فهرست
نهال آرزوها را سبز کن
نهال آرزوها را سبز کن

نهال آرزوها را سبز کن

آی اسپورت – کارلوس کی‌روش این روزها مرد شماره یک اردوگاه ایران در روسیه است. مردی که همه نگاه‌ها به او خیره شده و لنزهای دوربین‌ها لحظه‌ای از او چشم برنمی‌دارند. در فضای پرنشاط تمرینات، کی‌روش سوژه اصلی است و اعتبار، آوازه و رزومه او سبب شده که خواستنی‌ترین مرد کاروان ایران باشد. کی‌روش از لحظه ورود به روسیه زیر برق مداوم فلش دوربین‌ها و هجوم میکروفن‌ها بوده و این سبب شده تا ایران در سرتیتر اخبار مربوط به جام جهانی حضور همیشگی داشته باشد.

سرمربی ایران البته با همان فراستی که از او سراغ داریم در مواجهه با رسانه‌های خارجی جملاتی امیدوارکننده و هیجان انگیز را بر زبان می‌راند. از آن دست جملاتی که ما از شنیدن آن حظ وافری می‌بریم و با آن به عرش می‌رویم. کی‌روش با همان خونسردی که از او سراغ داریم و با لبخندی بر لب همانند همیشه با کلماتی شمرده با صلابت از رویاهای بزرگ صحبت می‌کند و تاکید می‌کند ایران آمده تا در جام جهانی برای خود اعتبار و احترام بخرد. کی‌روش حرف از باخت نمی‌زند و تاکید می‌کند که جام جهانی برای ایران در دو واژه برد و آموختن خلاصه می‌شود و باختی در کار نیست.

کی روش با چیره دستی‌اش در سخنوری، واژه‌ها را کنار هم می‌چیند و ترکیب کلمات با لبخند و خونسردی و البته صلابتی که در چهره و چشم‌هایش هویداست ما را از میان همه دلشوره‌ها به آرامش خلسه آوری پرتاب می‌کند که در دشوارترین گروه جام جهانی کماکان نهال آرزوهایمان سبز باشد. رفتار سرمربی تیم ملی یک پیام آماده باش برای رقبای بزرگ ایران در گروه B است که ما را دست کم نگیرید و منتظر یک تیم جسور و بی‌پروا باشید که می‌تواند هر ماموریت غیرممکنی را ممکن کند. تیمی رازآلود که خواب راحت را از چشمان رقبا می‌گیرد.

در قبال این رفتار شورانگیز و امیدوارکننده از سوی کی روش، رفتار دوگانه او در گفت‌وگو با خبرنگاران ایرانی را می‌بینیم و حیرت زده می‌شویم. آنجا که روی دیگر کی‌روش را می‌بینیم. همان مربی عاصی، آزرده، پرخاشگر و تندخو. مردی که با نبش قبر مشکلات گذشته انگشت اتهام را رو به سوی رسانه‌های ایرانی گرفته و به آنها نهیب می‌زند که پشت او و تیمش را خالی کرده‌اند و از همین رو نباید هیچ انتظاری از تیم ملی داشته باشند. کی‌روش حتی حق نقد و مطالبه را از رسانه‌های ایرانی سلب می‌کند چرا که به تعبیر او در روزهای نیاز کنار او و تیمش نبوده‌اند.

این رفتار دوگانه شرنگ تلخی است در کام تیم ملی که می‌تواند همه اتمسفر شیرین و مثبت حوالی تیم را نابود کند. کاش کی روش برای چند روز هم که شده روی دیگرش را فراموش کند و در مواجهه با رسانه‌های ایرانی همه دلخوری‌ها، گلایه‌ها و مطالبات را موقتا کنار گذاشته تا همه با هم به یک هدف و یک امید فکر کنیم؛ شگفتی در جام جهانی.

 

ایران ورزشی

۹ ۱۲  
آی اسپورت
2018-06-10 11:50:00
نظر دهید

۱۲ نظر
نظر ٣
يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۰۴
خب كاملا كيروش حق داره از دست حماقت، كوتاه بيني و سطحي نكري شما شاكي باشه. شما مثلا كارشناسان و خبرنكاران امادكي تيم ملي براي جام جهاني رو فداي مسابقات باشكاهي اسيا كرديد كه كسي نميدونه سال قبل جه تيمي قهرمانش شده. متاسفانه مشخصه افراد كوتاه فكر كه زياد هم هستن در جامعه، اينه كه قادر به اولويت بندي مسايل بر اساس اهميتشون نيستند.
علی
يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۰۴
ساعت خواب داداش! یه کم زودتر به این فکر میوفتادین! طرف رو ویران کردیم با جام باشگاه‌هایی که خودمونم میدونیم زورمون نمیرسه بگیریمش و هر سال هم هست. یه دیدار تدارکاتی بدرد بخور براش نگرفتیم تمام پیشکسوت‌هامون فحش نژادی بهش دادن! تو همین سایت فزرتی ۲۰۰۰۰ تا مقاله بر ضدش نوشتیم که زامبی‌های اینترنت برش فحش خار مادر بهش بدن تو صفحه‌ش! بعد میگی چرا اعصابش داغونه؟

واقعا چه انتظاری داری الان؟ دو دستماله برقصه؟
مارال
يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۲۳
به اینا باشه آره باید قربون صدقشونم بره!
جو زده نباشیم
يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۱۷
رفتار هر کس واکنش رفتار طرف مقابل باهاشه

انتظار دارید وقتی هر روز بهش فحش نژادی میدید و وقتی این همه تاکید کرد رو اولویت بندی مسخرش کردید و بهش انگ زورگویی زدید بیاد لبخند بزنه بگه خوب کردید

کینه کاشتی میخوای محبت درو کنی نه برادر کیروش مثه ایرانیا فراموش کار نیست.
Kaveh 6 &4
يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۲۵
با این اوضاع علف هم زیر پات سبز نمیشه برادر، چه برسه به نهال...
روستایی
يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۲۶
یه بار گفت اتهامات بزدلانه ، شماها همه بغطر از پوریا مقاله زدید نزدیک بود یه انقلاب دیگه رخ بده که آی بپاخیزید که حیثیت ایرانی برباد رفت ؛
اما وقتی اسطوره تون مدام از یه لفظ زشت نژتدی و ملی استفاده میکنه و میگه دلال موزامبیکی ، هیج کدومتون مرد نبودید جیک بزنید.

اونوقت الان چه رویی دارید ؟
مهران
يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۴۹
منتقدین معرض مفسد چه انتظار بیهوده ای دارید شما؟؟
برید بچسبید به جام قهرمانان آسیا که تهش هیچ کوفتی نصیبتون نمیشه و مدعی می‌شید چهار تا تیم عربی قوی تر بودن ....
خاک بر سرتون
بی طرف
يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۳۲
چقدر موافقین کی روش انسانهای با ادبی هستند تا وقتی اینها هوادار کی روش باشن دیگه کی روش نیازی به منتقد نداره .
خوشم می یاد تنها منطق هواداران کی روش فحاشی هست و دیگه مغزشون بیشتر از این گنجایش نداره.
۲
pooyan
يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۳۸
كافي بود بيست روز زودتر شروع ميكرديم
كافي بود يكي به كريمي ميگفت دلال ها رو ما ميشناسيم ولي كيروش شكل هيچ كدومشون نيست
كافي بود بفهميم موزامبيكي بودن نه تنها فحش نيست افت نيست بلكه همين الان اگه هركدوم از ما پاسپورت موزامبيك داشتيم به صدو بيست تا كشور بدون ويزا ميتونستيم ورود كنيم
كافي بود بفهميم
ولي متاسفانه ما تو بزنگاههاي تاريخ هميشه گند زديم رفته
از پدرانمون بگير تا ماها
ما تخصصمون گند زدن به هرچيزيه كه ميتونه خوب تموم بشه
ما متخصص گند زدن هستيم
ما با اسطوره هاي پوشاليمون
عرفان
يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۴۳
نه فکر کردی طرف مثل خودتونه که دیروزش قهر باشه فردا بهروز رهبریفر وار با گل و شیرینی بری طرفش بغلت کنه یا حمید درخشانه که سوشا فقط درگیری فیزیکی نداش باهاش فردا رفت تو بغلش نه خیر آقا ایشون کارلوس کیروشه قواعد داره کاراش برای بازیکنش اگه با صداقت بازی کنه براش از جون مایه میزاره مثل روزبه یا مسعود که یه زمانی تمام مردم حتی خود من انتظار داشتم خطش بزنه ولی نزد و پشت عقیدش وایساد الانم بعد از اینکه صعود به دور بعد با مساوی4 4به لطف گل زده در خانه با تیم هفتم امارات و برد استقلال جلوی قلعه نویی تو یه جامی که حتی فینالش 2بازیه انجام میشه که واقعا مثل فوتبال ۴ ددهه پیش میمونه و همین سال پیش هر دو تیم پایتخت ۶ گل از نماینده های عربستان و امارات خوردن وایستادید و گفتید باشگاها باید تا ثانیه آخر بازیکناشونو داشته باشن در حالی که بازی استقلال ذوب آهن مثل یه بازی داخلی میموند و پرسپولیسم نهایتا 3نفر داشت تو تیم ملی باشگاهایی که بازیکنای فیکسشون میرن لیگ لهستانو ترجیح میدن حالا خجالت نمیکشید که اومدید 5روز مونده به بزرگترین اتفاق فوتبالی جهان که تیمی مثل مصر بعد بیست سال میتونه توش قدم بزاره یا حتی ایتالیا و هلند الان خواب. حضور توشو میبینن میاید میگید فراموش کن همه حماقتهاو از پشت خنجر زدنای مارو بزار ما هم کنار شما باشیم ولی نمیشه عزیز شما به قول کارلوس جعلی بودید حتی واسه طرفداری باشگاهتونم جعلی هستید که با حرف یه نفر مثل کریمی همه چیزو میبرین زیر سوال حتی باشگاهتونو نه خیر عزیزان تیم ملی واسه جعلی ها نیس به قول الکس فرگوسن کسایی که تو باختا با ما نیستن حق ندارن تو خوشحالی کنارمون باشن
ناصر شجاعی
يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۵۲
لابد انتظار داشتید که وقتی بخاطر تقاضای اردوی آماده سازی این همه توهین کردید و حتی توهین های نژادپرستانه، وقتی باشگاه رو به نیم ملی ترجیح دادید و تیم ملی رو تنها گذاشتید، براتون فرش قرمز پهن کنه ؟ وقتی حتی براش حق انتخاب ترکیب تیم رو قائل نیستید نمیتونه قربون صدقه تون بره.

نه داداش این تیم ملی رو کیروش تنهایی و با چنگ و دندون تا اینجا رسونده.
این بچه ها مظلومانه جنگیدن تا تیم ساخته شده.
تیم هر نتیجه خوبی بگیره حاصل تلاش کیروش و کادرش و بچه ها در تنهاییِ مطلق خودشون خواهد بود.
من که قدر دان زحمات کل تیم حتی در صورت ۳ شکست هستم
علی
يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۵۹
چقدر ساده اید! کیروش یک بیزنس من کارکشته است که در هر معامله ای شرایط خودش رو به طرف مقابل تحمیل میکنه. این حرکتش در قبال خبرنگاران ایرانی که اتفاقا بخش مهمی از اونها در همه این سالها مرید وار در رکابش بودن دوتا برد براش داره‌. اول اینکه مسووایت ناکامی احتمالی تیم ملی رو از روی دوش خودش ب میداره و وی دوش اونها و سایرین میذاره، دوم اینکه اگر با هر احتمال ضعیفی بعد از جام جهانی توی ایران بمونه با این تهدید لفظی خیل خبرنگاران ایرانی رو وادار به حمتیت از خودش میکنه. برخوردش در قبال خارجی ها هم که معلومه، یک بیزنس من کارکشته هرگز از پرزنت کردن خودش و کالای خودش در یک نمایشگاه بین المللی مهم چشم پوشی نمیکنه. همین کامنتهای طرفدارانش پای این مطلب نمایانگر فعالیت بازوهای رسانه ایش در داخل ایرانه به جهت همون دلایلی که گفتم.
القصه... کیروش سه بازی آبرومند در جام جهانی و یک قهرمانی در آسیا (درصورت ادامه حضور) به فوتبال ایران بدهکاره تا تازه حسابش با ما یر به یر بشه. هر چیزی کمتر از این یعنی زیان فوتبال ملی ما در معامله ۷ ساله با استاد کارلوس کیروش.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر