فهرست

گزارش: پیش‌بینی حضور 60هزار تماشاگر افغان در بازی تیم امید!

آی اسپورت- ورزشگاه دستگردی شاید از روز تاسیس تا به حال حتی یک بازی را هم به خود ندیده بود که سکوهایش پر از تماشاگر باشند. شاید مهمترین رقابتش روزی بود که پاس دنیزلی با بسیج سربازان وظیفه از سوی سردار آجورلو ، 70 درصد سکوهایش را در بازی با الاهلی پر کرد اما در پایان هم بازی را خیلی تراژیک 4 بر 3 باختند و حذف شدند. این ورزشگاه اما عصر جمعه جای سوزن انداختن نداشت که هیچ ، 3 هزار نفری را هم در خیابان های اکباتان سرگردان کرده بود. اگر از اهالی اکباتان می پرسیدی ، نمی دانستند چرا و اصلا باورشان نمی شد که این صف جمعیتی برای بازی تیم امیدهای افغانستان و عربستان ایجاد شده است.  جمعیتی که آمدند و شادمانه با غروری ملی به خانه های شان رفتند. به میمنت تساوی برابر عربستان که شاید مهمترین نتیجه تاریخ ملی افغان هاست. این ها این بار پاکستان را نبرده بودند که برایش 3 روز جشن بگیرند . آنها عربستان ، یکی از قدرت های بزرگ فوتبال آسیا را متوقف کرده بودند.
 
مربی امیدهای افغانستان : با مربی ایرانی مان پر کشیدیم
بازیکنان امید افغانستان از 3 بازی 4 امتیاز دارند. آنها فقط یک بازی با ایران برای شان مانده. امین مربی گلرهای افغانستان درباره تیمش می گوید:« این تیم را حسین صالح ، مربی ایرانی مان در 4 ماه جمع کرده است. اگر کمی بیشتر زمان داشتیم و بهتر تمرین کرده بودیم ، چند بازی دوستانه را چاشنی کارمان کرده بودیم الان فلسطین را هم برده بودیم و برای صعود می جنگیدیم. اگرچه هنوز هم ناامید نیستیم. می خواهیم با ایران از این مرحله صعود کنیم.» او خودش هم باور نداشته که این همه هوادار به تماشای بازی های شان بیاید. امین می گوید:«خودمان شوکه شدیم. قبل از بازی اعضای شورای مهاجرین گفته بودند تنهای مان نمی گذارند اما باور نداشتیم برای هر بازی مان این همه جمعیت بیاید. پرچم های افغانستان را از هر گروه و نژادی که هستند در  دست گرفتند و با تمام وجود تیم شان را تشویق می کنند. ما از همه نژادها در تیم مان بازیکن داریم و این استقبال باعث شده تا انگار انرژی بازیکنان مان آزاد شود.»
حسین صالح: به من گفتند برای بازی با ایرن 60 هزار افغانی به آزادی می آیند!
حسین صالح ؛ او در فوتبال پایه ایران مردی شناخته شده است. چند ماه قبل بود که صالح به افغانستان رفت خودش می گوید:«پیشنهاد جالبی بود. رفتم به افغانستان. آنجا معدن استعداد است. امنیت و امکاناتش شاید کم باشد اما پر از استعدادهایی است که دنبال توپ در زمین های خاکی می دوند. شاید مثل دهه 60 خودمان باشد. یک رئیس فدراسیون عاشق دارند که در 13 سال کار توانسته از صفر تا اینجا بیاوردشان. هم فوتبال بانوان شان راه افتاده ، هم پروژه گل راه انداختند و هم دو استادیوم ساختند. آنها مثل ما نمی توانند لیگ سراسری برزگار کنند چون امکان تامین امنیش نیست اما لیگ مجتمعی با 8 تیم لیگ برتری دارند که سالی دو ماه در کابل انجام می شود. »
صالح سپس درباره تیمش حرف می زند:« به من گفتند می خواهند این تیم را به تهران بیاورند. ما این بچه ها را از دل لیگ انتخاب کردیم و بدون بازی دوستانه رسمی به ایران آمدیم. بازی با فلسطین اولین بازی رسمی این تیم بود. شاید اگر 4 تا بازی قبل از این داشتیم به آنها نمی باختیم. ولی هنوزر هم دیر نیست. برای بازی با ایران قرار نیست بترسیم. با تمام توان بازی می کنیم.»
صالح می گوید برای بازی با ایران سورپرایزی ویژه دارند:«قبل از امدن به تهران ، دو نفر از اعضای شورای مهاجرین افغان به دیدنم آمدند و برنامه بازی ها را گرفتند. در بازی با عربستان ما 15 هزار هوادار داشتیم ، آنها گفتند برای بازی با ایران 60 هزار نفر به استادیوم می آیند که یک رکورد در تاریخ این کشور است . آنها خودشان استادیومی 7 هزار نفری دارند که فقط یکبار در بازی با پاکستان پر شده . در همان بازی معروف که بردند و برایش 2 شب جشن گرفتند. این بازی در تهران برای جمنعیتی که همه عشق شان تشویق تیم کشورشان است ، اهمیت بالایی دارد. آنها می آیند و فقط هم تیم خودشان را تشویق می کنند. برد و باخت هم برای  شان مهم نیست اما اگر زیاد بیایند شرایط ویژه ای به این بازی می دهند!»
     
آی اسپورت
2015-03-28 13:37:20
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر