فهرست

کمک ویژه به هدایتی برای خرید پرسپولیس/ شهرام جزایری: پرسپولیس سالی هزار میلیارد پول در می آورد!

آی اسپورت- پرسپولیس با قیمت ۳۰۰ میلیارد تومان مشتری پیدا نکرد. درحالی که حسین هدایتی و گروهش بار‌ها می‌گفتند می‌خواهند این تیم را بخرند، قیمت ۲۹۰ میلیاردی برای خرید این تیم را غیرمنطقی دانستند و بسته‌ای ارائه نکردند تا هیچ گروه دیگری هم بسته‌ای پیشنهاد ندهد و فروش تیم به مزایده دوم برسد. هدایتی و دوستانش همچنان جدی‌ترین مدعی برای خرید تیم هستند. آنها از قول پروین پیشنهاد جدیدشان را مطرح کردند؛ رقم ۲۰۰ میلیارد تومان اما پوری حسینی می‌گوید سازمان خصوصی‌سازی در مزایده دوم هم حاضر نیست رقم را پایین‌تر از ۲۹۰ میلیارد تومان بیاورد.

در این زمان اما نام شهرام جزایری رسانه‌ای شد. شهرام جزایری که ۱۲ سال حبس را به دلیل مشکلات مالی ناشی از تخلف مالی پشت سر گذاشت. او وقتی با این سوال روبه‌رو شد که می‌گویند قرار است پرسپولیس را بخرد گفت: «پرسپولیس را دوست دارم اما پول خریدنش را ندارم.»

شهرام جزایری یکی از سوژه‌های همیشگی رسانه‌هاست. مردی که در اوایل دهه ۸۰ توانست وام‌های میلیاردی بگیرد و رقم اختلاسی که به خاطرش محکوم شد تا آن زمان بزرگ‌ترین عددی بود که مردم عادی کشورمان به گوششان خورده بود اما حالا با گذشت بیش از یک دهه آن عدد خیلی هم رقم عجیب و بزرگی نیست. با این وجود خیلی از تحلیل‌گران اقتصادی به رغم نکوهش شیوه کاری جزایری در آن سال‌ها، می‌گفتند هوش اقتصادی بالایی دارد. جزایری البته هیچ‌گاه در آن سال‌ها به فوتبال وارد نشد اما این بار نامش در فوتبال شنیده می‌شود. جزایری اگرچه بر اساس ضوابط گذاشته شده برای واگذاری پرسپولیس یا استقلال نمی‌تواند در مزایده شرکت کند اما تقریبا همه نزدیکان به پرسپولیس نام او را در کنار چهره‌هایی چون رویانیان، هدایتی، پروین، عابدینی و هادی رضوی قرار می‌دهند. افرادی که تمایل به خرید باشگاه پرسپولیس دارند.

این متخلف پیشین اقتصادی چه می‌کند و چطور نامش به پرسپولیس در شرایط واگذاری پیوست شده است نکته‌ای بوده که در میان این شایعات هیچ‌گاه به آن پرداخته نشده. او که این روز‌ها به دنبال افتتاح فروشگاه‌هایی زنجیره‌ای است، می‌خواهد برندی در مواد غذایی داشته باشد که به رقابت فروشگاه‌های زنجیره‌ای برود. نزدیکان به جزایری می‌گویند او فروشگاهی ۹ هزار متری را به عنوان اولین هایپر مارکت در مرکز تجاری در حال احداثی در غرب تهران راه می‌اندازد و می‌خواهد این سری فروشگاه‌ها را در سراسر کشور داشته باشد. او شاید به دنبال یک برند است. برندی که خیلی زود جا بیفتد. اسمش را همه مردم بشناسند و علاقه‌مند به اولین حضور در آنجا باشند و بعد با ویژگی‌های خدمات‌رسانی فروشگاه بتواند مشتریانش را مشتریانی دائمی کند.

جزایری‌‌ همان‌طور که گفته‌اش رسانه‌ای شده، به دوستانش هم گفته که برند پرسپولیس خوب است اما برای خریدش پول ندارد. او اما این روز‌ها برای تامین اعتبار مورد نیازش، مشاوره‌های ساختارسازی اقتصادی می‌دهد. یکی از شرکت‌هایی که جزایری به آنها مشاوره می‌دهد، هلدینگ استیل آذین ایرانیان است. هولدینگ سهامی عام که مهم‌ترین مشتری برای پرسپولیس به شمار می‌رود.
حسین هدایتی مالک این هلدینگ چندی قبل و بین دو نیمه بازی ستارگان ۹۸ و تیم هنرمندان در کیش درباره این مشاوره‌ها گفت: «بله آقای جزایری به شرکت ما مشاوره‌هایی داده است. ما به دنبال تقویت ساختار اقتصادی‌مان هستیم. در این زمینه آقای جزایری هم مشاوره‌هایی داده‌اند. ما همه کار‌هایمان را در چارچوب قانون انجام می‌دهیم و ایشان هم اگر اتفاقی در گذشته برایش رخ داده، مجازاتش را هم سپری کرده و ممنوع الفعالیت نیست.»

اما درباره پرسپولیس. آیا جزایری هم یکی از آنهایی است که هدایتی برای خرید پرسپولیس رویشان حساب کرده؟ امیر عابدینی یکی از اعضای نزدیک به هدایتی در کمیته ۸ نفره خرید پرسپولیس می‌گوید: «تا امروز هیچ نامی از جزایری نشنیدم. البته ما قرار است به همراه علی پروین در کمیته خرید سهام پیشکسوتان نقش داشته باشیم. ولی باید از هدایتی درباره نامی که گفتید بپرسم چون اگر او حضور داشته باشد شرایط فرق می‌کند.» رویانیان، دیگر فرد نزدیک به هدایتی در کمیته خرید هم می‌گوید: «نام هدایتی را در این باره نشنیدم. در جریانش نیستم.» نزدیکان به جزایری اما می‌گویند او که یک پرسپولیسی است فقط یک ایده به گروه هدایتی داده است. ایده‌ای درباره راهکارهای درآمدزایی از پرسپولیس. او رقمی نجومی به گروه خریدار داده و گفته این برند در صورت اجرای برنامه‌ای دقیق، با تنها به‌کارگیری ده میلیون نفر از هوادارانش می‌تواند تا هزار میلیارد تومان در سال از آن درآمدزایی کند. هدایتی در این باره هم گفت: «ایشان نکاتی گفتند. درباره این گفتند که می‌شود از برند پرسپولیس درآمدزایی کرد اما درباره عدد و رقمش دقیقا یادم نیست. ولی گروه نخبگانی که می‌خواهند پرسپولیس را بخرند خودشان گروهی کارکشته هستند و برایش برنامه دارند و می‌خواهند باشگاه را به سوددهی برسانند تا خیال هواداران آسوده باشد. حسین هدایتی به عنوان شخص در این مسأله ورود نمی‌کند اما هلدینگ استیل آذین اگر شرایط خرید مهیا باشد پا پیش می‌گذارد.» البته هدایتی و دوستان به‌رغم این مشاوره‌ها، درحالی که برای یک فصل حاضر بودند ۳۰ میلیارد بپردازند تا اسپانسر تیم باشند، برای مالکیت قطعی قرمزهای پر طرفدار، حاضر نشدند ۳۰۰ میلیارد بپردازند. تیمی که خودشان باور دارند در هر سال رقمی بیش از قیمت پولی که برای برندینگش می‌پردازند، درآمد خواهد داشت.
     
آی اسپورت
2015-03-25 11:22:04
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر