فهرست
گزارش: آلابا، ستاره آینده دار ، مهره کلیدی بایرن گواردیولا
گزارش: آلابا، ستاره آینده دار ، مهره کلیدی بایرن گواردیولا

گزارش: آلابا، ستاره آینده دار ، مهره کلیدی بایرن گواردیولا

آی‌اسپورت-  خیلی ساده می توان گفت داوید آلابا یکی از محبوب‌ترین بازیکنان پپ گواردیولا است. مربی کاتالان کمی بعد از ورود به مونیخ گفته بود:«او درست مثل آبیدال جوان است. او فوق‌العاده خواهد بود، راستش الان هم هست.»

تحسین‌ها به آنجا ختم نشد و پپ بعدا گفت:«داشتن او برای ما یک موهبت است. او یکی از بهترین دفاع جلوزن‌هایی است که من مربی‌شان بوده‌ام. او هر سه روز یک بار فوق‌العاده بازی می کند.»

لویی فن‌خال در سال 2010 به بازیکن 17 ساله و نسبتا گمنام فرصت انجام نخستین بازی را دارد تا او جوانترین بازیکن تاریخ بایرن شود. این هلندی خیلی زود پتانسیل او را کشف کرد:«او خوب نیست، خیلی خوب است. آلابا دفاع چپ است اگرچه خودش هنوز نمی داند.»

یوپ هاینکس هم در پیشرفت این اتریشی نقش خودش را ایفا کرد و به او مقداری که لازم داشت، فرصت بازی داد:«او توقع زیادی از خودش دارد و برای فوتبال زندگی می کند.»

گواردیولا کشف کرده آلابا نوعی خاص از بازیکن است. دویدن‌های غارتگرانه او در کناره زمین هر خط دفاعی را به هم می زند. چندکاره‌بودن او یکی از نقاط قوت کلیدی‌اش است. او بازی را به عنوان هافبک وسط شروع کرد و بعدا دفاع جلوزن شد.

ورود خوان برنات دقایق بازی او در میانه میدان را افزایش داده ضمن اینکه گواردیولا تلاش کرده او را به دفاع میانی هم ببرد تا از سرعت و قدرت پخش توپش بیشتر استفاده کند.

کنترل توپ او با فیزیکش تناسب دارد. ضربات پای چپش مانند صاعقه است و به همین دلیل نام او در کنار هاکان چالهان‌اوغلو و زلاتکو یونوزوویچ به عنوان بهترین ضربه کاشته زن‌های بوندس‌لیگا قرار می‌گیرد. این بازیکن 22 ساله بهترین پنالتی‌زن تیم ملی کشورش است افتخاری که در بایرن به توماس مولر رسیده.

دفاع شاید نقطه ضعف او باشد با توجه به بی‌میلی که نسبت به بخش فیزیکی بازی دارد و موید این همین که در یکصد بازی در لیگ حتی یک اخطار هم نگرفته است. قدرتش در ضربات هوایی این اواخر مورد تردید قرار گرفته اما این دو جنبه منفی بسیاری از کارشناسان را از اینکه او را بهترین دفاع چپ جهان در حال حاضر بدانند، باز نمی دارد.

     
آی اسپورت
2015-03-27 15:48:48
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر