فهرست
نگاه فرآیندمحور به ناکامی استقلال/ مشکل دفاعی!
نگاه فرآیندمحور به ناکامی استقلال/ مشکل دفاعی!

نگاه فرآیندمحور به ناکامی استقلال/ مشکل دفاعی!

آی اسپورت- استقلال تهران در هفته ۱۷ لیگ با شکست ۲ـ۱ از استقلال خوزستان با نزول به رتبه ششم جدول موج وسیعی از ناامیدی را در میان هواداران خود ایجاد کرد. پس از این بازی کاسه صبر هواداران این تیم لبریز شده و در فضاهای مجازی به دنبال دلایل نتیجه نگرفتن تیم محبوب‌شان بودند. با نگاهی با جدول بازیها تیم استقلال با ۲۰ گل زده فقط ۲ گل کمتر از تیم صدرنشین و رقیب سنتی خود وارد دروازه حریفان کرده در حالیکه در مقابل ۵ گل خورده قرمزها ، انها ۱۶ گل از حریفان دریافت کرده‌اند. بنابراین به راحتی می توان مشکل این تیم را در ساختار دفاعی آن جستجو کرد. در فوتبال مدرن دنیا تیمها وقتی توپ را از دست می دهند بلافاصله وارد فاز دفاعی شده و تمامی بازیکنان بسته به موقعیت خود موظف به رعایت حداقل ۳ اصل اولیه دفاعی هستند.
اول ـ نزدیکترین بازیکنان  به فرد صاحب توپ با حداکثر سرعت خود را به او و نفرات گزینه پاس می رسانند. تا  ضمن گرفتن فرصت تفکر و برنامه ریزی از یار صاحب توپ امکان انتقال توپ از دفاع به حمله را گرفته یا به تاخیر بیاندازند. برای این اقدام دفاعی لازم ست بازیکنان میانگین سنی پایین و قدرت بدنی بالایی داشته باشند. زیرا استارتهای انفجاری لازم برای پرسینگ انرژی بالای را طلب می کند.
دوم- بازیکنان خطوط عقب‌تر باید بلافاصله و با سرعت تمام به عقب برگردند تا از نظر عددی به مهاجمین تیم حریف برتری داشته باشند.
سوم ـ این بازیکنان باید در اسرع وقت فضاهای خالی و نفرات حریف را پوشش داده و مانع از صاحب توپ شدن بازیکنان حریف در فضاهای خالی شوند.

در دقیقه چهار بازی شوت دروازه بان با برگشت توسط خط هافبک استقلال خوزستان در پشت محوطه جریمه ابی های پایتخت به افشین ارش میرسد . در تصویر مربوطه می بینیم که هیچ مدافعی او را تحت پرس قرار نداده و در حالی که مدافعین استقلال به جای پرس او در حال فاصله گرفتن از او هستند مهاجم کناری با فرار از راست به فضای خالی پشت دفاع به باز شدن بیشتر دفاع کمک می کند.


 
و جالب است که در تصویر چند لحظه بعد ان فرصت مورد اشاره ارش افشین با دروازه بان استقلال تک به تک شده و اگر در تصویر زیر توجه کنید همان مدافعان روبروی او در عکس قبلی هم جا مانده اند!
 
حال در تصویر زیر که مربوط به دقیقه ۲۱ بازی است دقت کنید. آرش افشین در میانه میدان توپ را تصاحب و به بیگ سعید در کانال چپ استقلال خوزستان پاس می دهد.
 
چهار بازیکن استقلال در مقابل یار صاحب توپ هستند که همگی در حال برگشت به زمین خودی هستند و هیچ بازیکنی سعی در پرس بیگ سعید نمی کند وبین مدافعین و در پشت آنها هم فضای زیادی برای استفاده مهاجمین وجود دارد. نکته اصلی در این تصویر بازیکن سفید سمت راست زمین یعنی نانگ است که دقیقا" یک گام عقب تر از بیگ سعید در فضای پیش روی خود استارت می زند . حال در تصویر بعد که تنها متعلق به فقط چند ثانیه بعد است ، همین بازیکن خود را به درون محوطه جریمه استقلال تهران رسانده و از خط دفاعی استقلال فقط دو نفر انجاست کهکاری از دستشان بر نمی اید و ضربه سر ضرب این بازیکن منجر به گل می شود که البته داور افساید اعلام می کند.

در این صحنه کاملا عدم پرسینگ یار صاحب توپ و عدم  پرسینگ گزینه های پاس و عدم برگشت سریع عناصر دفاعی  به عقب و بستن فضاهای خالی بخوبی رویت می شود.حال در تصویر بعدی مربوط به دقیقه  هشتاد دو بازی که منجر به گل دوم استقلال خوزستان می شود اولا مهاجم سمت چپ که توسط هافبک میانی صاحب توپ می شود کاملا ازاد است دوما دفاع باز و فضاهای خالی خط دفاعی استقلال و همچنین نسبت بازیکنان سفید پوش به ابی بیانگر عدم برگشت سریع عناصر دفاعی به زمین خودی است.


 
همانگونه که در گوشه بالا و راست تصویر بعدی می بینید فقط پنج ثانیه بعد همان مهاجم پا به توپ بدون هیچ پرسینگی در برابر همان دو مدافعی که یار سفید پوش با گذر از مابین آنها به سمت چپ محوطه جریمه فضای وسیع و خالی سمت راست را که هیچ مدافع ابی پوشی در ان نیست آماده می‌کند تا مهاجمین اضافه شده طبق تصویر زیر گل دوم استقلال خوزستان را بزند.


با یادآوری اصول ساده ای که زیر بنای دفاعی تیم‌های مدرن دنیاست و تطبیق تصاویر عدم انطباق عملکرد ابی های پایتخت به راحتی می‌توان به تصمیم سازان و تصمیم گیران فنی این تیم پر طرفدار کمک شود. نقطه ضعف تیم را با آدرس‌های غلط در جاهای دیگری جستجو نکنند. گاهی اوقات هزینه خرید بازیکنان اسمی را باید برای شرکت در تورنمنت‌ها و کلاس‌های تمرین مربیان روز دنیا صرف کرد زیرا ایرادات فرایندی را با اصلاح فرایندها می‌توان بر طرف کرد، نه تغییر نفرات.

۱۲    
آی اسپورت
2017-01-20 13:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر