فهرست

گزارش روز: سرانجام پرونده علاعبدالزهرا و بنجامین ویلیامز چه شد؟

آی اسپورت- تماشاگران امروز در یادداشتی به نوع شکایت های و اصل شکایت های فدراسیون فوتبال در دو تورنمنت گذشته از داوران و بازیکن حریف پرداخته:
شکایت می‌کنند که شکایـت کرده باشند
بازی ایران با عراق که تمام شد، از قول دبیرکل فدراسیون فوتبال خبر دادند که این فدراسیون از بنجامین ویلیامز، داور استرالیایی شکایت می‌کند. نبی در توضیح دلایل شکایت گفته بود که این داور با سوت‌هایی که زده، به هواداران تیم ایران توهین کرده است. فردای همان روز داستان دوپینگ علا عبدالزهرا، رسانه‌ای شد و اعتراض به داوری بنجامین ولیامز به سایه رفت. بیش از یک ماه خبری از بازی ایران با عراق می‌گذرد. در این یک ماه، از سرانجام شکایت از داور استرالیایی خبری منتشر نشده. آیا فدراسیون فوتبال ایران واقعا از ویلیامز شکایت کرده بود؟ آیا آنها نمی‌دانستند که از این شکایت به نتیجه‌ای نمی‌رسند؟ آیا اشتباه است اگر کسی فکر کند شکایت از داور تنها برای اقناع افکار عمومی بوده؟
 اولین بار نیست که مدیران ورزش ایران، در شرایط بحرانی، تصمیماتی می‌گیرند که به نظر می‌رسد کارکردی جز فرار از فشار افکار عمومی ندارد. در جام جهانی ۲۰۱۴ هم، پس از بازی با آرژانتین، مدیران فدراسیون ایران ناباورانه اعلام کردند که از میلوراد ماژیچ، داور صربستانی بازی شکایت کرده‌اند، تنها به دلیل آنکه به زعم آنها در لحظه‌ای از بازی، خطای پنالتی روی اشکان دژاگه را ندیده است. علیرضا فغانی، داور ایرانی که در جام جهانی قضاوت کرد، بعدها درباره شکایت فدراسیون از داور صربستانی بازی با آرژانتین گفت:« تنها کشوری که از یک داور شکایت کرد، ایران بود. شکایت کردن از داور چه سودی برای ما داشت که این کار را انجام دادیم؟ همانطور که همه دیدند، فیفا پس از بازی ایران و آرژانتین باز هم به این داور صربستانی قضاوت داد. آیا غیر از این بود که خودمان را با شکایت انگشت نما کردیم؟» فارغ از اینکه تصمیم فدراسیون چه اندازه متعارف بود یا نبود، مدیران این فدراسیون بعدها تمایلی برای پیگیری شکایتشان نشان ندادند. این بی‌میلی بعدها در ماجرای دوپینگ علاعبدالزهرا هم دیده شد. مدیران فدراسیون فوتبال ایران که مدعی بودند مدارکشان درباره دوپینگی بودن این بازیکن عراقی، مستند و غیرقابل کتمان است، بعد از رای کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال، از بردن پرونده به دادگاه عالی ورزش(CAS) خودداری کردند. منتقدان فدراسیون می‌گویند فدراسیون‌ از ابتدا ادله کافی برای ورود به این پرونده نداشته، با این حال برای انحراف افکار عمومی چنین ادعایی را مطرح کرده. برخی دیگر اما می‌گویند کفاشیان حاضر نشده به CAS شکایت کند، چون نمی‌خواسته روابطش با مدیران کنفدراسیون فوتبال آسیا را به خطر بیاندازد.
     
آی اسپورت
2015-03-25 11:35:25
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر