فهرست

یادداشت: اسپانیای کند و تنبل، اسیر گذشته و حال

 
آی اسپورت- قهرمان اروپا با وجود برتری مقابل اوکراین نتوانست انتظارها را برآورده کند و هنوز بعد از ناکامی تلخ در جام جهانی برزیل، در یافتن هویت از دست رفته اش با مشکل روبروست. تیم دل بوسکه چهار بازیکن بارسلونا، سه بازیکن رئال مادرید، دو بازیکن اتلتیکو مادرید و یک بازیکن از منچسترسیتی و یک بازیکن از یوونتوس را مقابل اوکراین به زمین فرستاده بود. این ترکیب روی کاغذ تیم فوق العاده ای را نشان می داد. اما در زمین، چیز دیگری نمایان شد.  دل بوسکه همچنان بین تیم قبلی و جدید اسپانیا اسیر و گرفتار مانده و برای ورود به عصر جدید بعد از ناکامی در برزیل با مشکل روبروست.
ایکر کاسیاس باید راه ژاوی، ژابی آلونسو و داوید ویا را در خداحافظی از تیم ملی در پیش می گرفت. اینیستا هم همچنان در تیم حضور دارد و هراز گاهی بارقه ای از مهارت های تکنیکی خود را در زمین به معرض نمایش می گذارد اما او دیگر قادر نیست همچون دوران موفق فوتبال اسپانیا  بین سالهای 2010 تا 2012 کنترل بازی تیمش را در دست گیرد. دل بوسکه قبل از مسابقه تیمها ادعا کرده بود که اینیستا و ایسکو می توانند درکنار هم بازی کنند و برای 45 دقیقه آنها این کار را انجام دادند. اینیستا با دقت توپ را به حرکت در می آورد و هرازگاهی بازیکنان اوکراین را با یک چرخش یا حرکت بدن پشت سر می گذاشت و ایسکو با حمله به سوی مدافعان حریف، مترصد شوت زدن به دروازه حریف بود.
اما مقابل دفاع چند لایه اوکراین، بازیکنان تکنیکی اسپانیا همگی بیش از حد شبیه هم بازی می کردند. ایسکو، اینیستا، داوید سیلوا و کوکه به یک شکل اقدام به پاسکاری می کردند و تنها یکی از آنها که پاس هافبک بارسلونا بود از بین مدافعان اوکراینی عبور کرده و به موراتا رسید تا آن را به گل برتری تبدیل کند. اسپانیا به جای اینکه در نیمه دوم حملاتش را روی این سیستم برنامه ریزی و ادامه دهد، کند و تنبل و کسل کننده ظاهر شد. لاروخا نتوانست گلی به گل ماروتا اضافه کند و کاسیاس حتی مجبور شد مقابل حملات اوکراینی ها هم ایستادگی کند.
دل بوسکه بعد از بازی گفت از عملکرد تیم در نیمه دوم ناراضی بوده. بخش زیادی از این قضیه به خود مربی مربوط می شود و این تیم باید قابلیت های بیشتری به خصوص در بازی های خانگی نشان دهد. از جام جهانی به این طرف، اسپانیا تنها نشانه های کوچکی از پیشرفت نشان داده و مربی در انجام تغییرات بزرگ در تیم مردد نشان داده است. تصمیم دل بوسکه در بازی جمعه شب مبنی بر آوردن پدرو ناآماده و خارج از فرم به زمین عجیب بود. به خصصو که ویتولو بال کناری سویا روی نیمکت نشسته و انتظار داشت مقابل تماشاگران خودی به میدان رود. درنهایت گل موراتا برای پیروزی کافی بود ولی اسپانیا هنوز سه امتیاز از اسلواکی صدرنشین گروه کمتر دارد و این نمایش از سوی تیمی که می خواهد سومین عنوان قهرمانی پیاپی جام ملتهای اروپا را فتح کند، متقاعد کننده نیست.
در حال حاضر صعود اسپانیا به مرحله بعدی قطعی نیست و پروژه تغییر نسل و حرکت در مسیر پیشرفت کماکان ادامه دارد. دل بوسکه همواره اصرارداشته که او این تیم را بعد از حذف زودهنگام و تحقیرکننده در مرحله گروهی جام جهانی به شرایط قبلی باز می گرداند ولی اسپانیا درحال حاضر تیم سرگردان،  محتاط و فاقد یک رهبر واقعی به نظر می آید.
آنها سه شنبه در یک بازی دوستانه با هلند روبرو می شود. شاید این بازی نمای مشخص تری از پیشرفت های اخیر این تیم ارائه دهد. دل بوسکه گفته که برای آن بازی تغییراتی در ترکیب تیمش خواهد داشت. اما آنچه این تیم نیاز دارد، یک هویت تازه است. آن سبک خاص بازی فوتبال اسپانیا که در سالهای 2008 تا 2012 دنیا را به حیرت آورد، تمام شده و فوتبال در عصر مدرن تلفیقی از فلسفه پاس دادن با سرعت و فضاسازی و قدرت بدنی  است. و البته در اسپانیا در حال حاضر چنین اتفاقی رخ نمی دهد.
بن هیوارد
گل
     
آی اسپورت
2015-03-28 13:52:23
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر