فهرست

یادداشت روز: کی روش و یک دوقطبی تکراری/ وقتی راهکار، قربانی می شود

آی اسپورت- بازی با یک تیمِ بزرگ به عنوان حریفِ تدارکاتی، در این سال ها برای تیم ملی ایران آنقدر «نشدنی» و رویایی بوده که همه از مدت ها قبل به انتظار مسابقه با شیلیِ هجومی، جذاب و پرستاره مانده اند. حتی اگر صداوسیمایی ها، تصمیم گرفته باشند به جای 15 دقیقه ابتدایی بازی، جیغ و دادهای سیامک انصاری و بازیگر روبرو را روی آنتن ببرند، چشمِ یک ملت به اتریش بوده تا بچه ها/ دامن زدن/ عده ای خاطره شکست های عجیب و بزرگ ایران در دیدارهای دوستانه دهه های اخیر را یادآوری کرده اند تا برسند به اینکه شاید شیلی، روندِ جدایی کی روش را تسهیل کنند. گروهی دیگر نیز به انتظار نشسته اند تا شاید در انتهای مسابقه، دستِ سرمربی پرتغالی را در کشمکش طولانی با گودرزی و گروهش بالا ببرند و پیروزی «بدبدنانه» مربی محبوب شان را جشن بگیرند. شبِ ایرانی اتریش، شگفت انگیز تمام می شوند. از همه موفقیت های دفاعی گرفته تا همکاریِ کرنری آندو و نکو، و البته تا گل تماما تیکی تاکایی وحیدِ امیری. 
پبروزی بزرگ در برابر تیم سامپائولی، فرصتی است تا موافقان آقای سرمربی، پست ها و هشتگ ها را بتازانند و به سرکوبِ اینترنتی مخالفت ها مشغول شوند. حالا که اینستاگرام پرزیدنت روحانی به تسخیر کامنت های کی روشی درآمده و علاقه مندان پرشمار بقای کی روش، تا صفحه علی مطهری هم پیش رفته تند، هر انتقادی از مرئ پرتغالی با اتهام متصل بودن به وزارت ورزش و یا تلاش برای شنا در خلاف جهت مواجه می شود. اوضاع در بخش های منتقدِ شبکه های اجتماعی نیز بهتر است. مخالفان آقای سی کیو، در این حجم یادداشت و استتوس، به جز توهینِ مستقیم به مردم و اشاره تکراری به پوپولیسم و یک سری حرفِ کلی در مایه های:«با این دستمزد، بیست مربی بزرگ به ایران می آیند!»، حرف دیگری برای گفتن ندارند. دریغ از یک اسم، دریغ از معرفی یک مربی بیکارِ خوب که حاضر به کار در ایران باشد و دریغ از حتی یک پیشنهادِ معمولی. در واقع آن ها، نمی دانند چه می خواهند و فقط خوب می دانند چه چیزی نمی خواهند!
تا آغاز مرحله مقدماتی مهم ترین تورنمنت دنیای فوتبال تنها 10 هفته باقی مانده است و ما، همچنان مشغولِ درگیرشدن با عشقِ منبسط و یا نفرت منتشر درباره کی روش هستیم. او، درست مثل همه مربی های دیگر، در این مدت تصمیم های درست و اشتباهی داشته اما طبعا مسئولِ جو کاملا دوقطبی اطرافش نیست. شاید به جای همه این بحث های کشدار، بهتر است به سراغ راهکار برویم و به این سوال پاسخ بدهیم که تیمِ ملی با کی روش یا بدون او، باید چه مسیری را طی کند؟ اینکه ادامه کار با کی روش مناسب ترین اتفاق ممکن هست یا نه؟ و اینکه در صورتِ جدایی، باید بدون هدر دادن زمان به گزینه مطلوب جانشینی او برسیم نکته هایی هستند که توی بحث های خشونت بار هر روزه گم می شوند. بحث هایی که از کی روش حرف می زنند و از فوتبال، نه.
آی اسپورت/محمدحسین عباسی


/ عشق منبسط و نفرت منتشر/ به راهکار فکر کنیم/ به اینکه با کی روش یا بدون او، تیم ملی باید چه مسیری را ادامه دهد؟ به اینکه فوتبال تا تور
     
آی اسپورت
2015-03-28 14:42:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر