فهرست

یادداشت: هیدینک باید برود قبل از آنکه خیلی دیر شود

 
آی اسپورت - «فکر نمی کنم او واقعا برنامه‌‌ای برای بازی داشته باشد» این اظهارات رونالد دی‌بوئر درباره گاس هیدینک در ماه نوامبر بعد از شروع بد هلند در مرحله مقدماتی یورو 2016 بود. چهار ماه بعد، هلند در جایگاهی متزلزل در گروه A قرار دارد و تنها رو به عقب حرکت می کند.
نارنجی‌ها این رقابت های انتخابی را بعد از یک جام جهانی عالی با مربیگری لویی فن‌خال شروع کردند اما حالا این نگرانی به وجود آمده که تیم نتواند در جام ملت‌های اروپای سال آینده در فرانسه که برای نخستین بار با حضور 24 تیم برگزار می شود، حضور داشته باشد. بعد از یک بازی ترسناک دیگر، این بار مقابل ترکیه، مردان هیدینک با شش امتیاز اختلاف نسبت به تیم صدرنشین جمهوری چک به رده سوم جدول گروه چسبیده‌اند. هلند در دوره دوم مربیگری گاس هیدینک 7 بازی انجام داده که حاصلش 2 برد ، 4 باخت و یک تساوی بوده ضمن اینکه تیم او در این مدت 11 گل خورده.
تنها یک نفر را باید مقصر این روند ناخوشایند دانست: خود هیدینک.
چینش و گزینش نفرات افتضاح، نداشتن تاکتیک و ناتوانی در اصلاح روند بازی تیم باعث شده تیم بسیار بااستعداد هلند به یک شرمساری ملی تبدیل شود. امثال ترکیه، ایسلند، قزاقستان، جمهوری چک و مکزیک با هلند این مربی 68 ساله روبرو شده اند و همه نسبت به برنده مدال برنز جام جهانی تابستان قبل بازی به مراتب بهتری را ارائه کرده‌اند.
آنچه از همه وحشتناک‌تر است این است که هیدینک هر بار اشتباهاتش را تکرار می کند با آنکه بی‌نهایت آشکار است و مرتب تذکر داده می شود. هیدینک اصرار دارد که دالی بلیند را به عنوان دفاع چپ به بازی بگیرد در حالی که هیچ یک از دو مربی آخر این بازیکن 25 ساله چنین کاری نکردند. برونو مارتینز ایندی در هشت بازی آخر پورتو در لیگ پرتغال تنها دو بار حاضر بوده اما در قلب خط دفاعی هلند در کنار اشتفان دی‌فری به طور ثابت به بازی گرفته می شود. اما اسون فان‌بیک و ترنس کونگولو که بسیار آماده هستند، حتی به تیم دعوت هم نمی شوند.
در سیستم چهاردفاعه، قراردادن دی‌فری، مارتینز ایندی و بلیند در ترکیب اصلی از یک تصمیم مضحک نشات می گیرد. این سه نفر در صعود هلند به نیمه نهایی جام جهانی واقعا موثر بودند اما در سیستمی که فن‌خال ابداع کرده بود. سیستم 2-3-5 مربی حال حاضر منچستریونایتد به این معنی بود که کم و کاست‌های موضعی هر سه به خوبی پوشش داده می شود مثل بلیند که اگر چه کمی کند بود، یک صخره مثل رون فلار را در مرکز خط دفاع می دید.
بلیند در دیدار با ترکیه تشویق شد که که حمله کنمد اما بدون پوشش مناسب پشت سرش فضای بسیار خوبی را در اختیار ترک‌ها قرار داد و باعث شد بقیه خط دفاعی هم در معرض خطر قرار بگیرند و نظم دفاعی هلند به هم بریزد. یترو ویلمز که یکی از بهترین بازیکنان این فصل لیگ هلند است و پتانسیل بسیار بیشتری در حمله و توانایی بالاتری در دفاع نسبت به بلیند دارد، تنها روی نیمکت نشسته بود. در حالی که ترکیه عقب نشسته بود و فشار را کنترل می کرد، بازی خلاقانه ویلمز کارایی بسیار بیشتری در زمان مالکیت توپ داشت.
اصرار هیدینک برای استفاده از ابراهیم آفلای هم برای هلند گران تمام شده. هیدینک به این بال فرصت داد در پی‌اس‌وی آیندهوون بدرخشد و از او بازیکنی مهم در تیم باشگاهی‌اش ساخت هرچند در حال حاضر در المپیاکوس به شدت مورد انتقاد قرار می گیرد. این بازیکن 28 ساله در نیمه اول در سمت راست خط میانی بازی ضعیفی انجام داد و باعث شد لوچانو نارسینگ و کویینسی پرومز امیدوار شوند بازی به آنها برسد و بتوانند به تیم کمک کنند اما بازیکن سابق بارسلونا 90 دقیقه بازی کرد.
گل بسیار دیرهنگام وسلی اسنایدر برابر ترکیه شاید به هیدینک یک بازی دیگر فرصت داد روی نیمکت داغ نارنجی‌ها بنشیند اما خود این بازیکن هم بسیار کم‌کار بود و نمی توانست خودش را با سیستم 3-3-4 منطبق کند و خیلی اوقات در حرکات تیمی مزاحم بود.
اینها تصمیمات و اشتباهات مکرری هستند که هلند را به زمین زده و حتی آرین روبن بی‌نقص هم نمی تواند این تیم را نجات دهد همان طور که در باخت صفر-2 برابر ایسلند نتوانست. تا وقتی هیدینک هست، هیچ پیشرفتی در تیم هلند دیده نمی شود.
مربی سابق پی‌اس‌وی که در دوره اول حضورش در هلند این تیم را تا نیمه نهایی جام جهانی 1998 بالا برد، اما اصرار دارد که در سمتش باقی می‌ماند و اوضاع را مرتب می کند. او بعد از این تساوی یک-یک گفت:« مطمئنا می توانم تیم را به بهترین روزهایش برگردانم اما نمی‌دانم چطور. این بازی خوبی برای ما نبود اما من از نتیجه راضی هستم چون این تساوی در پایان کار می تواند خیلی مهم باشد.»
البته هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این اطمینان هیدینک رنگ واقعیت به خود بگیرد، چون این هفت بازی گویای همه چیز است و اینکه فدراسیون فوتبال هلند در انتخاب جایگزین فن‌خال اشتباه بزرگی کرد. آنچه ناامیدی هواداران هلند را ناامیدتر از قبل می کند، این است که بهترین جانشین درست مقابل چشمان آنها قرار داشت. سیستم 2-3-5 فن‌خال که هلند را به سومی جام جهانی سوق داد، الهام‌گرفته از سیستم بازی فاینورد در فصل قبل با مربیگری رونالد کومان بود. تیم روتردامی بیش از هر تیم دیگری برای هلند در جام جهانی منطقه آمریکای جنوبی بازیکن فراهم کرد.
کومان هیچ وقت اشتیاقش برای مربیگری در تیم ملی و جانشینی فن‌خال را پنهان نکرده بود اما فدراسیون یک مربی نابغه از نظر تاکتیکی را به نفع یک برانگیزاننده پا به سن گذاشته که فاقد هوش تاکتیکی است، کنار گذاشت و حالا تمام مردم هلند تاوانش را می پردازند.
اگر فدراسیون هیدینک را اخراج کند گزینه‌های پیش رویش شاید بهتر نباشند. دستیار او دنی بلیند کسی است که احتمالا بعد از یورو 2016 مربی هلند شود اما در حالی که هنوز راه زیادی تا صعود به تورنمنت فرانسه باقی مانده یک تغییر لازم است. شاید قبل از اینکه خیلی دیر شود، باید کاری کرد.
 
پیتر مک‌ویتی
گل
     
آی اسپورت
2015-03-29 11:19:10
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر