فهرست
تیم ملی بدون کی روش؛ ترسناک است!
تیم ملی بدون کی روش؛ ترسناک است!

تیم ملی بدون کی روش؛ ترسناک است!

آی‌اسپورت- بی‌خبری این روزها درباره وضعیت قرارداد کی‌روش، ابهام و نگرانی درباره آینده تیم ملی را بیشتر کرده است. فدراسیون فوتبال بر خلاف وعده‌ای که داد هنوز نتوانسته قدم موثری برای حل اختلافات بردارد. کی‌روش هم که به تهران بازگشته هنوز نشانه‌ای از تغییر تصمیمش بروز نداده و آخرین استعفای مربی پرتغالی جدی‌تر از تمام دفعات قبل است. رفتن احتمالی کی‌روش، صعود تیم ملی به جام جهانی را کاملا به خطر می‌اندازد.

کی‌روش پیش از این بارها از صعود تیم ملی به عنوان یک هدف مشترک و ماموریت جمعی نام برده بود، ولی حالا به جایی رسیده که برای ماندن و تکمیل این ماموریت، تردیدهای جدی دارد. اختلاف عمده کی‌روش با فدراسیون و بخشی از بدنه فوتبال در دو مورد خلاصه می‌شود: امکانات و برنامه آماده‌سازی.

کی‌روش به عنوان یک مربی کمالگرا تاکید زیادی روی جزییات دارد، ولی با گذشت ۵ سال از حضورش در ایران هنوز امکاناتی که شایسته تیم ملی است در اختیارش قرار نگرفته. تیم ملی برای تمرین روی یک چمن صاف مجبور است اردویش را به خارج از کشور ببرد، بماند امکانات پیشرفته دیگری که کی‌روش در این سال‌ها تلاش کرده به تیم ملی اضافه کند و معمولا ناموفق بوده. اختلاف بر سر برنامه آماده‌سازی بیشتر ناشی از یک ناهماهنگی است و در صورت همفکری بهتر بعید بود چنین تنشی بین تیم ملی و باشگاه‌ها به‌وجود بیاید. در یک کلام با مدیریت بهتر و هوشیاری بیشتر چنین شکافی به‌وجود نمی‌آمد.

از دست دادن کی‌روش اما لطمه بزرگی به تیم ملی است. هواداران تیم ملی سال‌ها در حسرت دیدن یک نام بزرگ روی نیمکت بودند. در همه مسابقات مهمی که تیم ملی می‌توانست نتایج بهترین بگیرد، جای خالی یک مربی بزرگ روی نیمکت احساس شده. جالب اینکه منتقدان فعلی کی‌روش هم سهم بزرگی در این ناکامی‌ها داشتند. مقدماتی جام جهانی ۹۸ و جام جهانی ۲۰۰۶ دو مورد قابل اشاره که تیم ملی با جسارت، درایت و دانش بیشتر می‌توانست نتایج بهتری بگیرد.

تاثیر کی‌روش روی نیمکت تیم ملی در این سال‌ها را نمی‌توان کتمان کرد. تیم ملی از نظر نتایج، نمایش درون زمین، انسجام تیمی و رشد بازیکنان جوان پیشرفت قابل‌توجهی داشته که بعید بود بدون این مربی به دست آید. آخرین مورد مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ است که تیم ملی دور رفت را با عملکرد و نتایجی بسیار خوب به پایان برد، ولی برتری امتیازی ما نسبت به رقیبان با کمترین سهل‌انگاری بر باد خواهد رفت.

تصور اینکه تیم ملی دور برگشت را بدون کی‌روش شروع کند، ترسناک است. جایگزینی این مربی در این زمان کوتاه به‌هیچ‌وجه کار آسانی نیست و پیدا کردن یک مربی بزرگ که شرایط فوتبال ایران را بپذیرد، این جایگزینی را غیرممکن می‌کند. ناکامی در صعود به جام جهانی می‌تواند ضربه بزرگی برای فوتبال ایران باشد که با هیچ دستاورد دیگری از جمله صعود باشگاه‌های ایرانی از مرحله گروهی لیگ قهرمانان قابل مقایسه نیست.

فضای احساسی و غبارآلود این روزها شاید تحلیل شرایط را کمی سخت کرده، ولی بیایید فکر کنیم که در این دعوا چه چیزی به دست می‌آوریم و چه چیزی از دست می‌دهیم.

۸ ۱۳  
آی اسپورت
2017-01-28 07:25:00
نظر دهید

۱۳ نظر
محسن
شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵، ۰۷:۳۳
سر صبحی خواب آشفته دیدی از خواب پریدی چرت و پرت میگی!!؟ مگه ندیدی تاج گفت کیروش منو احضار کرد و گفت با قدرت ادامه میدم یعنی قراره بیانیه نویسی را با قدرت ادامه بده
۷
جاوید
شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵، ۰۸:۳۰
نترسین بااااااا ... این یارو اینقد پولکی هست که حاضر نیست از یه قرونشم بگذره ، مگه یادتون رفته afc پنج هزار دلار جریمش کرد ، داشت خودشو جِر میداد ... اینجام اگه یه طرفه فسخ کنه یه ملیون دلار غرامت میده ... اصلا نگران نباشید ،بچمون دیده نازش خریدار داره ، خودشو لوس میکنه ...
۹ ۱
محسن
يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۳۴
یه مشت گدا گشنه ...همه چیز و به رنگ پول می بینن ...اگه سرمایه داری تیم داری کنه می گن می خواد معافیت مالیاتی بگیره انگار نمیشه به جای خرید تیم ممیز مالیاتی خرید جالبه خود باشگاهی مثل استقلال از دوران خسروانی بدهیی مالیاتی داره .....حالا سر مربی رئال مادرید و تیم ملی پرتقال و دستیار فرگوسن و صاحت جزیره مرجانی تو موزامبیک انقدر بیکار و مفلوک و بی تیم شده که منتظر یک قرون دوزار فدراسیون فوتباله ...اگه چشمان کورتون و باز کنید می بینید مارچلو لیپی 10 برابر کیروش با تیم ملی چین قرار داد بسته .....جناب جاوید خان اون عمویی که سر یک قرون دوزار خودش و جر میده و تو هر تیمی رفته ده برابر میزان فنی ش پول گرفته تا قرون اخر گرفته و مالیاتم نداده جناب علی دایی ه نه کیروش که فقط گله گزاریش فقط بابت کمبود امکانته ........شمایی که یارانه 40 هزار تومنی می گیری دستمزد کیروش و با دلار4300 تومنی ضرب کنی برات عدد نجومی میشه ....احتمالن انتظار داری کیروش دستمزد ریالی بگیره ....
۲
نیما
شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵، ۰۹:۴۸
اگه کیروش بود جام جهانی ۲۰۰۶ هم مثه۲۰۱۴ از گروهمون صعود می‌کردیم حتما :))) کیروش پرستی تا کجا ؟
۸ ۱
پرسپولیس واقعی
شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۱:۰۲
سال نود و هشت و سال دوهزار وشش ؛ طلایی ترین نسلهای فوتبال این مملکت در تیم ملی حضور داشتند.
به نامهای آن سالها توجه کنید.
در برزیل نکونام ! و حقیقی ! و پولادی ستاره های ما بودند. و...
واقعا ما خودمان هم اگر می خواستیم با چراغ هم بگردیم بازیکن بزرگی پیدا نمی کردیم.
۳
shl
شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۰:۲۴
صادقیان به خاطر هل دادن داور 6 ماه محروم شد كلی ضزبه به پرسپولیس خورد حالا ببینیم كیانی و اقایی هم كه دیروز همین كار رو كردن چه حكمی میگیرن تازه درخواست دادن كارتش هم بخشیده بشه رو كه نیست والا
۷
پرسپولیس واقعی
شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۰:۴۴
موقعیت فعلی ما به نسبت رقبا و نحوه ی بازی آنها جلوی ما که کاملا ما برتر بودیم باعث شده نه در سطح هواداران ، که در سطوح بالاتر و حتی مربیانی که یک روز حامی کی روش بودند ؛ این شائبه پیش بیاید که رقبایمان خیلی ضعیف شده اند و ما برای رفتن به روسیه دیگر نگرانی نداریم . پس لزومی ندارد ناز و کرشمه ی این آقا (خودم قبول ندارم که ناز و کرشمه است.) را تحمل کنیم. با کس دیگری هم می شود رفت روسیه !!؟؟

ولی حقیقت این است که انسجام تیم ملی ما باعث شده تا رقبایما ن را عقب برانیم و حتی نظم مثال زدنی در تیم ملی که دیگر بزرگ و کوچک نمی شناسد و هرکه بهترباشد در زمین بازی میکند. همین یک نکته چیزی بود که دائما ما هواداران و مربیان و منتقدان گذشته ی تیم ملی از سایر مربیان تیم ملی می خواستند.
میگویند همین برانکو هم ارزانتر است و هم ملایمتر ؛ ولی ایران به این بزرگی و یک برانکو ؟!
بهتراست امثال برانکو در باشگاهها خدمت کنند آنوقت هر باشگاهی می تواند هفت هشت نفر کاندیدای حضور در تیم ملی داشته باشد.
۵ ۲
حرف حساب
شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۱:۴۵
من فکر میکنم ناز و کرشمه داره و اتفاقا زیاد هم داره! کیروش هیچجا نمیره مگه اینکه پولش رو با غرامت بگیره! کیروش امتیاز حضور دوباره در جام جهانی رو با تیمی که میشه بهش امید بست از دست نمیده چون آلترناتیوی نداره! کدوم تیم دنبال کیروش اومد: امارات؟ یا گابن؟ آفریقای جنوبی هم که کلا شایعه بود!
برخلاف نظر شما گروه ما واقعا گروه سختی نیست در مقایس با گروه دیگه! این هم از شانس کیروش و ما بود! کیروش چنان قبل از بازی چین این تیم رو بزرگ کرده بود که همه فکر کردیم با ژاپن و استرالیا بازی داریم و از مساوی بسیار خوشحال بودیم در حالیکه همین سوریه جنگ زده چین رو تو خونه اش برد! با یک مربی کاردان و با سواد (حتی پایین تر از کیروش و برانکو) هم این تیم نهایتا به عنوان تیم دوم میره جام جهانی! پس واقعا نیاز نیست اینقدر ناز این اجنبی از خود راضی رو بکشیم! تا جام جهانی هم وقت کافی هست تا یک مربی خوب حتی با کمتر از این پولی که به کیروش میدیم بگیریم!
۲
پرسپولیس واقعی
شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۲۰
ولی من فکر میکنم مرور انتقادها از تیم ملی قبل از کی روش ؛ نشان میدهد این همان تیمی است که همگان می خواستند منظم و پر تلاش و با انگیزه و دفاع عالی بدون بازیکن سالاری و بازی احساسی ؛ سالهای سال منتقدان تیم ملی همین را می خواستند. حالا الان فراموش کردند و..
۳
محمد
شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۱۸
آرمن ساروخانیان،نسخه جدید شقایق اشک ریز!
۲
حمید
شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۵۳
ببین جناب آقای "حرف حساب" اینکه شما میگی جای دیگه کیروش رو نمی خوان دلیل میشه ما هم نخواهیمش! این چه جور استدلالیه اخه؟ کیروش به درد ما نمیخوره چون جای دیگه نمی خوانش!!! می تونستی بگی بدرد ما نمیخوره چون مثلا دفاعمون ضعیفه یا حمله مون ضعیفه یا هر چیز دیگه و بر مبنای اون میگفتی که کی روش بدرد نمی خوره تا من بگم حرفت قابل نقده ولی با این طرز استدلال کاملا غلطه!
۱ ۲
پرسپولیس واقعی
شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۲۳
آفرین
برانکو هم اینقدر که در ایران و پرسپولیس موفق بود جای دیگری نبود.
۱
محسن
يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۵۳
جناب حرف حساب نمی دونم چن سالته و یا چند ساله فو تبال می بینی .....حتما سال 88 و مقدماتی جام جهانی 2010 افریقا جنوبی یادته ساده ترین گروه .....ایران حتی به پلی اف نرسید ..اگه اون زمانفوتبال نمی دیدی پس صلاحیت نداری در مورد کیروش کبیر نظر بدی ...هیچ زمانی تا همین امروز مقدماتی جام جهانی و رفتن اون به سادگی ه 2010 نبود تیم سوم گروه باید به مصاف بحرین ونیوزلند میرفت اما چیشد ؟جناب دایی تیم و پنجم کرد ..جناب قطبی که کره ها رو مثل کف دستش میشناخت چی کار کرد ..؟حتی یک بار هم نتونست از پس کره ایی ها بر بیاد ....امروز مساوی گرفتن از ایران ارزو شده برای کره ایی ها تیم کره جنوبی 4 بازی پشت هم به ایران باخته ده نفره باخته تو سئول باخته تو تهران باخته ....در کجای تاریخ فو تبال ایران یک مربی تونسته 4 بازی پشت هم کره جنوبی رو ببره ؟در تاریخ ایران ...نه اصلا در تاریخ فو تبال دنیا و اسیا؟در کجای تاریخ فو تبال ما مربی وجود داشته که انقدر محکم جلوی بازیکن سالاری بیاسته نه تنها کله پا نشه از طرف بازیکنان بلکه کل بازیکنان تیم ملی پدر وار دوستش بدارن ....ما فراموش نکردیم زمانی که بدوای و رضایی در زمان برانکو باهم کتک کاری کردن یا محمد مایلی کهن موقع تعویض از زمین بیرون نمی رفت یا استعفای دسته جمعی ه بازیکنان تیم ملی زمان دهداری ....یا باند درست کردن دایی و همه کاره بودن در تیم ملی ....
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر