فهرست

گزارش ویژه: اتفاقات باورنکردنی در فوتبال ایران/ بیا آبدارچی شو!

فوتبال ایران در سال 93 هم مثل همیشه پر از جنگ و صلح بود؛ دعواهایی آتشین که در نگاه اول پایان ناپذیر به نظر می‌رسیدند، اما بعضا به سرعت ختم به آشتی شدند! در  این مطلب نگاهی گذار خواهیم داشت به برخی از مهم‌ترین جدال‌ها و البته آتش‌بس‌هایی که در فوتبال ایران بر پا شد.

لیست دعواها

از دستبند تا یقه‌گیری در داربی

* درگیری علی دایی و محمد مایلی‌کهن در سال 93 به اوج خودش رسید و باعث شد سرمربی اسبق تیم ملی کشورمان چهار روز را در زندان بگذراند. مایلی‌کهن در این ماجرا دستبند خورد.

* جواد نکونام مصاحبه‌های تندی علیه قلعه‌نویی انجام داد که در نتیجه آنها امیر از وی شکایت کرد. در مرحله اول برای کاپیتان تیم ملی قرار کفالت 50 میلیون تومانی صادر شده است.

* در جریان اخراج علی دایی و کادرش از پرسپولیس، افشین پیروانی به شدت عصبانی بود؛ طوری که چند بار سعی کرد با الفاظ آنچنانی درخشان و دوستانش را مورد نوازش قرار بدهد، اما دایی جلوی دهان او را گرفت!

* مهدی رحمتی از استقلال جدا شد. او هم اظهاراتی علیه قلعه‌نویی انجام داد. در مقابل خیلی از بازیکنان و مسوولان این باشگاه نیز به رحمتی حمله کردند و او را مورد طعنه و کنایه قرار دادند. در یک تصمیم عجیب، قلعه‌نویی در بازی استقلال و پیکان فروزان را نیمکت‌نشین کرد و به طالب‌لو فرصت داد تا با رحمتی، رقیب دیرینه‌اش دوئل کند. آنها در مراسم ابتدای بازی هم با یکدیگر دست ندادند.

* درگیری طوفانی علی دایی و علی پروین در جلسه هیات‌مدیره سرخپوشان پیش از لیگ چهاردهم، از آن دست حوادث حیرت‌انگیز بود. فایل صوتی این مشاجره باورنکردنی به دست رسانه‌ها رسید و آنها ریز به ریز سخنان طرفین را منتشر کردند. بعد دایی خطاب به رییس‌جمهور گفت «در دفتر وزیر شما شنود کار گذاسته‌اند» و ظاهرا همین مساله به یکی از ارکان اصلی اختلاف نظر گودرزی با سرمربی سابق پرسپولیس تبدیل شد.

* در جریان داربی79 امید عالیشاه و میلاد فخرالدینی یک یقه‌گیری درست و حسابی با هم داشتند و بعد از سال‌ها طعم یک داربی واقعی را زیر دندان هواداران بردند. هرچند این درگیری برای آنها هزینه زیادی داشت و به خصوص عالیشاه را با محرومیت سنگین مواجه کرد.

* دعوای کی‌روش با سرمربیان پرسپولیس و استقلال هم از ان دست اتفاقات باورنکردنی سال بود. مربی پرتغالی که همیشه سعی کرده بود خودش را از جنجال‌ها کنار نگه دارد، این بار عمدا و فورا وارد گود شد و پس از حذف تیم ملی کشورمان از جام ملتهای آسیا، از همان استرالیا علیه درخشان و قلعه‌نویی موضع گرفت. او این دو نفر را لایق سرمربیگری در فوتبال ایران ندانسته بود.

* در سال 93 بهروز رهبری‌فر و رضا حقیقی هم حسابی از خجالت هم درآمدند و باورنکردنی‌ترین کلمات را نثار یکدیگر کردند. پس از جدایی حقیقی از پرسپولیس، رهبری‌فر به او حمله کرد و این بازیکن نیز به بهروز پیشنهاد داد که برود و آبدارچی پدیده بشود!

* اظهارات محمدرضا خلعتبری علیه کارلوس کی‌روش بعد از خط خوردن وی از فهرست مسافران جام جهانی باعث شد تا خلعت هم به لیست سیاه سینیور اضافه شود. ظاهرا او فکرش را نمی‌کرد کی‌روش قراردادش را تمدید کند و در ایران بماند، به همین خاطر بعد از جام جهانی گفته بود ما با یک مربی ارزان ایرانی هم می‌توانستیم همین عملکرد را داشته باشیم!

* آندرانیک تیموریان هم یکی دیگر از خیل کسانی بود که با جدایی از استقلال، علیه قلعه‌نویی مصاحبه کردند. او خیلی زود پس از حضور در تبریز، در جریان یکی از شادی گل‌هایش سردوشی‌های ژنرالی قلعه‌نویی را به شکل نمادین کند و دور انداخت!

لیست آشتی‌ها

کبوتر، باز و آب یخ!

* گرچه روابط علی دایی و علی کریمی در سال 93 هم متشنج بود، اما طرفین در این ظرف زمانی پالس‌های مثبتی نیز برای هم فرستادند. در برهه‌ای که مساله سطل آب سرد رایج شده بود، در کمال شگفتی علی کریمی از دایی برای انجام این کار دعوت کرد، اما دایی از پذیرفتن این دعوت طفره رفت تا یک فرصت درست و حسابی برای آشتی از دست برود. بعد از جدایی شهریار از پرسپولیس اما، این بار او شروع کرد به چراغ سبز نشان دادن به کریمی! دایی که یک بار در مواجهه با خط و نشان‌های جادوگر خطاب به او گفته بود: «کبوتر با کبوتر، باز با باز» بعد از انتخاب کریمی به عنوان محبوب‌ترین بازیکن دو دهه اخیر پرسپولیس، به وی تبریک گفت و آرزو کرد او در نظرسنجی نهایی نیز بتواند عنوان محبوب‌ترین فوتبالیست کشور در 20 سال گذشته را به دست بیاورد.

* یکی از بزرگترین درگیری‌های دوران معاصر فوتبال ایران در سال 93 روی داد؛ جنگ بین فدراسیون و صداوسیما که منجر به عدم پخش دو هفته از مسابقات لیگ برتر شد. با این وجود طرفین سرانجام دور یک میز نشستند و با هم آشتی کردند. گفتن ندارد که این بار هم دعوا را صداوسیما برد و با تنها کمی افزودن بر رقم پیشنهادی‌اش، توانست دوربین‌ها را دوباره به استادیوم برگرداند.

* در طول نقل‌وانتقالات زمستانی لیگ چهاردهم، محسن مسلمان با استقلال به توافق رسید و در آستانه پیوستن به این تیم قرار گرفت. بعد صادقیان که دوست نزدیک او بود گفت که اجازه نمی‌دهد چنین انتقالی انجام شود. مسلمان اما مدعی شد این مساله اصلا ربطی به پیام ندارد که همین مساله واکنش تند صادقیان را به دنبال آورد. دو طرف برای مدتی با هم قهر بودند، اما در نهایت با وساطت حسین ماهینی آشتی کردند. هرچند که نه قهر اینها مهم است و نه آشتی‌شان! صادقیان اوایل سال هم با رضا حقیقی آشتی کرده بود.

* در جریان بررسی انتقال مبین میردورقی به پرسپولیس، شاه‌محمدی مربی تیم‌های پایه سرخپوشان اظهاراتی علیه این بازیکن انجام داد. در طرف مقابل هم میردورقی تقریبا هرچه از دهانش درمی‌آمد به او گفت و این پیشکسوت فوتبال ایران را حتی با «نظام دوبرره» مقایسه کرد. با این وجود طرفین بعد از چند روز در مصاحبه‌های جدیدشان تغییر موضع دادند و از هم دلجویی کردند. این مساله باعث شد سردرگمی اهالی فوتبال در مورد این انتقال افزایش پیدا کند. راستی شما فهمیدید چی شد؟!

     
آی اسپورت
2015-03-23 18:11:38
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر