فهرست

یادداشت ویژه آی اسپورت: مجادله‌های غیرضروری در فاصله 10 هفته مانده به اغاز مقدماتی جام جهانی؛ نقد «درون چارچوب»!

فرزاد حبیب‌اللهی/ آی اسپورت
1-حدود 10 هفته‌ی دیگر بازیهای مقدماتی جام جهانی 2018 آغاز می‌شود. ایران شیلی را با دو گل شکست داده است. فشردگی در دفاع آنقدر مناسب بود که الکسی سانچس در فواصلِ کوچکِ میان مدافعان و هافبک‌های ایران، فقط یک بار توانست با توپ بچرخد و شوت بزند. سرعت بازی با توپِ ایران در یک سوم هجومی پیشرفت کرده: گلِ دومِ بازی، از گلهای کمتر دیده شده در فوتبالِ ایران بود. نگرانی‌های بزرگی هم در کار است: نکونام تا چه زمانی می‌تواند-یا می‌خواهد- برای تیم ملی بازی کند؟ دو هافبک میانیِ دیگر ایران یعنی شجاعی و تیموریان هم بالای 30 سال دارند.

2-پس از بازی با شیلی، همچنان بحثِ داغ این است: «کیروش خوب است یا بد؟ کیروش بماند یا برود؟» تیم ملی کمتر از سه ماهِ دیگر بازیهایش در مقدماتی جام جهانی آغاز خواهد شد و هنوز روشن نیست که در دور اول با چه تیم‌هایی همگروه خواهیم شد. 4 سال از حضور کیروش در تیم ملی گذشته و اکنون: یک رختکنِ متحد، پیوندِ مطلوبِ سرمربی و بازیکنان‌ از نظر فنی، هماهنگ شدنِ فلسفه‌ی کاری/فنیِ سرمربی با ذهنیت و عضلاتِ بازیکنان، پیشرفت در نتیجه‌گیری و فوتبالی با گرایش دفاعی، اما موفق در فازِ حمله می‌بینیم. این چیزی است که تیم ملی ایران در فاصله‌ی 10 هفته مانده به اغاز مقدماتی جام جهانی 2018 به‌ش رسیده است. اگر کارلوس کیروش بیرون از چارچوب وظایفِ فنی‌اش، مرتکب خلاف شده(مثلا شایعه‌ی رسانه‌یی شده مبنی بر اینکه برای فیکس شدن علیرضا حقیقی، به کادرفنی تیم ملی پول پرداخت شده)، فدراسیون فوتبال، می‌تواند-و باید-کیروش را برکنار کند. اما اگر این شایعات درست نیست؛ چرا اصلا برخی خواهانِ جداییِ او از تیم ملی هستند؟

3-نقد، در شرایط زمانیِ مشخص انجام می‌شود. ما در مارچ 2015 و  فروردین 1394 هستیم. 10 هفته مانده به اغاز مقدماتی جام جهانی 2018. در ماجرای سردار آزمون، برخی منتقدان خواهانِ پیوستنِ سردار ازمون به اردوی تیم المپیک بودند. با این توجیه که «سالهاست به المپیک نرفته‌ایم.» در این جمله‌ی استدلالی، آنچه غایب است؛ استدلال است. نقد اگر بر اساس شرایط زمانی و بر اساس ضرورت‌ها و اولویت‌ها انجام شود؛ معطوف به «اصلِ ماجرا» می‌شود، وگرنه فقط یک نوشته است. نوشته‌هایی که البته می‌تواند در فضای دور از شرایط حرفه‌ییِ فوتبال ایران، در تعیینِ سرنوشتِ کادرفنی تیم ملی هم موثر باشد؛ اما فوتبالِ ایران را عقب‌تر و رو به انحطاط می‌برد.

4-اگر کیروش سهمیه‌ی بازی در تیم ملی را فروخته، لطفا با او برخورد کنید. اما اگر مرتکبِ این عمل نشده: آیا ضرورت ندارد که بازیکنان تیم ملی زیرِ نظرِ مربی‌ای که اتوریته و توانِ فنی‌اش را پذیرفته‌اند، آماده‌ی بازیهای مقدماتی جام جهانی 2018 شوند؟ ضرورت ندارد که در فاصله حدود دو ماه تا آغاز پروژه صعود به جام جهانی، تغییر در کادرفنی ایجاد نکنیم؟

5-در فاصله‌ی 10 هفته تا آغاز مقدماتی جام جهانی، پیروزی مقابل شیلی آنقدر مهم نیست، که برنامه‌ریزی برای آماده‌سازی تیم ملی، نقدِ «درونِ چارچوب» و نقدِ معطوف به ضرورت‌ها و اولویت‌ها اهمیت دارد. ایران اگر 4 گل از شیلی می‌خورد، باز یک مربیِ خوب و مناسب برای تیم ملی ایران داشت. مقابل سوئد هم چه ببازد، چه ببرد؛ تغییری در این واقعیت ایجاد نمی‌شود. چیزهای خیلی مهمی هست برای نوشتن و نقد کردن و مورد توجه قرار دادن، تا آغاز مقدماتی جام جهانی. یادتان هست تیم ملی با چه شرایط بدی برای جام ملتهای 2015 آماده شد؟ همان تورنمنتی که باخت در پنالتی پس از 90 دقیقه 10 نفره بازی کردن، از سوی برخی منتقدان، فاجعه‌ی تاریخی محسوب می‌شود.  
     
آی اسپورت
2015-03-28 11:58:19
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر