فهرست

تاریخچه ایران-شیلی؛ یک برد و یک باخت در مصاف با سرخپوست‌ها

آی اسپورت- سومین رویارویی ایران و شیلی این بار در وین. ساعت 23:30 پنج‌شنبه شب در ورزشگاه VN Arena شهر سانکتپولتن اتریش این 2 تیم رو در روی یکدیگر قرار می‌گیرند. 2 تیم پیش از این 2 بار روبروی یکدیگر قرار گرفته‌اند که این رویارویی برای اولین بار، 4 تیر ماه 1351 (25 ژوئن 1972) در ورزشگاه دو آرودا شهر رسیف برزیل برگزار شد.
در مسابقات جام استقلال برزیل بود که ایران و شیلی برای اولین بار به مصاف هم رفتند. حریف نامدار آمریکای جنوبی در پایان بازی موفق شد با نتیجه 2 بر یک حریف آسیایی‌اش را از پیش رو بردارد که هر 2 گل این تیم را کارلوس کاسلی وارد دروازه ایران کرد. تک گل ایران را هم آن زمان پس از کنار رفتن پرویز دهداری از سرمربیگری تیم ملی محمد رنجبر به صورت موقت به عهده گرفته بود، مجید حلوایی به ثمر رساند. پس از این مسابقات، دیدار دوباره ایران و شیلی به سال 1376 کشیده شد. در یازدهمین روز ماه یازدهم 76 (31 ژانویه 1978) سفیدپوشان ایران بار دیگر مقابل سرخپوشان سرخپوست حاضر شدند. این بار بازی در ورزشگاه هنگ‌کنگ و تورنمنت دوستانه‌ای بود که در این کشور برگزار می‌شد. ایران با شکست مقابل نیجریه و شیلی با شکست مقابل هنگ‌کنگ به رده‌بندی رسیدند تا بعد از تساوی یک بر یک شاگردان تومیسلاو ایویچ در ضربات پنالتی 5 بر 3 شیلی را از پیش رو بردارند.
این 2 دیدار در تورنمنت‌های دوستانه و به دعوت فدراسیون‌های برزیل و هنگ‌کنگ برگزار شد اما این بار داستان فرق دارد. فدراسیون فوتبال شیلی که پیش از جام جهانی 2014 برزیل هم از فدراسیون فوتبال ایران دعوت کرده بود تا تیم‌های ملی 2 کشور به مصاف هم بروند با مخالفت کارلوس کی‌روش روبرو شد. سرمربی پرتغالی تیم ملی با این درخواست مخالفت کرد تا شیلیایی‌ها بار دیگر درخواست خود را بفرستند. این بار اردو در اروپا و بازی دوستانه با سوئد باعث شد تا کی‌روش مخالفتی با این بازی نداشته باشد تا شاگردانش رویارویی با ستاره‌های آمریکای جنوبی را تجربه کنند.
پس از دوران طلایی سالاس و زامورانو در تیم ملی شیلی حالا بار دیگر تیم ملی این کشور بازیکنانی طلایی در تیمش دارد. ستاره‌هایی مانند الکسیس سانچس که سال گذشته از بارسلونا به آرسنال رفت و آرتورو ویدالی که اکنون جزو بازیکنان تأثیرگذار یوونتوس به شمار می‌رود. قطعاً رویارویی این بازیکنان با تیم ملی ایران که ستاره‌ای در تیمش ندارد و بدون حضور علیرضا جهانبخش و سردار آزمون بدون پدیده شده است، می‌تواند یک بازی بزرگ برای ایران باشد. باید دید کارلوس کی‌روشی که در 4 سال حضورش در ایران همیشه از برگزاری بازی دوستانه با تیم‌های بزرگ جهان فراری بوده، مقابل شیلی چه می‌کند؟
کی‌روش از زمان حضورش در تیم ملی بارها پیشنهاد تیم‌های بزرگ دنیا را رد کرده و برگزاری دیدارهای دوستانه با تیم‌هایی مانند ماداگاسکار، فلسطین، اردن، موریتانی، موزامبیک، آلبانی، تونس، تاجیکستان، عمان، گینه، بلاروس، مونته‌نگرو، آنگولا، ترینیدادوتوباگو، کره‌جنوبی، عراق و چند تیم باشگاهی را مفیدتر دانسته است. حالا باید دید در شرایطی که به نظر می‌رسد عمر کی‌روش در تیم ملی به پایان رسیده و به پایان همکاری با فدراسیون فوتبال نزدیک می‌شود، چه اتفاقی رقم خواهد خورد.
کی‌روش این بار ترس را کنار گذاشته و ترجیح داده شاگردانش مقابل تیم‌هایی مانند شیلی و سوئد صف‌آرایی کنند. شاید این 2 بازی تأثیر زیادی در روند کاری این مربی پرتغالی با فدراسیون فوتبال ایران داشته باشد، چرا که کی‌روش اعلام کناره‌گیری کرده و شاید موفقیت در این دیدارها بازی بین او و فدراسیون فوتبال را به سودش تمام کند.
     
آی اسپورت
2015-03-25 11:44:42
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر