فهرست

جواد نکونام: یک روز استرس استقلال را در اوساسونا نداشتم

آی اسپورت- جواد نکونام کاپیتان تیم ملی ایران نوروزهای متفاوتی را در عمرش سپری کرد؛ یکی مثل آن نوروز شیرین شکست ژاپن و کره شمالی و یکی هم مثل آن شکست تلخ به عربستان. او اما می گوید همیشه سال جدید برایش خوب آغاز شده است. دعای لحظه سال تحویل امسال او، سلامتی همه بود و در کنارش، حل مشکلات اقتصادی زندگی مردم...

در سال ۹۳ به خواسته هایی که داشتید، رسیدید؟

در این سال به هر خواسته ای که داشتم رسیدم. در جام جهانی حاضر شدم و در جام ملت ها هم حضور داشتم. البته هدف ما این بود که به فینال جام ملت ها برویم اما نشد...

لحظه سال تحویل ۹۳ کجا بودید؟

در کویت بودم کنار همسرم و پسرم. سال ۹۳ اولین عیدی بود که آریان پسرم کنار ما بود.

امسال چطور؟

امسال هم که در اسپانیا و دوباره پیش خانواده ام.

در لحظه سال تحویل چه دعایی داشتید؟

من همیشه دعای سلامتی می کنم، برای خانواده ام، مردم و خودم. امسال همینطور دعا کردم که انشالله وضعیت اقتصادی مردم بهتر شود چون همه می دانیم چه فشاری روی مردم است.

شما رسم و رسوم خاصی در نوروز دارید؟

نه، چیز خاصی نیست.

آخرین بار چه زمانی دور هم جمع شدید؟

نمی دانم، چند سال قبل بود. خیلی وقت است عادت کرده ام در لحظه سال تحویل کنار خانواده ام نباشم. البته الان همسر و پسرم را دارم ولی اگر آنها هم نبودند، کاملا تنها می شدم. خیلی وقت ها سال جدید را دور از خانواده ام آغاز کرده ام.

خیلی وقت ها در لحظه سال تحویل در اردوی تیم ملی بوده اید. بهترین عیدتان با تیم ملی کدام بود؟

سال که در تهران ژاپن را شکست دادیم و بعد به کره شمالی رفتیم و این تیم را بردیم. نوروز بسیار دلنشینی بود. البته خدا را شکر تمام عیدها برای من خوب بوده، غیر از عیدی که به عربستان باختیم. معمولا سال جدید را خیلی خوب آغاز کرده ام.

اولین عیدی که در اردوی تیم ملی بودید را یادتان هست؟

بله، در تیم امید بودم که آن زمان کوردس سرمربی اش بود.

کوردس از نظر شما مربی خوبی بود؟

به نظرم بدنساز واقعا خوبی بود. او در بایرن کارهای بدنی می کرد. همانطور که می دانید برای آلمانی ها نظم و انضباط خیلی مهم است اما خودتان می دانید که در ایران چقدر بی انضباطی است و هیچ چیز سرجای خودش نیست. او هم که از بایرن آمده بود به همین دلیل نمی توانست در ایران موفق باشد.

شما اگر در نوروز وقت داشته باشید، چه می کنید؟ مسافرت، دید و بازدید یا....

خب دیدید و بازدید که حتما هست. اگر در تهران باشم زیاد از خانه خارج نمی شوم ولی اگر خارج شوم دوست دارم به شمال بروم.

در اسپانیا چطور؟

واقعا شهر ماربیا را دوست دارم. اگر فرصت داشته باشم دوست دارم برای مسافرت به این شهر بروم که زیبای های خاصی دارد.

جواد نکونام دوست نداشت دی ماه ۹۳ برایش بهتر تمام شود؟

منظورتان جام ملت هاست؟ خب من فکر می کردم حداقلش بین ۴ تیم نهایی جام ملت ها باشیم.

این اواخر فوتبال تان به دو آرزوی مهم نرسیدید. اول قهرمانی با استقلال در لیگ قهرمانان و سپس قهرمانی با تیم ملی در جام ملت ها.

من اسم این را بدشانسی نمی گذارم. اتفاقا تمام ما بازیکنانی که در تیم ملی بازی می کنیم، خوش شانس هستیم. بین اینهمه فوتبالیست خدا را ما فوتبالیست کرده و توانسته ایم اسم و رسمی داشته باشیم. در واقع ما به هر چیزی که دوست داشتیم رسیده ایم. برای من بسیار مهم است که با وجدان راحت شب ها بخوابم و الان می توانم بگویم همیشه تلاشم را کرده ام که در همه بازی ها با تمام توان بازی کنم. حتی وقتی در استقلال شرایطم سخت بود، مبارزه کردم و توانستم در پایان فصل با این تیم قهرمان لیگ برتر شوم.

البته در ورود به استقلال، روزهای خوبی را سپری نکردید.

خب من یکی از بزرگترین اشتباهات عمر حرفه ای گری ام را در زمان ورود به استقلال انجام دادم. در حالی که نزدیک به ۴۵ روز از تمرینات گروهی دور بودم، به خاطر علاقه ای که به تیم داشتم، آمدم و سریعا بازی کردم. آن روز خیلی ها می توانستند من را راهنمایی کنند ولی اتفاقا به جای راهنمایی اصرار کردند که بازی کنم!

بهترین خاطره شما از سال ۹۳ چیست؟

حضور در جام جهانی. همانطور که می دانید جام جهانی بزرگتری رویداد فوتبال دنیاست و برای من افتخار بود که پیراهن تیم ملی کشورم را در این تورنمنت به تن کردم. این دومین جام جهانی ام بود و برای افتخار بزرگی به حساب می آمد. خیلی ها فکر می کردند ایران در جام جهانی انگیزه ای ندارد و گل های زیادی می خورد. همه فکر می کردند از نیجریه و آرژانتین ۴،۵ تا گل بخوریم. ولی با عملکردی که داشتیم، چهره جدیدی را نشان دادیم.

بدترین لحظه سال ۹۳ هم شکست مقابل عراق بود؟

بله، باورم نمی شد در این مرحله حذف شدیم. امیدوارم یک روز ویلیامز داور استرالیایی را ببینم و به او بگویم چرا با ما این کار را کرد. عراق اصلا در حدی نبود که بتواند ایران را ببرد ولی با اشتباه داور، دیدید چقدر تحت فشار قرار گرفتیم.

در مصاحبه ای گفتید که خواب ویلیامز را دیده اید.

بله، چهره اش تغییر کرده بود. وقتی به من گفت اشتباه پیش می آید به او گفتم آبروی ما را بردی ولی ویلیامز گفت از این موضوع ناراحت نیست! واقعا دوست دارم یک بار دیگر این داور را ببینم و از او بپرسم چرا با ایران چنین کاری کرد.

قبل از سال تحویل خبر رسید که کارلوس کی روش و تیم ملی پس از بازی شیلی و سوئد به همکاری خود خاتمه می دهند. طرفداران کروش واکنش زیادی به این اتفاق نشان دادند. شما هم در جریان اخبار قرار گرفتید؟

در اسپانیا هم این خبر بازتاب زیادی داشت و روزنامه های As و marka هم در این باره نوشتند. اتفاقا خیلی از طرفداران اوساسونا، بازیکنان و مربیان از ما می پرسیدند که چه اتفاقی افتاده است؟ چه فشاری وجود داشته که این همکاری به پایان رسیده است؟ من امیدوارم که این اخبار درست نباشد چراکه تیم ملی هدف های بزرگی با کروش در سر دارد. بازی های مقدماتی جام جهانی در پیش است. فرصت زیادی نمانده و الان زمان تغییرات نیست. مردم از عملکرد کروش راضی هستند چراکه عملکرد ایران در جام جهانی و جام ملت ها را دیدند و متوجه شده اند چه تغییراتی ایجاد شده است. به نظرم ثبات بهترین اتفاق است و اگر ما دست به تغییرات بزنیم، در آینده ضرر می کنیم. امیدوارم این اخبار به حقیقت نپیوندد و بتوانیم با تمام قدرت برای مقدماتی جام جهانی روسیه آماده شویم. امیدوارم کروش دوباره در کنار ما بماند و این بهترین تصمیمی است که مسئولان می توانند بگیرند و به نظر مردم احترام بگذارند.

زندگی در اسپانیا چطور است؟ وضعیت اوساسونا که بدجور بهم ریخته....

نیم فصل دوم امسال، اوساسونا سخت ترین شرایط تاریخ خود را سپری کرد. باشگاه هنوز درگیر است. پول ها ناپدیده شده و در کنار این اوساسونا درگیر تبانی است. ولی رو راست می گویم با وجود تمام این مشکلات، یک روز استرس حضور در باشگاه استقلال را در اوساسونا نداشتم. مردم از خیلی از اتفاق ها بی خبر هستند. خود بازیکنان هم بارها گفته اند که یکسری آدم ها باعث ایجاد چنین شرایطی شده اند وگرنه در گذشته اصلا شرایط استقلال اینطور نبود.

 

     
آی اسپورت
2015-03-27 10:19:11
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر