فهرست
گزارش تحلیلی اکونومیست: گلهای مسی مهمتر از گلهای رونالدو
گزارش تحلیلی اکونومیست: گلهای مسی مهمتر از گلهای رونالدو

گزارش تحلیلی اکونومیست: گلهای مسی مهمتر از گلهای رونالدو

 

آی اسپورت – بحث در مورد اینکه بین رونالدو و مسی کدام بازیکن از دیگری بهتر است همچنان ادامه دارد. این دو در هفت سال گذشته هفت توپ طلای فیفا را بین خود تقسیم کرده اند که سهم رونالدو 3 توپ طلا و سهم مسی 4 توپ طلا بوده. کریس رونالدو در آخرین رای گیری برنده شد ولی خیلی از بازیکنان برجسته دنیای فوتبال نظرهای متفاوتی در مورد مسی و رونالدو دارند و حتی کاکا اخیرا نام مسی را در فهرست 11 بازیکن ایده آل خود قرار نداده است...

این بحث حالا حتی به صفحات اکونومیست، هفته نامه اقتصادی انگلیس هم کشیده شده که معمولا در میان مباحث اصلی اش تقریبا هرگز به موضوعات فوتبال اشاره ای نمی کند. اما اکونومیست در آخرین شماره اش مسی و رونالدو را مقایسه کرده و همه گلهای آنها را بررسی و براساس اهمیت لحظه و مسابقه ای که گل در آن ثبت شده ارزشیابی کرده است. نتیجه این مقایسه برتری محسوس مسی به رونالدو بود.

ازنظر اکونومیست زدن یک گل در دقیقه 90 بازی خیلی مهم تر از زدن دو گل دیگر برای تیمی است که 3-0 از حریفش پیش افتاده. درواقع اکونومیست درجه مهم بودن گلهای این دو را مد نظر قرار داده و آن را با فاکتور EPA (یعنی امتیازهای مورد نظر اضافه شده) مشخص کرده  که مسی را در شش سال اخیر در جایگاه بالاتری نسبت به رونالدو قرار می دهد. اگر رونالدو توپ طلای سال 2014 را گرفته، دلیل آن تعداد گلهای زیادی بوده که به ثمر رسانده و مسی با اینکه نسبت به او گلهای کمتری زده ولی گلهایش به مراتب سرنوشت ساز تر بوده اند.طبق محاسبات اکونومیست، 105 گل رونالدو در دو سال اخیر 41.6 EPA و میانگین 0.40EPA  درهر بازی داشته اند. کریس سه گل در نیمه نهایی و فینال لیگ قهرمانان فصل گذشته شده و برای همین شانس خود را برای کسب توپ طلا بالا برد. 

اما اکونومیست خاطرنشان کرده که دوگل او مقابل بایرن مونیخ درشرایطی به ثمر رسید که رئال 2-0 از حریفش پیش بود و در بازی رفت هم 1-0 پیروز شده بود و گل او در فینال مقابل اتلتیکو مادرید هم گل چهارم رئال بود که در دقیقه 120 از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید. اما مسی در این مدت 86 گل زده که در هرمسابقه EPA  معادل 0.40 دارند. ازنظر اکونومیست او تقریبا همیشه در لحظات حساس و کلیدی گل زده و در پنج نوبت در سالهای 2013 و 2014 در بیست دقیقه پایانی بازی گل حیاتی و پیروزی بخش تیمش را زده است. به عبارت دیگر او 20% کمتر از کریس رونالدو گل زده ولی درجه اهمیت آنها از گلهای رونالدو 20% بالاتر بوده اند.
ضمن اینکه این نوع محاسبه، هنوز آن طور که باید و شاید اهمیت واقعی گلهای مسی را نشان نمی دهند. اهمیت گل براساس اهمیت مسابقه تعیین می شود و گلهای مسی به خصوص گلهای سرنوشت ساز او در بازی های حساس و مهم بیشتر و بیشتر می شوند.در نتیجه با اضافه شدن اهمیت مسابقه EPA مسی در سال 2013 و 2014 به 59.5 افزایش پیدا کرده و به طور میانگین در هر بازی 0.69 بوده و رونالدو در همین مقطع زمانی روی میانگین EPA  0.48 متوقف می شود.

در این محاسبات گلهای مسی در آخرین جام جهانی هم مدنظر قرار گرفته اند. او در برزیل چهارگل سرنوشت ساز برای پیروزی های تیمش به ثمر رسانده بود. اما رونالدو فقط یک گل مهم در بازی با غنا زد که البته نتوانست مانع از حذف پرتغال از مرحله گروهی شود. به این ترتیب طبق نتیجه گیری اکونومیست مسی در سال های 2013 و 2014 موثرترین گلزن دنیا بوده والبته در چهارسال پیش از این هم او در این جدول یکه تازی کرده است. معلوم نیتس اگر در فینال جام جهانی گل زده بود، اکونومیست چه جایکاهی برای او در نظر می گرفت. البته در آنالیز اکونومیست، اما و اگرها و شاید ها جایی ندارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
آی اسپورت
2015-03-26 17:00:23
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر