فهرست
ماموریت بزرگ ایران در استکهلم: پایان دو دهه شکست ناپذیری سوئد
ماموریت بزرگ ایران در استکهلم: پایان دو دهه شکست ناپذیری سوئد

ماموریت بزرگ ایران در استکهلم: پایان دو دهه شکست ناپذیری سوئد

آی اسپورت – سوئد یکی از قدیمی‌ترین تیم‌های ملی فوتبال اروپاست. کشوری که بیش از یک قرن پیش، اولین بازی ملی‌اش را انجام داد. با این وجود این تیم تجربه زیادی در بازی با تیم‌های آسیایی ندارد. بیشتر بازی‌های سوئد با کشورهای آسیایی به دو دهه اخیر و مسابقات جام پادشاهی تایلند مربوط می‌شود. جامی که سوئد 4 بار در آن شرکت کرده و هر 4 بار به قهرمانی رسیده است.

بازی‌های سوئد با کشورهای آسیایی، معمولا سرنوشتی یک طرفه به نفع سوئدی‌ها داشته است. سوئد پرگل‌ترین پیروزی تاریخش را مقابل کره جنوبی در سال 1958 بدست آورد. بازی که سوئدی‌ها در آن 12 بار دروازه نایب قهرمان فعلی آسیا را باز کردند. دو سال بعد سوئد فرصت پیدا کرد در جام جهانی هم مقابل یک تیم آسیایی بازی کند اما کنار گذاشتن هند از مسابقات جام جهانی 1950، باعث شد سوئدی‌ها هیچ رقیب آسیایی در جام‌های جهانی نداشته باشند.

در سال‌های اخیر با پیشرفت فوتبال آسیا، نتایج تیم‌های این قاره مقابل سوئد بهتر شد اما هیچ پیروزی برای آن‌ها بدست نیامد. سوئد در 20 بازی اخیرش با کشورهای آسیایی، 10 بازی را برده و 10 بار هم متوقف شده است. توقف‌هایی که بسیاری از آن‌ها با ترکیبی از ذخیره‌های سوئد بوده‌اند.

بهترین برد سوئد در سال‌های اخیر، پیروزی 5-0 مقابل تیم زیر 23 سال قطر بود. کره شمالی هم سال 2013 می‌توانست شکست سوئد را رقم بزند اما بازی 1-1 مساوی شد و در ضربات پنالتی سوئد توانست به فینال این مسابقات پادشاهی برسد. البته سوئد در آن مسابقات با ترکیبی منتخب از بازیکنان حاضر در منطقه اسکاندیناوی شرکت بود.

ایران که در بازی با شیلی نتیجه‌ای غافلگیر کننده بدست آورد، امشب این شانس را دارد تا نوار شکست ناپذیری سوئد مقابل تیم‌های آسیایی را پاره کند.

     
آی اسپورت
2015-03-31 22:19:58
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر