فهرست

یادداشت: پایان رمانتیک هری کین

 
آی‌اسپورت- این هفته فریاد اتحادیه فوتبال انگلیس بلند بود:«آیا مطمئنید که نمی خواهید از هری کین در تیم جوانان‌تان استفاده کنید؟» انگلیس او را در بازی با لیتوانی روی نیمکت داشت و آن اعتراض‌ها بی ثمر بود. نخستین ضربه و 79 ثانیه تمام چیزی بود که او لازم داشت تا حساب گلزنی‌اش را در تیم ملی بزرگسالان باز کند: یک پاس عالی به تیرک دور و ضربه سر دقیق. حالا فصل رویایی کین در تاتنهام به عرصه بین‌المللی هم کشیده شده و می خواهد هر چه بیشتر این رویا را وسعت بخشد.
روی هاجسون، مربی تیم ملی انگلیس، نمی خواست تسلیم جنجال و هیاهوی شکل گرفته حول محور کین شود و کین را زودتر از یکی از مهاجمان خود به بازی بگیرد هرچند می دانست باید با افکار عمومی مقابله کند. او در حالی کین را به بازی آورد که بازی را با گل‌های وین رونی، دنی ولبک و رحیم استرلینگ برده بود و می توانست به ترکیب تیم برنده و سیستم مورد علاقه‌اش، 3-3-4 دست نزند اما در دقیقه 72 لحظه خاص کین را رقم زد. درست قبل از کین، راس بارکلی از اورتون به بازی آمد کسی که در دوران پس از استیون جرارد و فرانک لمپارد یکی از بهترین گزینه‌ها در منطقه مشکل‌دار وسط خط میانی به حساب می آید.
خیلی‌ها عجولانه قضاوت کردند اینکه کین اجازه نیافته نخستین بازی ملی خود را به صورت کامل انجام دهد،‌مسخره است و برخی از هواداران انگلیس هم عصبانی بودند. گری لینکر و یان رایت از آنهایی بودند که منطق هاجسون را زیر سوال بردند.
از نظر برخی بی‌عدالتی بود و نشانه‌ای از کم‌جراتی انگلیس که یک جوان بااستعداد که در 43 بازی 29 گل زده فرصت حضور در ترکیب اصلی را پیدا نمی کند.
اما شاید برعکس این درست باشد. شاید نشانه واقعی ترسوبودن این است که بازیکنان ثابتی که چهار برد متوالی را در بازی های رسمی بعد از جام جهانی به دست آوردند به نفع کسی کنار بگذاری که زمانش هنوز نرسیده بدون اینکه در نظر بگیری قرار است در بازی پنجم مقدماتی یورو در گروهی کسالت آور برابر تیمی از بالتیک قرار می گیری.
کین تا این بازی راهی طولانی را پیموده بود. از بازیکن ذخیره جام اتحادیه گرفته تا مهاجم اول اسپرز در لیگ برتر تا یک گلزن ملی. بله، همه این اتفاقات در یک فصل افتاد.
البته هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهیم این داستان عاشقانه را کمرنگ کنیم. بازیکنان جوان انگلیسی در تیم‌های مدرن لیگ برتری به یک نردبان نیاز دارند اما باید پله‌‌های آن را به ترتیب طی کنند. کین با ترکیب قدرت تمام‌کنندگی آلن شیرر و همه‌کاره بودن تدی شرینگهام یک موهبت برای فوتبال انگلیس محسوب می شود اما این نباید این ذهنیت را ایجاد کند که هاجسون باید تمام تیمش را به خاطر یک وان 21 ساله که هنوز فرصت زیادی برای درخشش در تیم ملی دارد، به هم بریزد و بازیکنان ثابت را کنار بگذارد.
قبل از این بازی آرام جمعه‌شب، دنی ولبک با زدن 5 گل به طور مشترک بهترین گلزن مرحله مقدماتی یورو بود که بعد از گل رونی یک گل دیگر هم در این بازی زد تا شش‌گله شود. او بدون شک بهترین بازیکن انگلیس بود.
در سیستم 3-3-4 که اگر رونی و کین در ترکیب اصلی قرار می گرفتند، ناکارآمد بود، هاجسون به ولبک و استرلینگ وفادار ماند ضمن اینکه به کین نشان داد درخشش در لیگ برتر تضمینی برای حضور در ترکیب اصلی تیم ملی نیست.
یا حداقل در این مقطع از فوتبال حرفه‌ای کین کار درستی نیست. بارها اتفاق افتاده که یک بازیکن در لیگ برتر موفق بوده و در تیم ملی نه یا برعکس. وظیفه هاجسون است که به عنوان یک مربی باتجربه به کین کمک کند این تفاوت را به نرمی طی کند بدون اینکه او را پس بزند و از طرف دیگر او را چنان آماده کند که توانایی انجام یک بازی در مرحله حذفی یورو 2016 برابر آلمان را داشته باشد.
در بخش دیگر این معادله، کین در 10 بازی برای تیم زیر 21 سال 8 گل زده از جمله یکی به لیتوانی. از 29 گل این فصل او 19 تا در لیگ برتر به ثمر رسیده و از این جهت دیگو کاستای انگلیس است. از این جهت هم هاجسون به هیجانات خاتمه داد و به دیگر مربی‌ها ثابت کرد مقاومت در برابر این هیاهو نتیجه مثبتی داد.
قبل از بازی گری لینکر که بعد از چارلتون بهترین گلزن تاریخ انگلیس است به شوخی گفت:«روی جسارت به خرج داد و هری کین را روی نیمکت نشاند.» یان رایت هم نوشت:«دلخورم که هری کین در ترکیب اصلی نیست! 29 گل زده، بهترین شرایط دوران حرفه ای خود را دارد و دانیل استوریج مهاجم اصلی تیم مصدوم است.»
اما هیچ یک از این اظهار نظرها اهمیتی پیدا نکرد وقتی رونی، ولبک، استرلینگ و کین همگی به لیتوانی زخم زدند. هیچ یک از این بازیکنان انگلیس محکی جدی از بازیکنان لیتوانیایی مقابل خود نخوردند. این واقعا یک مقدماتی مرده است. اما انگلیس پنج مهاجم موثر دارد و البته کین سرحال که در هر بازی می تواند فرصتی برای درخشیدن پیدا کند.
هاجسون با احتیاط شروع کرد اما کین پایانی رمانتیک برای آن ترسیم کرد.
 
پل هیوارد
تلگراف
     
آی اسپورت
2015-03-28 11:42:52
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر