فهرست
پرسپولیس – پاختاکور؛ VAR به موقع آمد
پرسپولیس – پاختاکور؛ VAR به موقع آمد

پرسپولیس – پاختاکور؛ VAR به موقع آمد

آی اسپورت – پرسپولیس روز گذشته موفق شد با یک نمایش کم نقص و بی‌نظیر از سد تیم قدرتمند پاختاکور ازبکستان عبور کند و راهی مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا شود و حالا یک گام بیشتر تا دومین فینال آسیایی خود فاصله ندارد.

در کنال نمایش خوب سرخپوشان در بازی با پاختاکور، بازی روز گذشته نقطه عطفی داشت که اخراج جلال الدین مارشاریپوف، ستاره تیم ازبکستانی و محور و طراح اصلی حملات این تیم از دقیقه 15 و البته 10 نفره شدن پاختاکور از این دقیقه از بازی بود که به نوعی امید تیم حریف پرسپولیس تا حد زیادی از آن به بعد رنگ باخت و کار برای شاگردان گل محمدی تا حدی راحت تر از قبل شد و توانستند برنامه‌های تاکتیکی خود را با دغدغه کمتری در زمین پیاده کنند.

اخراج مارشاریپوف به واسطح تکل خشنی که روی پای کمال کامیابی‌نیا رفت صورت گرفت ولی این اخراج نه به واسطه تصمیم داور مسابقه که با بازبینی صحنه توسط کمک داور ویدیویی یا همان VAR معروف صورت گرفت که برای اولین بار و از این مرحله از رقابت‌ها وارد مسابقات شده بود و نقش مهم و بسزای خودش را هم نشان داد و مشخص شد حضور این تکنولوژی چقدر به برقراری عدالت در فوتبال کمک می‌کند و اگر این سیستم در بازی شب گذشته وجود نداشت داور یک اشتباه تاثیرگذار به زیان پرسپولیس و به سود پاختاکور انجام داده بود.

این تکنولوژی که مطالبه اش در مراحل گذشته لیگ قهرمانان آسیا هم وجود داشت به عقیده خیلی‌ از صاحب نظران فوتبال آسیا دیر به مسابقات لیگ قهرمانان اضافه شد و اگر در مراحل گذشته وجود داشت می‌توانست جلوی خیلی از اشتباهات تاثیرگذار دیگر را هم بگیرد. ولی بعد از پایان مرحله یک هشتم نهایی با حضور تکنیسین انگلیسی در ورزشگاه جاسم بن حمد دوحه قرار داده شد و مورد آزمایش های اولیه هم قرار گرفت.    

هویسترا، مربی تیم پاختاکور در نشست خبری بعد از مسابقه نسبت به استفاده از این تکنولوژی در این مرحله از رقابت‌ها معترض بود و عقیده داشت وجود VAR در این مرحله و عدم وجودش در مراحل قبل استاندارد دوگانه در رقابت‌ها ایجاد کرده است. حرف هویسترا حرف درستی است ولی اعتراض او بی مورد است چرا که کمک داور ویدیویی تاثیری به جز کم کردن اشتباهات داوری و برقراری بیشتر عدالت در فوتبال ندارد ولی اینکه چرا در مراحل قبل از این سیستم استفاده نشده موردی نیست که پاختاکور بخواهد به آن معترض باشد چرا که اگر این سیستم در مرحله یک هشتم نهایی وجود داشت شاید این تیم حتی به این دور از رقابت‌ها هم نمی‌رسید.

در دیدار قبلی پاختاکور مقابل استقلال ایران بود که بازی 2-1 به سود تیم ازبک در پیش بود و دقایق پایانی خودش را سپری می‌کرد، توپ از جلوی پای دیاباته در حال عبور بود که جلال الدین مارشاریپوف با دست آن را در محوطه جریمه کنترل کرد و یک پنالتی صد در صد اتفاق افتاد ولی از چشم احمد الکاف، داور اردنی دور بود و اعتراض شدید استقلالی‌ها هم اثری نداشت. در این دیدار اگر تکنولوژی VAR وجود داشت می‌توانست اشتباه داور را اصلاح کند و ضربه پنالتی هب سود استقلال در دقیقه 80 مسابقه چیزی بود که قادر به تغییر جریان بازی به سود آبی‌ها و برگشتنشان به بازی بود و ضمن اینکه می‌توانست همانجا باعث اخراج مارشاریپوف شود و این بازیکن اصلا به یک چهارم نهایی نرسد که بخواهد با تکل خشن روی پای کامیابی نیا اخراج شود و چه بسا اصلاً پاختاکور صعود نمی‌کرد و یک جنگ تمام ایرانی میان سرخابی ها را در این مرحله از رقابت‌ها شاهد بودیم.

البته VAR قرار است عدالت را در فوتبال اجرا کند و اصلاً منظورمان این نیست که همه اشتباهات لیگ قهرمانان آسیا به ضرر نمایندگان ایران بوده و تنها ما هستیم که از وجود VAR سود می‌بریم و چه بسا اگر این تکنولوژی از دور قبل به مسابقات وارد شده بود حتی در بازی پرسپولیس - السد به زیان نماینده فوتبال ایران تمام می‌شد.

در دقیقه 68 بازی قبلی پرسپولیس مقابل السد بود که احمد نوراللهی تکل خشنی روی پای پدرو، بازیکن تیم السد رفت که آن هم خوشبختانه از چشم داور مسابقه دور ماند چرا که به عقیده اکثر کارشناسان داوری روی این صحنه داور می‌توانست یک پنالتی به سود تیم قطری اعلام کند و در این صورت کار صعود سرخپوشان به مرحله یک چهارم نهایی گره می‌خورد.

به هر جهت ورود VAR به فوتبال در هرجای دنیا و هر رده از مسابقات اتفاق خوبی است که اشتباهات داوری و تاثیرشان روی نتایج را کمرنگ‌تر از  قبل می‌کند و روز گذشته هم می‌توان از VAR به عنوان ستاره بازی در کنار عیسی آل کثیر نام برد که اجازه نداد حق پرسپولیس روی 10 نفره شدن تیم حریف تضییع شود و حالا با برقراری عدالت در تصمیم داور مسابقه پرسپولیس با خیال راحت تری توانست بازی کرده و صعود کند و حالا ایران یک نماینده در نیمه نهایی دارد.

 

ایلنا 

۱ ۲  
آی اسپورت
2020-10-01 23:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
محسن
جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹، ۰۳:۱۹
اما با این توصیحات فکر کنم هم بود varبه نفع این تیم بوده و هم نبودش!!!! گذشته از لیاقت و تلاش،یه جو شانس
Ali
جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹، ۰۳:۴۳
خبرنگار کیسه کش رو ببین
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر