فهرست
داستان‌های دوناروما؛ ستاره جوان کم‌نور
داستان‌های دوناروما؛ ستاره جوان کم‌نور

داستان‌های دوناروما؛ ستاره جوان کم‌نور

آی‌اسپورت- داستان خیلی شیرین و بسیار روشن شروع شد. پسری با تنها ۱۶ سال سن موفق شده درون دروازه میلان بازی کند. این که یک بازیکن نوجوان در پست حساس دروازه‌بان و آن هم در باشگاه بزرگی مثل آث‌میلان به جایگاه فیکس برسد عجیب است و توجه‌ها را خیلی زود به خودش جلب می‌کند. اما این مسیر روشن خیلی زود به تاریکی رسیده، اگرچه هنوز برای این که جانلوئیجی دوناروما پسر جوان داستان ما که تازه یک ماه پیش ۱۹ سالگی‌اش را جشن گرفت، دوباره زیر نور برود و دوران حرفه‌ای‌اش را روشن کند، دیر نیست. او باید بچگی را کنار بگذارد و بداند فاصله بین محبوب شدن و منفور شدن فقط یک تار مو است. بدون شک هیچ فوتبالیستی دوست ندارد فقط مشهور باشد و محبوب بودن چیزی‌ست که راحت به‌دست نمی‌آید.

 

 

آن اکتبرِ خاص

وقتی ۱۴ ساله بود موفق شد از آکادمی ناپولی به آکادمی میلان نقل مکان کند. قرارداد او به عنوان بازیکن آکادمی فقط ۲۵۰ هزار یورو بود. پس از ۲ سال حضور در آکادمی به نوعی جانشین برادرش آنتونیو شد که دروازه‌بان سوم میلان به شمار می‌رفت و با ناامیدی از این که در ترکیب روسونری قرار بگیرد جدا شد. فیلیپو اینزاگی او را به تیم اصلی آورد. تکمیل‌کننده کار پیپو، سینیشا میهایلوویچ بود که اگر در میلان خوب نتیجه نگرفت حداقل به جانلوئیجی دوناروما اعتماد کرد تا حالا میلان نگرانی‌ای بابت دروازه نداشته باشد. در بازی‌های پیش‌فصل و تورنمنت‌های دوستانه بازی کرده بود، حتی تابستان ۲۰۱۵ برابر رئال‌مادرید هم بازی کرد اما اینها هیچکدام جرقه‌ای نبود که جی‌جی کوچک انتظارش را می‌کشید. دروازه‌بان خوش قد و قامت میلان که اهل ناپل است اواخر اکتبر ۲۰۱۵ جای دیگو لوپس را در دیدار برابر ساسوئولو گرفت و دیگر این جایگاه را از دست نداد. با ۱۶ سال و ۲۴۲ روز سن جوان‌ترین دروازه‌بان ثابت یک تیم در سری A شد. او از آرزوی کاپیتان شدن در میلان و سالها بازی کردن در سن‌سیرو می‌گفت، اما از آن به بعد بود که داستان دونارومای جوان فراز و نشیب پیدا کرد و فقط صعودی نبود. دوناروما فقط در آبهای آرام شنا نکرد و به امواج خطرناک و عمیقی که می‌توانست او را غرق کند هم رسید.

 

 

ایجنت خطرناک

بخشی از کار یک ایجنت فوتبال همانند استعدادیاب‌هاست. حتی قبل از اینکه استعدادیاب‌های باشگاه‌های بزرگ بازیکن‌های خاصی را در آکادمی‌های کوچک و بزرگ کشف کنند آنها عملکرد یک فوتبالیست جوان را زیر نظر گرفته‌اند و تشخیص می‌دهند در آینده ارزش این بازیکن بالاتر خواهد رفت یا نه. روی بازیکن سرمایه‌گذاری خواهند کرد و مثل یک کالا منتظر دیده شدن آن می‌مانند، اگر این پروسه زمان‌بر شد خودشان او را معرفی خواهند کرد. مینو رایولا یکی از قوی‌ترین مدیربرنامه‌های فوتبال جهان که اهل ناپل است خیلی زود دوناروما را شناخت. نوجوان بلندقامتی که مشخص بود استیل تبدیل شدن به یک سنگربان بزرگ را دارد. اما رایولا بیش از این که به دل جی‌جی فکر کند به فکر جیب خودش است، مشکلی که تابستان گذشته برای دونارومای کم سن و سال مشکلی پیش آورد که کمتر برای بازیکن‌های همسن او پیش می‌آید. رایولا خیال کرده بود دوناروما هم مثل پل پوگبا قراردادی بزرگ با باشگاهی انگلیسی می‌بندد و سود هنگفتی به حسابش واریز می‌شود. کار به جایی رسید که طرفداران میلان در جام ملت‌های اروپای جوانان با پول ریختن اطراف دروازه‌ای که دوناروما در آن قرار داشت او را پولکی خطاب کردند. اما واقعاً این اتفاق‌ها دستِ دوناروما نبود و او چیز دیگری می‌خواست. کسی که باید چنین رفتاری را تجربه می‌کرد رایولا بود نه جی‌جی. در هر صورت مردم اهمیتی به این که رایولا کیست و چه می‌کند نمی‌دهند، این بازیکن است که مورد اتهام قرار می‌گیرد. حتی مدتی مینو رایولا تأکید می‌کرد دوناروما باید از میلان جدا شود، عدم مصاحبه کردن دروازه‌بان میلان در اردوی تیم جوانان ایتالیا درباره تیم باشگاهی‌اش هم باعث گرفتاری‌اش شد و همه فکر می‌کردند حرفِ ایجنتش حرفِ اوست.

 

 

افسانه یا پول؟

داستان زمانی جالب‌تر می‌شود که یادآوری کنیم مارِک همشیک ستاره اسلواک خط میانی ناپولی بارها تلاش کرده از دست رایولا خلاص شود. رایولا می‌خواست او را از پارتنوپی جدا کند و درآمد بیشتری به جیب خودش و همشیک اضافه کند، اما این بازیکن متعصب همیشه دوست داشته در سن‌پائولو تبدیل به یک نماد شود. جانلوئیجی دوناروما وقتی که تازه مطرح شد گفت که می‌خواهد برای همیشه در میلان بماند و تبدیل به کاپیتان تیم شود. حتی زمانی که از او به عنوان جانشین جی‌جی بوفون در یوونتوس یاد می‌شد هم تمایلی نشان نداد پیراهن بانوی‌پیر را بپوشد. اما شاید رسانه‌ها تصور می‌کردند جی‌جی کوچک از روی احساس و بچگی چنین حرف‌هایی را به زبان آورده، چرا که میلان هم شرایط خوب سالهای پیش را نداشت. آدریانو گالیانی در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۶ پیشنهاد تمدید ۳ ساله قرارداد دوناروما را به او داد. به نظر نمی‌رسید مشکلی بر سر تمدید قرارداد باشد و حتی پیش از شروع فصل بعد این دروازه‌بان جوان برای دوری از حاشیه قرارداد جدید را امضا کند. اما مشکلی در این بین پیش آمد. مشکل چه بود؟ وجود شخص مینو رایولا. این ایجنت اول به انتقال دوناروما فکر می‌کرد که درآمد بیشتری کسب کند، در مرحله دوم وقتی متوجه شد دوناروما هیچ علاقه‌ای به جدایی ندارد با حضور مالک چینی روسونری تصمیم گرفت حقوق او را به طرز چشمگیری افزایش دهد. فاسونه مدیر ورزشی میلان و میرابلی مدیر مذاکره باشگاه وقتی پیشنهادهای یک پسر ۱۸ ساله را شنیدند از تعجب خشک‌شان زد. این همان بازیکنی بود که می‌خواست اسطوره روسونری شود؟ کسی که بارها لوگوی باشگاه روی پیراهنش را بوسیده بود. این همان بود؟ باورکردنی نبود، نه برای مسئولان باشگاه و نه برای هواداران متعصب میلان. رایولا می‌گفت اعتمادی به مالک جدید ندارد و نمی‌داند واقعاً خواسته‌های موکلش تأمین خواهد شد یا خیر برای همین هم مذاکره به اینجا کشیده شده است. البته او فقط و فقط به پول فکر می‌کرد، اما دوناروما در این مسیر حتی برای ماندن در میلان اشک هم ریخت. حتی زمانی که او در اردوی ایتالیا بود پدرش به لهستان سفر کرد تا راضی‌اش کند در میلان بماند. حتی پدرش هم شک کرده بود و نمی‌خواست پسرش تیم محبوب خودش و خانواده‌اش را ترک کند. آن روزها گذشت و سرانجام دوناروما هرطور شده با باشگاه میلان قرارداد جدیدی امضا کرد، ولی وجهه خودش را زیر سوال برد و شاید مدتی زمان ببرد تا دوباره هواداران جی‌جی را یک میلانی متعصب بنامند. دوناروما به راحتی می‌تواند دو دهه درون دروازه میلان بازی کند و افسانه باشگاه شود، اما الان در شب‌های تاریک و خلوت است و باید اتفاق‌های خاصی را سپری کند تا دوباره به روزهای روشن برسد. چیزی که در این مسیر به خوبی روشن شد این است که فوتبالیست در هر سنی باشد از عشق و علاقه خودش به سختی برای پول دل می‌کند، چرا که در باشگاه‌های تراز اول در هر صورت پول یافت می‌شود، اما شور و شوق هواداری همه‌جا نیست.

 

فرهنگستان فوتبال

۳    
آی اسپورت
2018-03-21 21:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر