فهرست
هفته‌ کلیدی کلوپ: حذفی قربانی اتحادیه
هفته‌ کلیدی کلوپ: حذفی قربانی اتحادیه

هفته‌ کلیدی کلوپ: حذفی قربانی اتحادیه

آی‌اسپورت – جام‌های حذفی و اتحادیه برای یورگن کلوپی که به شدت سعی می‌کند افتخاری با لیورپول کسب کند اهمیت دارند. کلوپ به خاطر فرستادنِ تیمی جوان و بی‌تجربه به آنفیلد برای جدالِ دور سوم جام حذفی مقابل پلیموس که باعث شد این تیمِ لیگ دویی یک تساویِ 0-0 مقابل میزبان نامدارش به دست بیاورد، بسیار موردِ انتقاد قرار گرفت. اما حقیقت اینجاست که تصمیمِ کلوپ در شروعِ این مقطعِ هشت روزه‌یِ کلیدی، تصمیمی درست بود، با اینکه یک بازیِ دیگر به تقویمِ فشرده‌یِ لیورپول اضافه کرد.

اسکوادِ لیورپول به اندازه‌یِ کافی عمق و قدرت ندارد که بتواند در سه جام مختلف رقابت کند. برایِ همین کلوپ ترجیح داد تمرکزِ اصلیِ تیمش را متوجه تورنمنتی کند که در آن تنها دو بازی با ومبلی فاصله دارد. جدال فردا شبِ لیورپول در سنت مریز مقابل ساوتهمپتون در مرحله‌یِ نیمه نهاییِ جام اتحادیه، نتیجه‌یِ نهایی‌اش در پایان بازی برگشت و البته سفرِ یکشنبه‌یِ کلوپ و شاگردانش به اولدترافورد می‌تواند فصلِ قرمزهایِ مرسی ساید را تعریف کند.

هدف اصلی کلوپ در ابتدای فصل قرار گرفتن بینِ چهار تیم اول لیگ و بازگشت به چمپیونز لیگ بود. لیورپول در حال حاضر نه تنها در جمع بیگ فور است، بلکه مدعی‌ای جدی برای قهرمانی هم محسوب می‌شود. بنابراین در این راه این اف.ای کاپ بود که قربانی شد.

یکی از نکاتی که گروه فنوی، مالکین لیورپول، را از همان ابتدا به کلوپ علاقه‌مند کرد اعلام او برای جنگیدن برای قهرمانی در تمامیِ رقابت‌هایی که تیم جدیدش در آن‌ها حضور داشت بود. کلوپ که 15 ماه پیش پا به آنفیلد گذاشت در اولین فصلش به دو فینال رسید. ذات فشرده و مهیجِ بازی‌های حذفی با خلق و خویِ پرانرژی و احساساتیِ کلوپ می‌خواند و به همین خاطر او در چنین تورنمنت‌هایی خیلی خوب خودش را نشان می‌دهد.

کلوپ در همین دوران کوتاه تاثیراتِ زیادی بر فوتبال انگلیس داشته، اما فینال‌هایِ او در فصل اولش با لیورپول هر دو با شکست‌هایی ناامید کننده به پایان رسید. لیورپول فینالِ جام اتحادیه را در ضربات پنالتی به منچستر سیتی در ومبلی باخت، در حالیکه که نمایشی نامنظم از منظر تاکتیکی در جریان بازی داشت. شاگردان کلوپ در فینال یوروپا لیگ را هم در حالیکه در نیمه‌یِ اول با یک گل پیش افتاده بودند، در نهایت با نتیجه‌یِ 1-3 و نمایشی بسیار ضعیف در نیمه‌یِ دوم به سویا واگذار کردند.

این دو شکست روندِ باخت‌هایِ پیاپیِ کلوپ در فینال‌ها را به عدد پنج رساند. در واقع کلوپ از شش باری که به فینال یک تورنمنت حذفی رسیده، تنها یک بار موفق شده جامِ مربوطه را فتح کند (جام حذفی آلمان در سالِ 2012).

حالا جام اتحادیه فرصتی برای رستگاری و شکستنِ طلسم کلوپ را فراهم کرده است. اما ساوتهمپتون در این راه رقیبی ساده برایِ لیورپول نخواهد بود. با اینکه کلود پوئل و شاگردانش این فصل روندی متدوام نداشته‌اند و بالا و پایین‌هایِ زیادی را تجربه کرده‌اند، اما می‌توانند در نیمه نهاییِ ای.اف.ال زندگی را برای قرمزهایِ آنفیلد بسیار سخت کنند.

پوئل هم در ابتدایِ این هفته مثل کلوپ نشان داد نگاهش بیشتر معطوف به راهِ نزدیک‌تر به ومبلی است. هشت تغییری که او در دیدار مقابل نوریچ سیتی در تیمش اعمال کرد باعث رقم خوردنِ تساویِ 2-2 مقابل این تیم چمپیونشیپی شد. اما فردا شب لیورپول برای گرفتن نتیجه‌ای قابل قبول از سنت مریز و آماده شدن برای تمام کردن کار در بازیِ برگشت باید قوی‌ترین تیمش را به زمین بفرستد تا از چالش ساوتهمپتونی به سلامت عبور کند که در دور قبل آرسنال را حذف کرده بود.

با این حال اما سفر به اولدترافورد حتی از بازی فردا شب هم اهمیت بیشتری دارد. کلوپ و تیمش نیاز به گرفتن امتیاز از این بازی دارند تا فاصله‌شان با چلسی بیشتر نشود و فشار را رویِ آنتونیو کونته و مردانش حفظ کنند. از سوی دیگر پیروزی در این دیدار، مقابل حریفی که بیش از هر تیم دیگری ازشان تنفر دارند، می‌تواند ضربه‌ای بزرگ به امیدهایِ تازه زنده شده‌یِ یونایتد برای بازگشت به چمپیونز لیگ بزند. به همین خاطر، و به دلیل اهمیت فوق‌العاده‌یِ این دو بازی است که تصمیم کلوپ در استراحت دادن به بازیکنانِ اصلی‌اش در جام حذفی را تصمیمی درست و منطقی جلوه می‌دهد.

کلوپ برای اینکه این جو مثبت در لیورپول را حفظ کند این فصل نیاز به رسیدن به دو هدف دارد. اول اینکه در جمع بیگ فور قرار بگیرد و سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ کسب کند و دوم اینکه یک جام فتح کند و بعد از پنج سال دوباره افتخاری به آنفیلد هدیه بدهد. در این راه کلوپ نمی‌تواند در تمام بازی‌ها از بهترین بازیکنانش استفاده کند.

اف.ای کاپ همچنان برای کلوپ و لیورپول اهمیت دارد، اما نه این هفته؛ حواس کلوپ این هفته جای دیگریست.

۶    
آی اسپورت
2017-01-10 15:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر