فهرست
درباره انگلیس و کرواسی؛ کناره‌های حیاتی
درباره انگلیس و کرواسی؛ کناره‌های حیاتی

درباره انگلیس و کرواسی؛ کناره‌های حیاتی

آی‌اسپورت- «بازی با لذت، احساس و اشتیاق. فوتبال طبیعی. توضیحش سخت است اما دیدنش راحت است. مودریچ مارادونا نیست که در صدد انجام غیر ممکن‌ها باشد. او فوتبال را ساده‌ترین کار در دنیا جلوه می‌دهد. کاری که مودریچ می‌کند فقط از عهده مودریچ بر می‌آید.» «what Modric does only Modric does

این نکات ناب را درباره لوکا مودریچ امروز خورخه والدانو (قهرمانی جام ۸۶ با آرژانتین، بازیکن و سرمربی سابق رئال) در گاردین نوشته: «دقیقه آخر وقت اضافه وقتی مودریچ خسته روی زانوهایش خم شد، می‌توانستم قالبی از او بسازم. مجسمه‌ای که نماد فوتبال در سراسر جهان باشد با این شرح: آن‌گونه که فوتبال را بازی می‌کنید و آن‌گونه که فوتبال را حس می‌کنید.

مودریچ تماشاچی را هوشمند می‌داند؛ حتی اگر تماشاچی چنین نباشد. او از اغراق در بازی اجتناب می‌کند. کاری به سلطه پوپولیسم در فوتبال ندارد و برای گالری بازی نمی‌کند. اگر مثل اینیستا توپ طلا نگیرد مشکل او نیست. مشکل همه ماست در دنیایی که ظواهر برتری دارند.»

انگلیس که حالا از قهرمانی‌اش می‌نویسند و bigger than 66 می‌نامند، با جمله «مثل همیشه حذف می‌شوند» وارد خاک روسیه شد. جایی که ساوت‌گیت با جلیقه‌اش دل بریتانیا را ربود. خوب شد آلاردایس تخلف کرد و کنار رفت. دالیچ می‌گوید: «توانستیم مسی و اریکسن را مهار کنیم پس جلوی کین را هم می‌گیریم.» البته مسی و اریکسن تنها بودند، کین نیست. نجوای کین با مگوایر قبل از گل اول به سوئد را به یاد آورید. لیندلوف، گرانکوئیست و اکدال، هری۱ را گرفتند تا هری۲ بدون مزاحم بپرد برای نخستین گل ملی‌.

انگلیسی‌ها تشنه تکرار حماسه سر آلف رمزی، مدام تاکید می‌کنند پسران‌شان از تیم‎های کوچکی مانند دارلینگتون، هالیفاکس و آلدرشات رشد کرده‌اند. درست می‌گویند. هری مگوایر گمنام، پیرارسال با دوستانش به تماشای ناکامی انگلیس در یورو رفته بود. مگوایر دومین پرنده برتر بین ۷۰۰ بازیکن جام در نبردهای هوایی است. شکسپیر مربی وقت لستر در طالع مگوایر، «کاپیتان آینده تیم ملی» را دیده بود. جمی واردی به سرعت از هیچ به همه چیز رسید. یا پیکفورد ۲۴ ساله که در هر پنج دسته بازی کرده. اما مگر پیکفورد با سی میلیون پوند به اورتون نیامده. (۳۰۳ میلیارد تومان. با پوند جهانگیری، کمی کمتر)

در جام جهانی ضربات آزاد، انگلیس بهترین تیم جام نبوده اما شاداب‌ترین و سرزنده‌ترین تیم بوده. تنها تیمی‌اند که جام اگر امروز از ابتدا آغاز شود، طراوت روز اول را دارند. بخشی از این موهبت را مرهون قرعه خوب‌اند. همچنین چرچیل‌ طور، با روش «روباه پیر» بلژیک را انداختند هچل تا خودشان میان‌بر بزنند.

کرواسی: نیجریه، آرژانتین، (ایسلند با تلفیق اصلی و ذخیره) دانمارک، روسیه
انگلیس: تونس، پاناما، (بلژیک با ذخیره‌ها) کلمبیا، سوئد.

کرواسی با راکیتیچ و مودریچ می‌تواند کمربند را بگیرد. کلید بازی، نبرد کناره‌هاست که هر تیمی نبندد باخته. اشلی یانگ از چپ و کیران تریپیه از راست. در تیم مقابل آنته ربیچ و ایوان پریشیچ. هافبک‌های دو تیم چگونه موقع حمله کناره‌ها را به کار می‌گیرند و چطور در دفاع، حمایت‌شان می‌کنند؟ مقاله میرر کلید پیروزی تیم‌شان را قطع کردن ارتباط با مانزوکیچ می‌داند که تا اینجای جام، بازیکن خیره کننده‌ای نبوده. نیکولا کالینیچ با بی انضباطی، هم تیمش را ۲۲ نفره کرد و هم از وزن هجومی کروات‌ها کاست. آمار ایجاد موقعیت گل تریپیه در این جام با کوتینیو برابر است. تریپیه خوشبخت‌ترین یار در سیستم ۲-۵-۳ ساوت‏گیت است که صخره‌ای به اسم کایل واکر را پشت سرش دارد و با فراغ بال در پست آرمانی با سانترهای دیوید بکامی، انگار از فوتبال کلاسیک انگلیسی سربرآورده.

 

@Mehdi_Rostampour

۲ ۲  
آی اسپورت
2018-07-11 20:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
ورسک
پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷، ۰۲:۴۰
همیشه میخواستم از رستم پور بپرسم که چگونه کشوری همانند دانمارک به نویسنده بوقچی که فقط لقب سازی بلده اقامت داده. نوشته هاشو که میخونی فکر میکنی که عباس اسماعیل بیگی یا هر لیدری دایره لغات افزایش پیدا کرده ومقدار تکنیک روزنامه نگاری بلده.
۱
اراسگو
پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷، ۰۲:۴۵
رستم پوریا بوقچی مجازی سراسر کینه ونفرت وجودشو گرفته. اگه کسی باهاش مخالفت کنه تا زمانی که زندست براش قلم فرسایی میکنه نمونش هم سردار آزمون به خاطر این بوقچی مجازی خدا حافظی کرد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر