فهرست
دلار برای کالای اساسی؛ پول کی‌روش یا...
دلار برای کالای اساسی؛ پول کی‌روش یا...

دلار برای کالای اساسی؛ پول کی‌روش یا...

آی‌اسپورت- باور نمی‌کنم همه عاشق و شیفته کی‌روش باشند و برای رسیدن او به حق و حقوقش و البته سامان یافتن وضعیت رهبری تیم ملی سینه چاک بدهند و از دولت پول بخواهند. باور نمی‌کنم خبرگزاری محترمی که در تمام این ۶ سال با دولت نامهربان بوده طی یک روز دو مصاحبه مفصل از اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال منتشر کند با این محوریت که دولت یاری کند تا ما میهمان داری کنیم!

ماجرا وقتی عجیب می‌شود که این دو عضو محترم در تمام دو ماه و نیم اخیر به اندازه دو و نیم مصاحبه نداشته‌اند که بدانیم تکلیف کی روش چیست؟ چقدر پول می خواهد؟ سر چه چیزی بحث دارد و بالاخره قراردادش را امضا می کند یا خیر. البته که در این مصاحبه‌ها هم طی این همه سطور سیاه شده هیچ خبری درباره جزئیاتی غیر از پول نداده‌اند و هر آنچه هست مربوط به تقاضای جدید آنها از دولت است؛ اینکه ۴۰ میلیارد به فدراسیون فوتبال پول بدهید و برای کی روش دلار ۴۲۰۰ تومانی در نظر بگیرید. در واقع فدراسیون فوتبال از دولت می خواهد کی‌روش را هم در بین کالاهای اساسی مردم قرار دهد؛ جایی بین گوشت، برنج، دارو و کنجاله!

راستش را بخواهید ما هم به دولت منتقدیم که تعداد کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به آنها اختصاص داده می شود، محدود است و شاید اگر اقلام بیشتری در این سبد قرار می گرفت و نظارت و اجرای روند واردات و توزیع آنها کامل و درست و بدون شائبه صورت می گرفت، می‌شد افق روشن‌تری از وضعیت معیشتی مردم عادی را در آینده‌ای نزدیک ترسیم کرد اما هر چقدر بخواهیم این سبد را فراخ‌تر و وسیع‌تر در نظر بگیریم جایی برای کالای لوکسی مثل کارلوس کی‌روش در آن نمی‌ماند.

البته که خوشحالی و غرور ناشی از موفقیت تیم ملی در جام ملت‌ها شاید با هیچ چیز قابل مقایسه نباشد و رقم ۴۰ میلیارد تومان برای آن ناچیز به نظر برسد اما شاید بهتر بود فدراسیون فوتبال و مدیرانش اولویت ها را در نظر می‌گرفتند و برای گفتن حرف‌شان اسیر بازی های سیاسی نمی‌شدند.البته که حرف اسلامیان و ممبینی در خصوص حق پخش بلوکه شده مسابقات فوتبال کاملا منطقی است و از حقانیت شان درباره نشاط ملی ناشی از موفقیت فوتبال نمی توان گذشت اما آنها حرف حق را در یک بازی سیاسی و سوار بر موجی طراحی شده مطرح کرده اند که این نشانه‌ای از موقعیت نشناسی شان به حساب می آید.

جدا از این تمام حرف های اخیر درباره اینکه دولت باید پیش بگذارد و به تیم ملی و سرمربی اش پول برساند درست زمانی مطرح می شود که مدیران این فدراسیون به جهت سفت و سخت شدن قانون منع به کارگیری دوشغله ها در مناصب دولتی،دست به هر قانون و بند و تبصره‌ای می زنند تا بگویند فدراسیون فوتبال اساسا یک نهاد دولتی نیست و این قانون شامل حال مدیرانش نمی شود.

همه از تعدد مدیران بازنشسته و در خطر کنار رفتن در راس فوتبال آگاهیم. خطری که مدیران ارشد فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ را تهدید می‌کند و فهرست آماده رفتن‌ها شسته رفته و منتشر شده است. آماده رفتن‌ها البته همواره شعار «به قانون تمکین می‌کنیم» و «مشکلی با رفتن نداریم» ورد زبان‌شان است اما به صورت موازی در راستای بقای خود چکش می‌زنند و برای رسیدن به هدف اساسنامه و قانون را پشت هم ردیف می‌کنند. فدراسیون فوتبال درست در روزهایی که روی کوس استقلال می‌کوبد و با سینه‌ای جلو داده مدعی است من دولتی نیستم، از دولت پول  سهم می خواهد و یک پارادوکس بزرگ را جلوی چشم‌مان می گذارد با این تعریف ساده که مدیران این فدراسیون قانون های دولتی را دوست ندارند اما همواره به پول دولتی و ارز دولتی عشق می ورزند و حالا که این ارز شامل حال کالای اساسی‌شان (کی‌روش) نشده تیم اقتصادی دولت را ناکارآمد می‌خوانند. جالب اینکه دوستان مبنای صحبت‌های‌شان را پول بلوکه شده فوتبال در صدا و سیما گذاشته‌اند اما وقتی سال هاست جدالی بی حاصل در آن جبهه داشته و به نتیجه ای نرسیده اند دنبال راه میانبر افتاده و در روزهای تحت فشار قرار گرفتن دولت پول قلمبه ای را مطالبه می کنند با این توجیه فریبنده که مردم حق دارند از نتایج خوب فوتبال شاد شوند.

در واقع این‌طور به نظر می‌رسد که فدراسیون فوتبال امروز به نهادی مستقل با مدیران سابقا دولتی تبدیل شده که صراحتا بودجه دولتی می‌خواهند اما از قانون دولتی تبعیت نمی‌کنند و می‌گویند ما یک نهاد مستقل هستیم. می‌بینید چه قدر پیچیده شد؟

 

ایران ورزشی

۸ ۱۲  
آی اسپورت
2018-09-16 02:22:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۲ نظر
فرزاد مهریار
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۰۴:۳۴
هر چقدر هم مخالف و با بهتر بگویم منتقد سرمربی تیم ملی باشم ، انصافم اجازه نداد این چند خط را ننویسم :
«برای مردمی که هوا و نان و آب و پوشک ندارند ، کارلوس کی‌روش یک کالای لوکس است»
این یک گزاره صحیح است به شرط آنکه واقعا در کشور ما به معنای واقعی کلمه ، بی پولی باشد . به عبارت دیگر وقتی این گزاره برای من قابل فهم است که همه ابنای این مملکت با هم در نداری و فقر به سر برند . آری ، فوتبال کالایی لاکچری است و می تواند وسیله ای باشد برای پرت کردن حواس ملت از مصائبی که هر روز بر سرش می آید . منتها از آنجا که اشتهای آقایان متولی فوتبال تمامی ندارد ، این حرص و ولعشان برای غارت عقلشان را زائل کرده و یادشان می رود که اگر فوتبال نباشد که مخدری شود بر آلام این مردم ، همین مردم چنان طومارشان را در هم بپیچند که کشتارهای انقلابیون فرانسوی در پیشش حکم جوک و لطیفه داشته باشد . به همین راحتی در فدراسیون فوتبال ۳۶۰ هزار دلار ناقابل گم می شود و تنابنده ای نیست که بپرسد چه شد؟ که این همه مناقصه های غیر شفاف و مشکوک سرش به جیب چه کسی وصل است ؟ که افشاگری کاملا درست فلان ابله اینستاگرام علیه گل پسر آقای کفاشیان چرا پیگیری نمیشود و چگونه است که فرزند یک مدیر بازنشسته درجه سه کشور چندین آپارتمان چند میلیاردی و لامبورگینی دارد؟
اصلا مگر نه این است که آقایان ابر میلیاردر با هدف فرار مالیاتی با اجازه دولت در فوتبال پول خرج می کنند؟ پس چه شده که باز هم دست پت و پهن فدراسیون به سوی دولت دراز است ؟ واقعیت این است که پول هست اما سرجایش نیست . و شکم کارد خورده آقایان سیرمونی ندارد..‌‌.
۲- کارلوس کی‌روش نام بزرگی دارد . زحمات زیادی برای تیم ملی کشیده و دستاوردهای خوبی هم داشته . اما بنا به دلایلی تا کنون در یک آزمایش و امتحان واقعی نتوانسته حاضر باشد . در جام جهانی ۲۰۱۴ بازی درخشان در برابر آرژانتین و البته ناداوری واضح ، روی دیگر سکه تیم ملی دربازی بوسنی را پوشاند و در جام ملتهای ۲۰۱۵ هم ناداوری در بازی عراق باعث شکست ایران شد . در جام جهانی ۲۰۱۸ هم حضور در گروه مرگ و حواشی بسیار مانع از این شد که یک خواسته واحد و یک پیروزی بزرگ نصیب فوتبال ایران شود و البته سوال از نحوه نمایش نه چندان مطلوب تیم ملی هم مسئله ای بود که از سوی حامیان متعصب و پرخاشگر ایشان به شدت سرکوب شد. این جام ملتهای آسیا پیش رو آزمون ناگزیر کارلوس کی‌روش است : جایی که دوست و دشمن ، عارف و عامی به دنبال قهرمانی بعد از ۴۳ سال هستند و دیگر بهانه ای یا عذری را موجه نخواهند دانست . پس این فرصت را نه از مردم و نه از سرمربی تیم ملی دریغ نکنید .
۳-گیرم که کارلوس کی‌روش از ایران جدا شود : چه اتفاقی می افتد؟ هیچ سرمربی داخلی ای مورد قبول مردم نخواهد بود . سرمربیان خارجی ای که هم به فوتبال ایران آشنا باشند و هم با نداری فدراسیون بسازند هم تنها سه نفر اند : زلاتکو کرانچار که توانایی هایش از سوی عموم مردم مورد تردید است ، وینفرید شفر که موج مخالفت هواداران پرسپولیس را در پی خواهد داشت و البته ویرانی استقلال و برانکو ایوانکوویچ هم که نیامده هدف اول هواداران استقلال ، هواداران متعصب کارلوس کی‌روش و هواداران بقیه تیمهاست و البته خروجش از پرسپولیس به معنای ایجاد خلأ عظیمی است که پرسپولیس را از هم می پاشاند . پس در شرایط فعلی ، بهترین گزینه حفظ بی عذر و بهانه کی‌روش و توقع قهرمانی از ایشان است ، اگر ما را به سرمنزل مقصود رساند ، پس تمام کج خلقی ها و دیکتاتوری هایش را به دیده منت می پذیریم و در صورت عدم قهرمانی ، چاره ای نیست جز اینکه بعد از هشت سال خون تازه ای در رگ های تیم ملی جاری کنیم و این واقعیت رو مورد بررسی قرار بدیم که چرا ثمره حضور هشت ساله یک نام بزرگ در رأس تیم ملی نمره در حد خودش را بدست نیاورد
۴ ۱
مموتی هستم بزرگترین اسطوره تاریخ ششتایی ها
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷، ۱۱:۰۷
مرغ کی روش فقط یک پا دارد! 2 میلیون و 500 هزار یورو فقط برای شش ماه! یعنی به عبارتی دیگر 36 میلیارد تومان تا پایان جام ملت های آسیایی که هیچ تضمینی برای موفقیت او و تیم ملی وجود ندارد! تاج با علم به تمامی این قضایا در این وهله زمانی نمی خواهد چنین ریسکی را که می تواند در پایان منجر به برکناری اش شود کند! چرا که مهدی تاج عاشق میز و صندلی خود است و همانگونه که مستحضر هستید برای بقای خود در سمت فعلی اش حتی به مفقود الاثری هم نزدیک شد! پس چرا باید خود را فدای کی روشی کند که روزهای آخر حضورش در ایران را تجربه می کند؟
فکاهی تلخ
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۰۵:۴۲
باور نمی کنیم همه ی قلم زن های اینروزها ی فوتبال نگران قانون باشند و بخاطر ذات شریف و حقیقت جوی خود اینطور قلم فرسایی کنند در باب مزمت کالای لوکس پرفایده وصد البته پرخرج تیم ملی، کارلوس کی روش پرتغالی!حال آنکه هر کالای پرفایده و خاصی قیمت گزافی نیز دارد وصد البته شادی ملی که نتیجه کار آن میشود بی بها و بدون قیمت است! باورش سخته از گزاره صادقانه در مقدمه این مطلب پر ابهام مبنی بر نامهربان بودن چندین ساله با دولت !!!!!!چشم پوشی کنیم و دل به تب و تاب ژورنالیستی این بظاهر نقد نامه
منتشره از روزنامه دولت "ایران ورزشی" ببندیم! باور نمیکنیم علاقه بی حد و حصر تمامی قلم زنان مخالف کیروش در باب گرانی و وضع خراب معیشتی که آدرس نهایی اش منتهی به خط کشیدن روی نام مرد پرتغالی میشود!جاییکه دلار و یورو خرج سرخابی های پایتخت میکنیم ولی بودجه ای برای تحقق رویای چهل ساله تیم ملی و طلسم شکنی در جام ملت های آسیا که با حضور مرد پرتغالی بیش از همیشه واقعی بنظر میرسد! میشود خط قرمز رسانه های بظاهر خودجوش مخالف ولخرجی و موافق سیاست اقتصاد انقباضی دولت! فدراسیون فوتبال و تمامی مسئولانش هم نمیتوانند بدون حمایت مالی دولت ازپس هزینه های برنامه آماده سازی خاص تیم ملی برای یک رویداد خاص و بینظیر و شادی احتمالی آن که حکم کیمیا در این وانفسای معیشت مردم را دارد، بر بیاید! باور نمی کنیم اینهمه قلم فرسایی عاشقان قانون مداری را که سعی در القای لزوم تمکین به قانون مسئولان فدراسیون به مصوبه شورای نگهبان دارد! هر چقدر هم که دل در گروی میز داشتن و سفت و سخت چسبیدن پست و مقام امر رایج در بین مدیران فوتبالی باشد باز هم نمیتوان اینهمه اصرار به قانون مندی والزام به آنرا از سوی رسانه های مخالف کیروش و مسئولان حامی اش را باور کرد!جاییکه پارادوکس قصه شکل میگیرد همین اصرار عجیب به رفتن تاج و به دنبال آن کیروش و متلاشی شدن رویای حضور در فینال جام ملتها پس از چهل و اندی سال است! جاییکه جو عمومی را رسانه های اپوزیسیون با تز بیطرفی شکل میدهد همین برخورد های چند گانه با قانون و قانون گرایی است! جاییکه مطالبه حق پخش میشود جدال بین نتیجه و بازی سیاسی وموج سواری بر افکار عمومی! ولی هزینه کردن برای تیم ملی و شادی مردمی که تنها دلخوشی در سطح ملی و بین‌المللی شان شده همین درخشش های تیم ملی با مرد پرتغالی اش!میشود مطالبه پول قلمبه از دولت تحت فشار با توجیح فریبنده شادی مردمی از نتایج خوب فوتبال! به ما مخاطبان حق بدهید به حسن نیت و سلامت قلمتان شک کنیم! هرچقدرم که تلاش کنید با طراحی افکار و کنار هم قرار دادن برنج و گوشت و دارو و کنجاله!کنار هم!!! الویت شادی مردم از نتایج تیم ملی را کمرنگ و در ته صف نیاز عمومی جامعه جلوه بدهید!باور نمی کنیم اینقدر خوب باشید وقتی فقط خوب با کلمات بازی میکنید
۳
خربین و آسنسیو
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۰۷:۲۸
دقیقا مثل برانکوی تیم لنگ که پولش از دولت میگیره ولی میگفت ما به تیم ملی بازیکن نمیدیم.
۲ ۳
بغداد بونجاح هستم ✋
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷، ۱۱:۰۹
گفتنی ها بسیار است، درد دل ها هم بسیار است می دانیم.. هزاران کودک مستعد در سیستان و بلوچستان پا برهنه در زمین های خاکی می دوند.. هزینه خرید کفش برای تمام آنها حتی یک هزارم دستمزد کی روش هم نمی شود! چرا محمود اسلامیان حتی یک بار هم به نزد شخص رئیس جمهور نرفت تا در راستای حرکتی انسان دوستانه پیش قدم شود؟ اما امروز برای شخص کی روش خود را به آب و آتش می زند و پای ریاست جمهوری را به میان می آورد.. ماه پشت ابر نخواهد ماند..

کیسه کش کیسه ت رو بکش:))
راستی چرا از اسم من فرار می کنی؟
قبلا دوسش داشتی خخخ
خربین
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷، ۱۴:۲۹
گل پسر.رییس جمهور که پیش اردوغان برای شما سنگ تمام گذاشت.خوب خودتون رو به احمقی میزنید.
۱
خربین
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷، ۱۴:۳۱
نه اینکه بغداد ترتیب لنگ رو نداده!!!شما که اسم بغداد خیلی قبلتر تو افتخارتتون ثبت شده بود.یه مقدار گردو بخور تا حافظه ات برگرده
۱
جو زده نباشیم
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۰۹:۱۴
ببخشید برانکو کالای مهم محسوب میشه؟؟ یا شفر یا جان توشاک ؟؟سر تیم ملی که میشه همه میشن اقتصاد دان
برا اکراینی های مفت خور کسی حرفی نمیزنه
برا این همه ریخت و پاشای تیمای دولتی که هر سال میرن پنج تا پنج تا از بونجاح و عمرخربین و عمر عبدالرحمن میخورن کسی صداش درنمیاد
حالا برا یه نفر تو این مملکت که داره کار میکنه همه شده مدافع حقوق هم وطن
بعد ببخشید یه سوال اساسی میمونه این وسط به کیروش پول ندادین رفت
به سرمربی جدید میخوایم با گل حقوق بدیم یا با ماچ و بوسه سرش رو هم بیاریم؟؟
چرا انقد ملت رو بازی میدین
ننگ بر شما قلم فروشا
۴ ۱
__
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۱:۱۴
ولی قطعا گومز که نیومده به کیسه 7 میلیارد میخواد کالای اساسیه
۵
ناصر شجاعی
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۱:۱۸
چرا شما به پولی که به برانکو و شفر و قلعه نویی داده میشه معترض نیستی ؟ اونا چی آوردن برای مردم؟
۲
...
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۳:۳۲
حداقل یه جام رو اوردن مگه نه؟
۲
خربین
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷، ۱۴:۳۴
از این جام ها پروین صد تا اورده بود
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر