیاست و در همین فصل لیگ قهرمانان تماشاگرانش کمتر از استقلال بودند (اون هم با یک بازی کمتر در خانه به خاطر الهلال)
۹ ۱
کیسه پلشت
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۳۴
سوراخ و اشغال اونی که تو رو پس انداخته کیسه کش نکبتی
۳
mazeyar
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۵۵
میشه بگین کنفدراسیون فوتبال آسیا کی گفته پرسپولیس مر طرفدارترین تیم اسیاس؟
اونا فقط بر اساس تعداد تماشاگر تو ورزشگاه میگن امسال بیشترین تماشاگر رو فلان تیم آورده ولی نمیگه کدوم تیم پرطرفدارترینه...
برای مثال پارسال استقلال با دو میزبانی از پرسپولیس که ۳ میزبانی داشته هوادرای ریشتری رو به ورزشگاه کشونده و کنفدراسیون فوتبال اسیا هم اینو منعکس کرده
۹ ۱
....
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۳۵
نرود میخ اهنین در سنگ! باشه کیسه پرطرفداره خخخخ
۳
omid
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۵۸
شما کیسه کشا هیچوقت هیچ واقعیتی رو قبول ندارید. فقط توهم میزنید. از بس همه چی رو جعل کردید که خودتون هم باورتون شده
امیرعباس
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۳۲
همه این مقاله رو بخاطر تیترش نوشتی و خواستی به تیم رقیب مثلا کنایه بزنی ! از نظر من طفیلی های خطرناک و کوته فکری مثل نویسنده این مطلب هستند که با این نوع کری خوانی های چیپ و ابلهانه در حد گروه سنی الف باعث و عامل تحریک هواداران جوانسال و ایجاد خشونت و تباهی میان آنهاست هر خونریزی و جراحتی از نیشتر این قلم پست و نفهم و بی مسئولیت جاریست عامل قطبی شدن فضا و خشونت ها همین مقاله ها و مطالب است با این دری وری ها فقط به بچه هایمان می اموزیم که کری های چیپ و ایجاد حس تنفر و تحقیر امریست پسندیده ایکاش مطبوعاتی های ما الزامات نوشتن و ژورنالیسم را بیابند و درک کنند!
۳
Abieteh Shahin
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۴۵
پرطرفدارترین تیم آسیا رو پارسال همه دیدن....با اینکه یک بازی خانگی کمتر از بقیه داشتیم ولی باز هم پرطرفدارترین بودیم!!
۸ ۱
00
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۳۸
اگه پارسال پرطرفدار شدین فقط یه خاطر بازی با العین بود که رفتین انتقام بگیرین با داور یه مساوی گرفتین . حالا برو بخواب
۳
فندکیون⭐️
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۲۶
نه تیم کثیفی که تو لیگ یبارم تو این چند سال ورزشکاهو پر نکرد پرهواداره
۱
.
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۳۳
.
حرف حساب
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۱۴
واقعا راست ميگه ليدر ديگه چيه! يه مشت مفت خور زورگوي مزدور که براي دو توامن بيشتر حاشيه درست ميکنند. بايد کلا ريشه اينها از فوتبال شده بشه!
۲
حسن
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۲۴
لیدرهای تیمهای پرطرفدار، ابزاری هستن برای کنترل تماشاگر در ورزشگاهها. به پاس این خوش خدمتی از رانتهای مختلف هم استفاده میکنن. فهمش سخت نیست
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر